Sisteme de navigatie

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Sisteme de navigatie

Post by GOvidiu »

Ce sisteme de navigatie folositi ?
Cea mai mare dilema la achizitionare ar fi PDA vs.PNA.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Eu folosesc PDA, iar ca soft iGo, pe care nu-l recomand! E de cacaoooo...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

iGO 2006 ?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

tipitip wrote:Eu folosesc PDA, iar ca soft iGo, pe care nu-l recomand! E de cacaoooo...
in comparatie cu... ? mai precis, ce recomanzi daca asta e de cacao ?
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

eu folosesc PDA cu iGO 2006 plus. si eu sunt de acord ca e cam de cacao, dar totusi e mai bun fata de alte softuri.

pe de alta parte ... a fost un pic gratis, deci no comment.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Mai ai putin de asteptat. Anul asta apare iGO 2007 care este 3D.
Eu ma gandeam sa iau un Mio. Cu Miomap 3.2.
Nu sunt hotarat daca PDA sau PNA.
Mai ma gandesc.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Pasha wrote:in comparatie cu... ? mai precis, ce recomanzi daca asta e de cacao ?
?n compara?ie cu nimic, pe ?sta l-am folosit ?i sus?in c? e de cacao, drept pentru care nu-l recomand! Alternative s? recomande cei care au folosit altceva ?i au fost mul?umi?i! Am ?n?eles c? Tom Tom ?i Route 66 ar fi ok!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Nu shtiu cum ai folosit IGO2006 @tipitip dar pina acum la mine a fost OK. Am fost si prin tara si a fost super OK. Iar pe dincolo daca mergi te duce exact la numarul casei. Tom Tom si Route66 sunt de cacao...dar asta e doar parerea mea. MIOMAP3.2 e in colaborare cu IGO din cite shtiu. Io am PDA Mio p350. Acu am pus update la hartile din 2007 si folosesc IGO2006 plus. Dar am zis e parerea mea.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

GOvidiu wrote:Eu ma gandeam sa iau un Mio. Cu Miomap 3.2.
Nu sunt hotarat daca PDA sau PNA.
Mai ma gandesc.
Mio P550 cu wireless, spre acest model ma orientez. Am folosit iGO, am ratat cateva intersectii, dar mi s-a parut satisfacator, mai ales ca-l poti gasi pe net.

Dilema mea este sa-l cumpar acum sau sa astept cand imi vine Ceed-ul pe care am pus ca optionale parbriz cu protectie UV. Nu stiu cum ii semnalul GPS prin acest parbriz.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

"am intzeles ca" nu e tocmai potrivit ca termen de comparatzie, deci nu ai folosit altceva sa potzi spune ca asta e de kko. e de kko pentru ce ashteptai tu de la el, asta e posibil. era mai corect sa ne spui ce te-a nemultzunit, ce ashteptari aveai shi ai fost dezamagit, daca face pda-ul shi cafeaua dimineatza, prostii d'astea. mie mi-a placut igo, altele folosite de mine mi s-au parut copii mai mult sau mai putzin reushite. sa nu uitam ce reprezinta de fapt, e in fond o alternativa la harta clasica tiparita pe hirtie. dupa parerea mea, igo in combinatzie cu un pda de calitate (dai un ban dar stai in fatza), cu un receptor gps de calitate (eventual extern, cu conectare bluetooth - pentru cei mai pretentzioshi, care nu vor sa stea cu pda-ul ca o placinta pe bord) pare sa fie cea mai ieftina solutzie de calitate acceptabila, la care beneficiezi shi de update-uri intr-un ritm bun. asta ca sa nu mai adaug shi utilitatea pda-ului in sine, pentru cei care chiar au nevoie de asha ceva.

@igor - te-ai gindit ca poate ai ratat intersectziile din cauza pda-ului mai "puturos" sau a receptorului integrat shi nu din cauza igo-ului ?
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

@Pasha: sincer n-am stat sa ma gandesc care ar fi cauza reala a ratarii de intersectii. M-a gandit la iGO fiindca am ratat aceasi intersectie de 2 ori, in zile diferite, deci as zice ca aplicatia a dat rateu. Este greu de crezut ca in 2 zile diferite PDA sa aiba procesorul incarcat si sa nu ofere aplicatiei suficent timp de procesor sau ca semnalul de satelit in cele 2 zile sa fie mai slab anume in acel loc (era camp liber, nu erau cladiri sau alte edificii care ar putea distorsiona semnalul GPS).

Insa repet, parerea mea este pozitiva despre aplicatie. Pana cand voi incerca si alte aplicatii si voi putea face o comparatie.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Hansolo1 wrote: Io am PDA Mio p350. Acu am pus update la hartile din 2007 si folosesc IGO2006 plus.
Esti multumit de P350 ?
GPS-ul functioneaza bine sau mai are si pierderi de semnal.
Poti reda pe el si fisiere avi?
Eu ma gandeam la un P550 sau un C720 (C520)
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

@Pasha Ce tot ?i dai cu compara?iile? Am spus e de cacao, nu "mai de cacao" dec?t sau "mai pu?in de cacao". Acum pe bune (?i offtopic), ?ie chiar ?i se pare am pus locu?iunea adjectival? "de cacao" la vreun grad de compara?ie?

Eu am ratat intersec?ii suficiente, ?tiu c?teva locuri unde sare din hart? ?i...reconfigureaz? (ur?sc cuv?ntul ?sta deja) de?i urmez traseul. Exemplu, intersec?ia ?tirbei Vod? cu Berzei, c?nd faci st?nga dinspre Eroilor ?i intri pe Berzei! Acolo (mie ?mi) sare invariabil! verific? ?i tu, te rog!
Las deoparte sensuri unice, blame it on the update, s? zicem!
Cel mai mult m? enerveaz? o chestie (care nu ?ine de update sau PDA)
Image C?nd mergi pe Str.Ro?ie, la intersec?ie nu ??i spune s? virezi la st?nga, c? el zice c? ??i continui deplasarea pe acela?i drum, ?n schimb, dac? mergi ?nainte ?i intri pe Str.Albastr?, ??i spune s? virezi la dreapta! ?i asta ?ntr-o groaz? de intersec?ii!
Sensurile giratorii: pe unele le bunghe?te, pe altele neam! Ex. ?la de la Universit??ii, dinspre Unirii spre Roman?, la el e prima ie?ire!

Concluzie: Cacao! C? mai maro sau mai verde dec?t altele, mai cu mo? sau nu dec?t altele, tot cacao!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Da sunt destul de multumit...si pot sa redau si fisiere avi....am instalat un player si nishte codecuri...inca am probleme cu punerea sub-ului:). Io am ales o varianta mai ieftina...P550 are deja bluetooth si Wi-Fi....dar nah.....nu o folosesc chiar asha de des de aceea am ales varianta mai ieftina.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

tipitip, offtopic total fuse ce-ai zis :lol:
era o simpla problema de logica shi coerentza, itzi ceream un sistem de referintza, nu o lectzie de gramatica (lectzie pe care ma indoiesc ca ai avea competentza s-o dai). succes in gasirea unei jucarii care sa te multzumeasca.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”