Sisteme de navigatie

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Sisteme de navigatie

Post by GOvidiu »

gabikia wrote:Salut,si eu care oscilam intre un MIO 330w si un MIO360 :!:
In opinia ta care crezi ca merita :?:
Merci
gabikia wrote:Diferenta intre ele este cum ai spus si tu de karkit,dar oare se merita

Diferenta majora consta in faptul ca MIO 330W este PNA iar MIO 360 este PDA.
Din punctul meu de vedere recomand MIO P360. Eu am Mio P560 si sunt foarte multumit.
560 fata de 360 are in plus wireless
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by gabikia »

La mine in Bucale este bun ca sunt strazi pe care nu le stiu :!:
Si alte adrese,restaurante,etc...de cumparat iau orcum dar pe mine ma interesa din punct de vedere tehnic daca este ok :?:
Si inca ceva,ai idee daca poti seta GPS pt automobil,taxi sau camion :?:
Daca se poare alege drumurile:-cu plata
-cel mai scurt
-autostrazi,s.a.m.d
Asa ceva aveam la Garmin si sunt curios daca le are si MIO 360 :?: :!:
Ar fi perfect daca as avea un raspuns pina maine in ora 12,deoarece am gasit sa cumpar de la un magazin la oferta 1.000ron.Multumesc anticipat :)
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by arka »

la 330 exista o functie care-ti permite sa-ti alegi drumul functie de autostrazi, bac, cel mai scurt, etc. Din pacate prea multe nu-ti pot spune deoarece nu am avut timp sa-i citesc in totalitate manualul si cum am mai spus nici sa m-a joc prea mult cu el.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Sisteme de navigatie

Post by GOvidiu »

Pe Mio P360 poti sa pui ce program de navigatie vrei tu, care este compatibil cu windows mobile ( Igo, Mio, TomTom, Garmin, etc).
Eu iti recomand igo sau mio v 3.3.
Toate setarile de care vorbesti tu depind de programul de navigatie pe care il folosesti (majoritatea le au).
Mio P360 la pretul de 1000 ron este Ok daca are inclus cardul cu programul de navigatie.
Daca nu uite http://www.itgalaxy.ro/ (program de navigatie gasesti pe net)
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

Pe Mio P360 se poate pune iGO8.
Fiind cel mai nou soft de navigatie, facut de Nav'n'Go, update-uri vor fi de acum inainte mult mai multe ptr iGO8 si din ce in ce mai putine ptr iGO2006+ sau Miomap 3.3.

Cea mai noua harta a Romaniei ptr. Miomap 3.3 sau iGO2006+ este Romania_2008.01_080228, adica din 28 februarie 2008.
Pentru iGO8, cea mai noua harta este Romania8_2008.01_080619, adica din 19 iunie 2008.

Mio P360 fiind PDA nu vei primi soft de navigatie inclus in pret.
MIO 330W este PNA si vine cu soft de navigatie inclus.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

arka wrote:Eu mi-am luat "Mio Moov 330 Full Europe" , dupa ce l-am cumparat am vazut recomandarea lui PDI Romania (Mio Moov 330 nu mai foloseste softul Miomap 3.3 (clona de iGO), in schimb are instalat Miomap 2008 care este facut de firma Mireo din Croatia. Nu recomand acest soft, este destul de slabut.)

Prea multe nu stiu ce sa zic nu am apucat sa-l "butonez" prea mult, in schimb in Ungaria s-a descurcat foarte bine, nu a avut nici o eroare.

Acum sper sa am mai mult timp si o sa vad si daca se poate schimba softul, etc.

Modelul 360 am inteles ca are in plus functia de carkit.
Nu am avut inca acest aparat in mana, dar cred ca se poate schimba usor softul. 8)
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by arka »

[/quote]Nu am avut inca acest aparat in mana, dar cred ca se poate schimba usor softul. 8)[/quote]

daca o sa stii cum se schimba softul, te rog ajuta-ma si pe mine. Multumesc anticipat.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

arka wrote:
Nu am avut inca acest aparat in mana, dar cred ca se poate schimba usor softul. 8)[/quote]

daca o sa stii cum se schimba softul, te rog ajuta-ma si pe mine. Multumesc anticipat.[/quote]

Cauta-ma pe messenger si vorbim.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

gabikia
Posts: 145
Joined: 14 Jul 2008, 23:34
Auto:
Location: Otopeni-ilfov
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by gabikia »

Va multumesc la toti pt sfaturi,dar am lut decizia de a cumpara Garmin(am avut Nuvi 360)
si cum acesta era prea scump am achizitionat un Nuvi 250,cu toate update la zi :)
Kia Sportage 2005/mai/albastru/full option
http://cutiacupoze.ro/album/?a=1246

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

Momentan, pana apare ROAD2008, aparatele Garmin nu prea au "update la zi" (ma refer doar la harta Romaniei).

ROAD 2006 ultima versiune 2.16 este din august 2007.
ROAD 2008 trebuia sa apara in August dar inca nu se aude nimic despre el si suntem deja in Septembrie.

Din datele de mai sus reiese ca ultima versiune a hartii Romaniei ptr aparatele Garmin este ROAD 2006 2.16 din August 2007.

Daca il folosesti ptr. tarile din Europa, atunci sigur esti mai "updatat". 8)

Citeste aici : viewtopic.php?p=64006#p64006
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sisteme de navigatie

Post by weeezer »

Am vazut ca s-au expus pe pagina anterioara diferentele principale intre RO.A.D 2006 si iGo. Intrebarea mea este ce soft/harti au la baza sistemele Allview? Din ce am vazut in reclame, se lauda cu 98% din harta Romaniei, ceea ce nu-i de colo, IMO. E tot pe baza de ROAD, sau iGo, sau standalone, sau?
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

Citat de pe pagina Allview : http://www.allview.ro/gps/site/gradacoperire.php

"Harta Romaniei este furnizata de Suncart, iar restul hartilor de TeleAtlas."

Daca harta este facuta de cei de la SUNCART, aceeasi harta si ptr. iGO8, 98% acoperire la Allview este cam mult.

Pe site-ul Nav'n'Go, acoperirea Romaniei este urmatoarea :

Detailed Coverage House Numbers
(by population) (by population)
70% 55%

Adica, 70% din drumurile din Romania si 55% din adresa completa cu nr. de strada.

Sursa : http://navngo.com/pages/global/eng/igo_8_map_details

Deoarece ambele softuri folosesc aceeasi harta, nu cred ca exista 98% acoperire.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sisteme de navigatie

Post by virgil_ »

Ce recomandati din punct de vedere al actualizarii hartilor intre Garmin cu ROAD (care nu am folosit) si alte ap. care folosesc IGO sau Miomap. La ultimele hartile actualizate le iau de pe net, am toata europa actualizata trimestrial la orice ora. A folosit cineva ambele softuri? La garmin se pot actualiza cand vreau hartile (de pe net - warez, nu de pe pagina oficiala) ? La ce perioada de timp se actualizeaza ? Mentionez ca Garmin il cumpar de afara, nu doresc sa cumpar ROAD, deci nu am update "oficial" in timp.
Din ce am mai citit Garmin are un + prin faptul ca are mai multe POI. Multumesc.
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sisteme de navigatie

Post by PDI Romania »

virgil_ wrote:Ce recomandati din punct de vedere al actualizarii hartilor intre Garmin cu ROAD (care nu am folosit) si alte ap. care folosesc IGO sau Miomap. La ultimele hartile actualizate le iau de pe net, am toata europa actualizata trimestrial la orice ora. A folosit cineva ambele softuri? La garmin se pot actualiza cand vreau hartile (de pe net - warez, nu de pe pagina oficiala) ? La ce perioada de timp se actualizeaza ? Mentionez ca Garmin il cumpar de afara, nu doresc sa cumpar ROAD, deci nu am update "oficial" in timp.
Din ce am mai citit Garmin are un + prin faptul ca are mai multe POI. Multumesc.
iGO8 lanseaza mult mai multe update-uri, de harta, soft, POI etc, pe an decat ROAD.

Este mult mai simplu sa faci update la hartile de pe card la iGO8 decat la ROAD.

Intr-adevar Garmin are mult mai multe POI-uri si il poti folosi si OFF-ROAD, acolo unde iGO nu are nimic.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sisteme de navigatie

Post by weeezer »

@PDI Romania, atunci as fi indreptatit sa le trimit un mail de mustrare celor de la allview...
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”