Instalare Pioneer F30BT pe Ceed I

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
User avatar
HanSolo
Posts: 38
Joined: 09 Jun 2009, 13:04
Auto:

Instalare Pioneer F30BT pe Ceed I

Post by HanSolo »

Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca mi s-a spus ca am nevoie de:
1. kit rama http://www.be-loud.ro/produse/Integrare ... d-M703684/
2. interfata comenzi volan http://www.connects2.co.uk/Product/Prod ... CTSKI001.2

Eu banuiesc ca unitatea intra la fix in masina fara kitul respectiv si mufele se potrivesc pt ca sunt standard.
La interfata pt volan am dubii si cred ca trebuie achizitionata separat.

Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Va multumesc!
Kia Ceed City 1.6 GLS SoRed - misto

Consumul de alcool (excesiv) si tutun (oricat de putin) dauneaza grav sanatatii tale si a celor din jur!!!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Instalare Pioneer F30BT pe Ceed I

Post by Nesta3 »

De intrat intra,dar fara kitul ala de rame adaptoare, nu ai cum sa o fixezi,iti raman lufturi etc.
Interfata pentru comenzi volan e un strict necesar, fara de care nu vei mai putea controla playerul de pe volan.Mufele originale intra in conectorul ala mare,iar cele ale interfetei vor intra in unitate.Mai sunt cateva fire de legat,cum ar fi cel la franei de mana, radio etc
Depinde si ce unitate alegi.Cele din China au decodorul/interfata de comenzi volan,incorporata si pentru conectare se pleaca cu firul dedicat al unitatii in mufa originala a masinii,pe firul comenzilor volan.
Daca e unitate aftermarket, Pioneer,Alpine etc, vei avea nevoie de interfata aia.Mare atentie sa ai interfata cu cablaj dedicat unitatii pe care o cumperi(Alpine etc).Regula nu se aplica la unitatile chinezesti pentru ca asa cum am spus,au decodorul incorporat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”