AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by Sergiucid »

Cruise control adaptiv e doar pe facelift...care e sansa sa gasesti o dauna totala la o masina atat de noua...si aia sa fie dauna cu spatele sau lateralu busit. Plus bataia de cap cu montaju si activarea, care nu sunt sigur ca se poate face pe prefacelift... La urmatoarea masina sa nu ratezi optiunile astea daca le vrei asa tare :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by Vincze Szilard »

pai eu am facelift, versiune style...si masina era pe stoc cu livrare in 5 zile.... de acea l-am luat...altfel trebua sa stau cam 3 luni...
macar stiu dupa ce sa ma uit si poate gasesc ceva pe la dezmembrari, oricum vreau sa le cer celor de la reprezentanta sa imi faca o oferta inclusiv cu piese cu coduri ce trebuie ca sa fie functionala, si pe urma ne apucam de cautat piese....
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by relu_24 »

Tot referitor la Smart cruise control.
Eu am pre facelift cu AEB, adică am radarul instalat. As vrea sa fac upgrade la smart cruise control, oare e doar din soft sau trebuie sa schimb și ceva piese?
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by Vincze Szilard »

eu as zice ca ai toate piesele si e doar din soft.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by phidias »

AEB Autonomous Emergency Braking - Cand functioneaza si cand nu!
Este functia pe care ati dat aproape 300 euro, dar va minunati ca "nu functioneaza". Ei bine, ea functioneaza, dar numai in anumite conditii, foarte stricte. Iata cum o descoperiti, fara sa tamponati pe cineva.
1 - se activeaza toate asistentele de pe bord (unele sunt active la prornire) Driving Assistant si FCA (Forward Collision Assistant).
2 - se seteaza distanta de siguranta (cand sa franeze) - normal, mai din timp sau foarte aproape de obstacol (masina sau pieton).
3 - functioneaza numai intre 10 - 70 km/h. In traficul din oras, in 90% din cazuri, nu va functiona.
Cand nu functioneaza AEB:
1 - atunci cand in interiorul distantei de siguranta setata ati "ciupit" frana.
2 - atunci cand masina din fata este in interiorul distantei de siguranta (adica circulati prea aproape de ea).
3 - sunt si alte situatii - in curba, cand brusc intra in fata o alta masina, bicicleta sau pieton, ploaie, zapada, murdarie pe geam sau senzor.

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by relu_24 »

La pre-facelift, optiunea AEB insemna un radar in bara fata si functioneaza in tandem cu camera de sub oglinda. Radarul masoara viteza obiectului din fata, iar camera "vede" acel obiect si il clasifica ca automobil, biciclist, pieton etc..
AEB se activeaza doar daca diferenta de viteza intre tine si cel din fata poate duce la un accident. Nu exista distanta de siguranta, exista avertizare "early", "normal" si "late".
Exemplu: poti sa mergi la un metru de cel din fata, daca aveti aceasi viteza el nu se va declansa. Reciproca e valabila, daca mergi pe DN cu 110 km/h si unul in fata franeaza sa faca dreapta, atunci incepe sa bipaie si de la mai mult de 100m
Nu exista "dezactivare" cand ciupesti frana, el nu mai bipaie atunci cand diferenta de viteza intre cele 2 masini nu mai reprezinta un pericol. AEB se dezactiveaza singur doar daca ai pedala de acceleratie apasata mai mult de 30%, adica el inca beep-aie dar nu ma franeaza, lucru bun cand vrei sa faci o depasire si vi lansat din spate.
Are 3 niveluri de avertizare si asistare si functioneaza incepand de la 8 Km/h pana la 180KM/h:
nivelul 1: Atentionare, se adude un beep. e mai mult de atentionare
nivelul 2: Atentionare mai stridenta si "pre-incarcare frana". Aici chiar daca doar "ciupesti" frana masina va frana mult mai puternic, mergand pana la frana maxima.
nivelul 3: un beep foarte strident si frana maxima aplicata de masina, chiar daca soferul nu apasa frana. Daca viteza este peste 80 km /h si soferul nu pasa frana, atunci frana automata este limitata la o valoare mai mica decat cea maxima pentru a nu intra in derapaj.

referitor la vreme, ultima data cand AEB a dat mesaj de eroare a fost weekendul asta cand ma prin o ploie pe autostrada de trebuia sa merg cu vreo 40-50 km/h ca nu faceau fata stergatoarele. deci la ploi normale nu ai nici o problema, iar la zapada doar daca e din cea umeda si lipicioasa cam la 2 cm de zapada pe senzor acesta nu mai funcioneaza.

Atentie, cele mai de sus sunt adevarate daca sistemul are si radar si camera. Pentru reducerea costurilor si scor mai bun la NCAP au facut o versiune mai ieftina care functioneaza doar pe baza camerei, aceasta are foarte multe limitarii si nici nu este foarte exacta, de obicei este pusa standard pe toate versiunile.
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by phidias »

Astia de la Kia zic ca AEB masoara distanta fata de vehiculul din fata. Daca simte ca nu are suficient spatiu de franare nu se activeaza.
Chestia cu "ciupitul" franei am probat-o in oras. Daca franezi tu, nu are sens sa franeze si masina.
A nu se confunda AEB cu FCA. Ultimul se pare ca e mai sofisticat si, intr-adevar, poti naviga doar cu Cruise si FCA. AEB e doar pentru franare la accident. FCA face ce ai zis tu - masoara viteza, avertizeaza, franeaza usor cand te apropii de masina din fata si altele, apoi masina revine.
Stonic are doar AEB. Sportange are FCA

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: AEB (CITY & URBAN & PEDESTRIAN MODE)

Post by relu_24 »

Eu am zis cum funcționează AEBul pe sportage 2017, cel cu radarul montat in spoilerul fata.
Atunci așa se numea, acum văd că au făcut o varza cu FCA, urban sau pedestrian, etc.
Dar dacă mașina are radar și cameră atunci ar trebui sa funcționeze la fel

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”