Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by fixpixu »

@nanumihai84 - tocmai asta spuneam, ca am respectat pasii indicati de tine intocmai (inclusiv setarea Config 2 la CPU variant cu tot cu Apply). Singurul rezultat a fost factory reset.

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by nanumihai84 »

fixpixu wrote:@nanumihai84 - tocmai asta spuneam, ca am respectat pasii indicati de tine intocmai (inclusiv setarea Config 2 la CPU variant cu tot cu Apply). Singurul rezultat a fost factory reset.
Ai mai încercat cumva și config 2 sau 3 sau altul?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

fixpixu
Posts: 44
Joined: 20 Sep 2019, 21:21
Auto: Proceed 1.4 T-GDI DCT7
Location: Cluj Napoca

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by fixpixu »

M-am oprit si nu am mai incercat altceva

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by MoshPuiu »

Asa cum am specificat si pe un topic din sectiunea 'Sportage', la mine am activat AA wireless +DRVM. Versiunea de soft nu o stiu dar masina este Sportage QLE MY21 achizitionata in iunie 2021, classic + ceva optionale, fara navi. Codurile care au functionat au fost 2400 si 1200, variant coding config 2.

Cat despre incercarile cu diverse configuratii, eu nu as recomanda asta pe unitatea masinii. Pe una 'facuta rost' de undeva si cu care poti sa te joci, e altceva. Nu va inchipuiti ca cei care modeaza, re-softeaza sau sunt adevarati developeri fac asta pe propria unitate! Se 'joaca' cu o unitate pusa la bataie si dupa care nu plange nimeni daca in urma unor incercari devine brick. Atentie mare cand faceti incercari de modare pentru ca Androidul mai are si prostul obicei sa dea 'ecran negru' si faceti-o numai cand ati inteles perfect ce trebuie facut. La orice semn ca metoda urmata da alte rezultate decat cea prezentata in tutorial, opriti-va si renuntati imediat la continuarea tutorialului. Asteptati, vor veni solutii si pentru varianta de unitate media pe care o aveti!

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by Razvan Florin »

Am incercat si eu pasii de mai sus, am schimbat mai multe CPU config ( 4 cred), dar fara rezultat...S-au resetat doar setarile mele.Am observat si eu aceeasi setare Wi Fi off, fara posibilitatea de a putea muta pe On...Se pare ca mai trebuie sa asteptam pana apar solutii...

TudorM
Posts: 6
Joined: 29 Aug 2022, 14:48
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj-Napoca

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by TudorM »

Salut @Nanumihai84, sunt si eu din Cluj si abia mi-am cumparat Sportage-ul, imi merge Apple CarPlay, dar mi-ar placea enorm sa imi mearga wireless. A mea e din 2018 (non-facelift), crezi ca merge?

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by nanumihai84 »

TudorM wrote:Salut @Nanumihai84, sunt si eu din Cluj si abia mi-am cumparat Sportage-ul, imi merge Apple CarPlay, dar mi-ar placea enorm sa imi mearga wireless. A mea e din 2018 (non-facelift), crezi ca merge?
Tu încearcă, dar din experiențele celorlalți nu prea cred


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

andrei_i6
Posts: 44
Joined: 28 Jul 2022, 14:22
Auto: Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2
Location: Bucuresti

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by andrei_i6 »

Ceva de genul asta probabil ca ar merge insa are reviewuri diverse.

https://www.emag.ro/adaptor-wireless-ap ... um=android
Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by Alx03 »

Toate bune si frumoase pana la faptul ca singurul USB de pe Sportage IV e in fata incarcatorului wireless. Daca pui acolo un adaptor, nu mai poti lasa nici telefonul pe incarcator si singura posibilitate de incarcare ramane prin adaptor USB la bricheta, pentru ca dupa cum spun si altii prin review-uri, pentru drumuri lungi, nu e tocmai ok, pentru ca omoara bateria telefonului.

Dcazacu
Posts: 9
Joined: 21 Feb 2019, 23:56
Auto: Kia c'eed 2008
Location: București

Re: Activare Android Auto/Apple CarPlay Wireless pe Kia Sportage din setările ascunde ale consolei originale

Post by Dcazacu »

Hello! Mi-am luat si eu de curand o Kia Optima .. modelul european, care vine cu un my2016 gen2 naivare cu winCE si din cate vad e pretty dumb. Nu apple carplay nu android auto nu nimic. Am vazut niste softuri de genul menaco dar pare frectie la picior de lemn. Stie cineva o navigatie buna de optima, care sa-mi pastreze functia de video 360 la camera si control clima? Multam!

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”