Subwoofer + amplificator

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Subwoofer + amplificator

Post by djniki4 »

Salut baieti! De ceva timp ma gandesc serios sa investesc intr-un subwoofer si statie. Ma gandeam la un subwoofer JBL (cel de 250W RMS) sau o varianta mai ieftina cum ar fi Blaupunkt( la Domo 1.7 mil, aproximatix 200W RMS). Intrebarea e urmatoarea: sa iau amplificatorul mai mare ca subwooferul sau sa fie cam la aceelasi nivel de putere amandoua? Am auzit un zvon cum ca s-ar "strica" difuzoarele originale ale masinii din cauza bass-ului subwoofere-ului. Rog pe cei care au montat sa posteze ce au montat, cum au montat(la difuzoarele din spate?) si alte detalii. Va multumesc

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Subwoofer + amplificator

Post by misuspita »

In general la instalatiile audio, amplificatorul trebuie sa fie mai mic sau egal ca putere cu difuzorul/difuzoarele pe care le amplifica. Asta se face pentru a nu arde accidental difuzoarele dand in ele cu mai multi wati decat suporta
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by radu84 »

Pe de alta parte, unii recomanda ca amplificatorul sa fie mai puternic decat boxele ca sa nu fie folosit la capacitate maxima, deci fortat.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

demonu
Posts: 31
Joined: 14 Jan 2009, 18:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Subwoofer + amplificator

Post by demonu »

djniki4 trebuie o statie mai puternica pt a nu o folosi la maxim ! daca ii dai level`u maxim apar distorisiunile, iar boxele pe spate nu au nici o treaba cu bass`u de la subwoofer!!! :D

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by frantic »

Riscul de a "arde" difuzoarele e mai mare daca amplificatorul e de putere mai mica.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Subwoofer + amplificator

Post by djniki4 »

frantic wrote:Riscul de a "arde" difuzoarele e mai mare daca amplificatorul e de putere mai mica.

Difuzoarele masinii?

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Subwoofer + amplificator

Post by Shorty »

djniki4 wrote:Salut baieti! De ceva timp ma gandesc serios sa investesc intr-un subwoofer si statie. Ma gandeam la un subwoofer JBL (cel de 250W RMS) sau o varianta mai ieftina cum ar fi Blaupunkt( la Domo 1.7 mil, aproximatix 200W RMS). Intrebarea e urmatoarea: sa iau amplificatorul mai mare ca subwooferul sau sa fie cam la aceelasi nivel de putere amandoua? Am auzit un zvon cum ca s-ar "strica" difuzoarele originale ale masinii din cauza bass-ului subwoofere-ului. Rog pe cei care au montat sa posteze ce au montat, cum au montat(la difuzoarele din spate?) si alte detalii. Va multumesc
Recomandabil este ca ampliful sa fie putin mai slab decat wooferul,pentru a evita deteriorarea acestuia(in cazul in care se arde diful acesta poate intra in scurt si prajeste si statia).Daca ampliful e prea mic atunci la volum mare vor aparea distorsiuni date de imposibilitatea acestuia de a controla miscarile membranei.Se poate folosi si un amplificator mai mare decat wooferul doar ca trebuie setat "gain-ul"(volumul) amplifului in asa fel incat sa nu strici wooferul.
Cat despre zvonul cum ca basul strica difuzoarele masinii nu e adevarat,cel putin nu in cazul masinilor noastre care nu au difuzoarele in contact direct cu presiunea acustica exercitata de woofer,acest lucru e valabil decat in cazul in care ai niste difuzoare montate pe placa de la haion.

Nu stiu cat de mult am reusit sa explic dar din experienta pot sa-ti recomand(asta daca nu vrei sa scoti sunet de competitie) ca woofer sa iti iei JBL cei de la Blaupunkt nu pre exceleaza la woofere.

Numai bine si spor la treaba!

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by dbajan123 »

si-a mai montat cineva de curand woofer si statie?...as vrea sa ma duc sa imi montez si eu si as dori o recomandare ceva...
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by radu84 »

Vreau sa imi cumpar un pachet de bass. Bugetul alocat este de 600-700lei si imi doresc un bass placut si cat mai curat, chiar in detrimentul puterii. Voi pastra HU'ul original al masinii.
M'am gandit la urmatoarele variante :
http://www.mermin-auto.ro/index.php?productID=571
http://www.car-sound.ro/promotii/mtx/ro ... -pack.html
http://www.audio-car.ro/index.php?contr ... duct_id=51

Despre MTX am auzit numai de bine, dar care amplificator vi se pare mai bun? MTX RT602 sau MTX X702 ?
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by alpinad »

de ce nu mergi la be-loud?
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by radu84 »

Pentru ca sunt din Constanta si nu merita drumul pana la Buc. pentru asta.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Shorty
Posts: 43
Joined: 09 May 2008, 07:37
Auto:
Location: Bacau_RO

Re: Subwoofer + amplificator

Post by Shorty »

Daca vrei o calitate mai buna a bass-ului chiar si la un volum mai mic,atunci sigur iti recomand pachetul cu x702.
Nu iti recomd pachetul clarion.Amplificatorul este subdimesionat,din cate am vazut si pe alte siteuri acesa nu poate fi conectat pe un singur canal in punte(bridged).

Spor la cumparaturi

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by radu84 »

Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

alex02dsa
Posts: 62
Joined: 18 Jul 2008, 17:19
Auto: KIA CEED
Location: Constanta
Contact:

Re: Subwoofer + amplificator

Post by alex02dsa »

si de unde iei semnal ptr amplificator... k nu sunt sigur daca are cd-player si iesire suplimentara ptr subwoofer.

altfel esti nevoit sa folosesti convertor.
Kia Ceed 1.4 16v.... 109 ~ 118 cp, BEST, Kompass Blue ... CT 02 DSA ... jenti si folii, K&N, Xenon 6000k,.. si alte optionale
ODO : 132.100km+
DimSport Constanta " mai multi cai, mai multa distractie...!!!"

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Subwoofer + amplificator

Post by chubby »

la be-loud iti pun baietii si semnal ptr amplificator, plus ca oricum noi avem reducere la ei manopera indiferent de perioada zilei, deci celor din bucuresti le recomand :)
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”