Sistem surround la Pro Cee'd

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Mory »

Celor mai multi prieteni care au mers cu masina mea li s-a parut ca sistemul audio ar fi mai bun decat media si ca nu i-ar aduce nicio imbunatatire. Totusi...a existat o parere care m-a intrigat. Am un prieten care lucreaza la o firma care aduce diverse prostii pentru masini, printre care si boxe. Si a venit cu ideea: "de ce nu iti faci un sitem surround". In principiu sunt reticent la astfel de lucrari dar ideea de baza ar fi sa imi mai monteze 4 boxe si un subwoofer. 2 boxe sub scaunele fata si 2 boxe integrate in chestia aia din porbagaj(nu stiu cum ii zice) + un subwoofer in portbagaj. Mai zicea el ceva de inca 2 tweetere montate in partea din fata, chiar sub parbriz dar asta ar insemna sa gauresc bordul si nu ma incanta. Cica m-ar duce undeva la 1000 RON cu tot cu montaj. Dar e o problema: instalatia originala audio mai poate sa sustina inca 4 boxe si un subwoofer sau trebuie montat vreun amplificator ceva? Ca nu am idee si nici nu ma pricep. Si tot am citit pe forum despre vibratiile ce apar cand dai muzica tare. Concluzie: trebuie montata si folie de insonorizare?
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Minu »

Parerea mea,decat sa faci tiganie si sa pui 300000 de difuzoare,mai bine le schimbi pe cele pe care le ai cu ceva de calitate,sau daca nu,macar iti iei un subwoofer,eu sunt trecut prin d'astea,pana nu mi-am luat scule ca lumea nu faceam treaba cu improvizatii d'astea,eu de exemplu am bagat vreo 1700 ron in Logan pe partea audio(ma refer la sculele care le am actual,fara sa mai pun la socoteala ce am schimbat inainte si de care nu am fost multumit),si nu am facut un sistem de competitie(si nici nu doream,si nici nu prea ai cum sa faci asa ceva cu o suma ca asta),dar per total se auzea foarte bine pt o masina in care baraie toate plasticele :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Mory »

exact asa ma gandeam si eu...am si mentionat ca sunt reticent cand e vorba de asemenea lucrari. dar as vrea ceva de calitate si cu un sunet clar si parca un efect surround. nu tin mortis la o asemena chestie. poate e ceva de moment dar m-am gandit ca suna interesant ideea
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Ogy »

Din ce ne-ai spus, inteleg ca vrei sa pastrezi unitatea audio actuala (sau nu vrei sa aduci modificari decat pe parte de difuzoare). Ce efect surround o sa iti dea? :)
1. Nu esti multumit de sistemul de pe masina pe deplin, iti bagi subwoofer (schimbi difuzoarele din portiere etc)
2. Subwooferul nu mai este de ajuns, treci la un sistem pe 5 sau mai multe canale (cu tot ce include el).
Ce greierasi se mai aud in masina cu muzica data tare? :)

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by bogdan-alin »

vorba lu Ogy te mai intereseaza greierasii din masina cand asculti muzica??
pe mine unu chiar Nu :)

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Mory »

da...exact. vreau sa aduc modificari numai pe partea de difuzoare si nu stiu cat de puternic e amplificatorul...nici nu ma prea pricep sa fiu sincer. cum s-ar zice as vrea sa transform masina in "concert hall"
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Minu »

Ce amplificator,de la mp3?Probabil un 4x25w RMS (maxim).A desfacut cineva difuzoarele de la un ceed sa se uite la ele,mai ales cele dupa fata?Presupun ca cele dupa fata au peste 40w RMS,deci clar trebuiesc amplificate daca vrei sa scoti untul din ele ca din amplificatorul de la mp3 da 25w pe canal(probabil) si presupun ca la volum maxim distorsioneaza.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by frantic »

Eu cred ca e de ajuns inlocuirea difuzoarelor si twiterelor cu unele mai de calitate si montarea unui amplificator decent, toate astea insotite si de o insonorizare a usilor. Rezultatatul cred va va fi multumitor.
Pt. cine doreste si ceva senzatii mai "vibrante" se poate pune si un subwoofer.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Mory »

vin cu ceva concret...nenea asta mi-a trimis cam ce ar vrea sa montam:
http://olmar.firm.ro/101-122/Boxe-Auto- ... it-132.php doua bucati din astea sub scaunul fata
http://olmar.firm.ro/100-100/Boxe-Auto- ... ic-102.php doua din astea in spate
http://olmar.firm.ro/23-268/Subwoofere- ... ess-12.php un din asta in portbagaj dar mie nu-mi place cum arata
si cica probabil ca cica ar mai fi nevoie de un amplificator
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Minu »

Si tu vrei sa schimbi difuzoarele stock cu "pocnitorile" alea?Tu ai pe fata sistem(2+2) si vrei sa le inlocuiesti cu o pereche de Magnaturi coaxiale,si pe deasupra iti zice sa le si montezi sub canapea(cum poti monta niste difuzoare care reda medii si inalte sub canapea?Doamne fereste!).Te rog mult sa ne asculti,nu face tiganie ca o sa iti para rau,iti zice unul care e patit :wink: ,mai bine lasa difuzoarele stock,iti iei un amplificator(unul 4x80w RMS cred ca e de ajuns),daca vrei si o statie cu subwoofer nu iti recomand cele "butoi" pt ca sunt din carton presat si nu se aud bine,plus ca daca ai umezeala prin portbagaj te trezesti cu el "topit" :lol: ,ia unul cu incinta inchisa(se aude mai incet dar are o claritate mai mare) sau cu incinta "ventilata" (cu port de aer,coboara mai bine in frecvente si se aude mai tare,insa nu foarte foarte clar,dar se aude bine).
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by Nesta3 »

@Mory, akum am vazut k esti din bucuresti...te invit la o plimbare cu PRO-ul meu dotat cu un woofer MTX de 250 rms si statie MTX 180 rms....sa iti faci o idee despre sonorizarea necesara unui proceed...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sistem surround la Pro Cee'd

Post by noir »

aoleu, mai bine dai 1000 RON pe un pachet sub+amp+condensator+cabluri si iesi MULT mai bine. sistemul de sunet de pe cee'duri este net superior altor masini din gama medie si daca vrei sa faci un upgrade, ar trebui sa investesti minim 1500-2000 ron ca sa simti o diferenta notabila.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”