Polish

Spălare, ceruire, polish...
Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Polish

Post by Aimar »

Salutare,

In urma cu cateva luni din neatentie un amic mi-a zgariat usa stanga fata la masina intr-un gard insa din fericire atinsese doar vopseaua ...vreo 4-5 zgarieturi foarte vizibile
Am fost la IMG cu masina pentru polishare. Operatiunea a reusit cu succes usa a iesit perfect . M-a costat 110 lei :)

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Polish

Post by bumblebee »

Pai daca atinsese 'doar vopseaua' nu avea cum sa iasa perfect la polish.
Sigur nu era vorba de lac? :D
Kia Cee'd 1.4 best

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Polish

Post by marius_gl »

radu84 wrote:Vreau sa incerc "sa'i scot fata" farului.
Dupa cum arata, ai putea sa scoti "julitura" chiar tu, cu Xerapol - care e un fel de polish pentru plastice! Produsul a aparut si prin supermarket-uri; daca nu il gasesti pe net! S-ar putea sa iesi mai ieftin decat in service, de unde nu scapi fara 100 lei pe putin!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Polish

Post by Aimar »

@@bumblebee din ce am vazut eu era destul de zgariata posibil doar in lac....da ma gandesc acum daca era si vopseaua trebuia usa toata revopsita din nou , am avut noroc ca am scapat usor :)

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Polish

Post by aeon »

azi un plod sau mai multi au desenat pe masina mea iar aceasta era murdara...drept rezultat niste mici zgarieturi circulare care arata f urat cand e masina curata si bate soarele in ea...rog sa imi recomandati si mie niste paste bune sau de care sunteti multumiti cei care ati apelat la ele singurei in parcare sa scap si eu de acele urme neplacute....eventual sa le pot cumpara din market sau magazine auto specializate
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Polish

Post by J0hn D0e »

daca zgarieturile nu sunt adanci, iti recomand solutia Quixx. Se gaseste in Carrefour si costa cam 40 de RON. E cea mai buna solutie (cel putin din cate am incercat eu) pentru un polish manual. Urmareste instructiunile si nu are cum sa nu iasa bine (atata timp cat zgarieturile nu au trecut de lac).
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Polish

Post by aeon »

nu-s adanci...se vad in soare si in relief din anumite unghiuri mai vizibile
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Polish

Post by cmihai »

Image

eu am folosit asa ceva la zgarieturi fine si chiar a avut efect......pret pana in 20 de lei si se gaseste prin magazinele auto.....poti incerca in galati si la rondou la popescu,unde sunt magazinele de piese auto...
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Polish

Post by bubumisu »

E cineva care a comandat si a incercat produsul "Fix it pro" la care se tot face reclama pe cablu?
E aproape 200 RON plus taxe de transport, cica are remanenta lunga, adica dureaza, si acopera chiar si zgarieturi mai adanci, face reactie la lumina soarelui cu lacul si actioneaza pe zgarietura, uniformizand lacul in zona, ceva de genu.
Daca e cineva care a luat teapa cu produsu asta, rog fara rusine sa se desconspire. :D
Multumesc anticipat 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Polish

Post by patton »

N-am incercat, nu cunosc pe nimeni care sa fi incercat "Fix it pro" insa sunt aproape sigur ca e teapa, ca nu face nici 10% din ceea ce vezi in raclama.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Polish

Post by bubumisu »

patton wrote:N-am incercat, nu cunosc pe nimeni care sa fi incercat "Fix it pro" insa sunt aproape sigur ca e teapa, ca nu face nici 10% din ceea ce vezi in raclama.
Pe ce te bazezi ca e teapa? Eu am peste drum un magazin de piese auto, si tipu de acolo (patronu) care nu are cum sa aiba asa ceva pe stoc (are creioane corectoare) mi-a zis ca un prieten de al lui a comandat si a acoperit chiar si zgarieturi mai adanci.
Hai sa vedem totusi daca a comandat cineva produsul, rog insistent sa ne zica si noua. E teapa sau se merita?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Polish

Post by Malte »

bubumisu,uite viewtopic.php?f=38&t=5954&start=150 un raspuns
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Polish

Post by bubumisu »

Da, cred ca te referi la mesajul de dupa aceeasi intrebare pe care am adresat-o atunci. Adica are efect mai slab decat creioanele corectoare obisnuite.
Cred ca o sa caut uncreion corector care are si lac in el.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Polish

Post by bubumisu »

Vad ca n-a mai postat nimeni pe aici, revin cu "ultima patanie" #-o
Am facut-o pe taximetristul cu o prietena de familie (un drum mai lung) si la intoarcere a trebuit sa intru pe aleea blocului unde locuieste, pana la scara, alee "baricadata" de o parte si de alta cu stalpi din teava de protectie . Am incercat sa parchez in asa fel incat sa am distanta pe portiere spate si fata dreapta ca sa deschida usile membrii familiei fara sa ma "rezolve" si nu am mai fost atent la portiera mea(noroc ca nu am deschis usa cu putere, am realizat in ultimul moment ca e posibil sa o 'comit" chiar eu.

Rezultatul: o infundatura pe centrul portierei cat buricul degetului gros, o zgarietura pe centru cat varful acului, nu prea adanca, infundatura nu se vede decat daca te uiti din profil din anumite unghiuri sau daca bate lumina pe ea mai exact.N-am avut timp sa fac poze.

Aveti idee daca astia de la reprezentanta au un sistem de indreptare a tablei fara a utiliza ciocanul clasic?
Nu mai tin minte, parca imi spunea un amic cu cerato ca au un sistem cu presiune sau vid care indreapta tabla fara a utiliza metoda "clasica" :?:
Multumesc anticipat de raspuns
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Polish

Post by xp »

Se repara fara chit . Da o cautare pe "goagal".
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Întreţinere”