Intretinere exterior.

Spălare, ceruire, polish...
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by scubli »

Atunci inteleg de ce a fost asa mare pretul. :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by Ogy »

Am fost alaltaieri sa-mi spal masina dupa marele eveniment....
M-am prezentat la spalatoria careia ii sunt fidel in acest moment.
Spalat interior+exterior costa 30 lei. I-am dat baiatului (celui care imi spala masina) 50 lei :spalat interior + exterior, restul este al tau. Rezultat : omul a stat mai bine de o ora pe masina mea, spre disperarea unui x5, unui auris, laguna si ce se mai stransese in spatele meu (spalatoria are 4 spatii de spalare) + ceilalti spalatori care ii spuneau sa dea muzica mai incet (ce bine suna muzica intr-o spalatorie-disco nu alta). :)
Am fost pe 30 decembrie la o spalatorie de fite (sa o prinda si pe Fiona anul nou curata). Am vrut sa o duc acolo, pentru ca baietii sunt profesionisti si pe unii ii cunosc. Am dat 80 lei si cred ca mai bine o spalam cu bidoane de apa ... mi-a placut in schimb, ca aveau incaperile inchise (garaje) si ca i-au dat cu compresorul pe la toate fantele ca sa nu inghete si in toate aerisirile pentru praf. Greul l-am facut eu dupa.... a 2 a oara nu ma mai prind.
Unii din prietenii mei (si vecini) nu isi dau seama, de ce tin eu, atat de mult la masina asta! Ei nu inteleg, ca as da oricat, ca masina mea, sa fie mereu curata! Pentru ca ma reprezinta.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intretinere exterior.

Post by djniki4 »

Eu o spal la OMV la cele care au spalare cu inalta presiune(cel putin 1 data pe saptamana si cel mult de 2 ori), imi ajung 6 minute (10 ron) sa o fac impecabila. Aplic spuma calda cu presiune,apoi o clatesc cu apa rece iar apoi aplic ceara, iar in ultima faza daca mai vrei aplici apa demineralizata. Apoi 5-10 minutele o usuc cu pielea de caprioara si e ca noua. Asta doar pt 10 ron, eu zic ca e super. LA spalatorie sub 18 ron cu tot cu spaga nu iesi plus ca folosesti caprioara ta si nu dai cu ea pe la praguri si apoi pe capota.

Interiorul de asemenea e 10 ron(5 minute) si ai timp destul sa o faci impecabila. Eu sunt multumit.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by ady85btz »

Are careva idee de unde pot cumpara POLISH 3M PERFECT-IT? :?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Intretinere exterior.

Post by gguramulta »

http://www.magazinpiese.ro/ ia incearca pe aici
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

Post Reply

Return to “Întreţinere”