Vopsire + chituire elemente

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Vopsire + chituire elemente

Post by catalinos »

Salutare,

Dupa aproximativ 6 luni de la achizitia unei Kia Ceed 2008 am aflat ca masina fusese rasturnata si reparata. :(

Masina am cumparat-o acum trei ani, iar de ceva vreme caroseria a inceput sa arate urat in anumite puncte. Este vorba despre cei doi stalpi din zona parbrizului si de plafon, acolo unde au aparut crapaturi. Initial ele au fost foarte fine insa au inceput sa se mareasca si sa arate tot mai rau.

Masina merge bine, are mai putin de 80.000 km si as mai tine-o. As vrea sa o vopsesc si sa repar problemele pe care vi le-am descris. Ca si elemente ar fi ambele aripi spate (au continuitate pana la parbriz), plafonul si usa din stanga fata (mici probleme).

Am mai multe intrebari legate de ceea ce vreau sa fac.

Cati ani rezista o reparatie ca cea solicitata? Sa ma astept sa crape din nou chitul / vopseaua dupa 1-2 ani? Stie cineva cam care este durata medie de viata a unei asemenea reparatii?

Imi puteti recomanda un mester bun si ieftin eventual? :mrgreen:

Multumesc anticipat!
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsire + chituire elemente

Post by Ogy »

Pana la urma care din astea a fost?
viewtopic.php?f=140&t=22780&p=208844#p208084

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Vopsire + chituire elemente

Post by catalinos »

Nici una dintre cele de acolo.

Cel mai grav e ca am fost cu ea la service la Kia (MIT) pentru o analiza. Nimeni nu m-a atentionat ca masina a fost lovita si reparata. Am si un raport scris de la ei legat de faptul ca masina este OK. :?
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Vopsire + chituire elemente

Post by belghiru »

Uite un om care traieste din treaba asta. Probabil ca iti poate raspunde la intrebari si te poate indruma.
https://masinapotrivita.wordpress.com/c ... t-ajuta-2/
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Vopsire + chituire elemente

Post by Nesta3 »

Daca nu a fost reparata in service kia sau nu a fost inregistrata reparatia in vreo baza de date, nu aveau cum sa stie.
Airbag-uri are?
O reparatie buna si de durata implica demontare parbriz si interior plafon.Daca zici ca a fost rasturnata, cel mai probabil a fost chituita la maxim pentru a acoperi toate deformarile plafonului.De asta au si aparut crapaturile,din cauza cantitatii mari de kit.Indreptarea plafonului/tablei se face din interior catre exterior, cu ciocan si alte dispozitive de indreptare, pentru a duce la minim deformatia metalului, dupa care se kituieste pentru uniformizare.
Daca vrei o reparatie ca la carte, va costa destul de mult,mai ales ca trebuie dat jos tot(vopsea, grund,kit etc) si reluata operatia de la 0.
Nu iti pot recomanda un service anume, dar ma voi interesa.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Vopsire + chituire elemente

Post by catalinos »

@belghiru, multumesc pentru recomandare.

@Nesta3, masina a fost pusa pe tester. Nu ar trebui sa aiba airbagurile sarite. Presupun ca se vedea problema in momentul testarii.

Multumesc.
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

Post Reply

Return to “Întreţinere”