Unde va spalati masina???

Spălare, ceruire, polish...
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Unde va spalati masina???

Post by psystem »

As vrea si eu o parere legata de spalaloriile OMV(cele tunel-automate). As vrea sa incerc si eu insa am auzit pareri impartite. Cel mai mult mie- teama de o zgariere a vopselei cu aci tamburi.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde va spalati masina???

Post by florin-adrian »

Eu spal masina numai la PetromV si pana acuma nu am avut probleme cu zgarieturile. Nu te astepa la o super spalare dar se cunoaste ca da cu ceva pe ea. Trebuie sa fii atent la perii, cele de la PetromV si de la OMV, mi se pare ca sunt din acelasi material moale, daca imi aduc amine cand le-a pipait, si la OMV preturile din ce am vazut sunt un pic mai scumpe decat de la PetromV. Multi o sa vina cu pareri pro si contra. Deocamdata eu sunt multumit si recomand acest tip de spalatorii, daca o sa am probleme, voi vedea in timp.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by Ogy »

Nu este recomandat sa folositi spalatorii automate la masinile noi ...in juma de an o sa mergi la o polishare totala.
Eu am fost de doua ori la o spalatorie automata, nu am zgarieturi dar si acum se vad acele "panze de paianjen" de care povestesc expertii....

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by shpid3r »

gandim asa:
perie (super mega extra fina) sau jet de apa: ce o zgarie mai rau ?
E drept, eu am ales de la inceput jetul de apa si nu stiu cum "face" la perie, dar cat straluceste a noua ma port cu manusi cu ea.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by LeCCa »

la omv tunel nu se usuca bine, iar daca nu insisti tu angajatii nu iti sterg apa, doar daca ai comandat si interior. la fel si la tunel car wash in spatele lukoil-ului de pe pipera... eu le spal acum la petrom-ul de pe bucuresti-ploiesti, dupa fantana miorita, fac treaba f f buna, iti sterg frumos masina, o usuca bine, si e si cel mai ieftin din cate am vazut, spala program full + interior+ aspirat 22 de lei. dar normal, cateodata la interior tre sa impulsionezi angajatii... legat de asta, in timp ce asteptam sa imi faca o masina, dau peste ecusonul spalatorului... vorbeste de la sine :lol: :lol: :lol:
spalator cersetor milog si calic =)) muream de ras

Image
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Unde va spalati masina???

Post by matcs »

hai sa traim! :wink:
sunt din cta, eu am ceedu din dec 2007 si am spalat masina numai la petrom pe tomis sau pe aurel vlaicu colt cu alex lapusneanu(mai nou e petromv). sunt foarte multumit, e ieftin-12ron ext, nu se zgarie pt ca o usuca cu aer cald, o dau cu ceara lichida,spala sasiul, rotile, etc. doar ca mai raman cateva picaturi de apa...dar se rezolva repede cu putina hartie de la ei daca ai voianta si vrei sa te implici alaturi de angajat.
totusi, am facut greseala ca de 2 ori sa o spal la 2 spalatorii manuale diferite. pe langa faptul ca nu se curata deloc bine, poate sa fie si super spuma cu ceara si cu nu mai stiu ce...degeaba!, baietii mi-au zgariat-o de fiecare data, prima oara bine de tot, incercand sa scoata un gainat intarit cu ajutorul unei carpe ude - a rezultat o zgarietura pe capota . a doua oara, zgarieturi fine peste tot. am dat cu degetul pe vopsea dupa spalare si erau particule mai mari si mai mici de praf lipite de vopsea. aceste particule, impreuna cu mizeria de pe carpa "cinghineului"(sau pielea de struto-camila ca de caprioara nu e! :lol: ) "mascaresc" vopseaua intr-un mod barbar! rezulta niste zgarieturi foarte subtiri care se observa in lumina si in timp se transforma in cercuri de la miscarea circulara a mainii muncitorului...am rezolvat zgarieturile , in mare masura, cu ws platinum, si DA chiar e bun( cred ca este un topic despre acest produs )...mentionez ca masina trebuie spalata foarte bine inainte, sa nu mai aiba nici un fel de murdarie pe vopsea.
sa va dau exemplu clar: am un prieten care are un megane sedan si un ceed identic cu al meu(al prietenei) pe care le spala el cu manuta lui :oops: in curtea proprie cu jet, spuma, si le sterge cu "piele"-la fel ca la o spalatorie manuala. amandoua in aprox 2 luni au capatat aceste zgarieturi care se vad din ce in ce mai bine. diferentele intre meganul si ceedul lui si a mea sunt evidente cand le pui una langa alta.
totusi, ultimele 2-3 dati cand am spalat masina la peco, nu s-a mai spalat asa de bine, ramanand putina murdarie pe bara spate... presupun ca e o defectiune care sper sa se remedieze cat mai repede...
alegerea e a voastra :)
bafta si numai bine!

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde va spalati masina???

Post by florin-adrian »

Eu spal masina la spalatori automata, dar acum vreo 2 saptamani cand am spalat-o datorita masinilor din fata mea si fiind foarte murdare cred ca a ramas mizerie pe perii si am observat niste urme de zgariere. Cel putin masina din fata mea a fost foarte murdara ca altfel nu-mi explic acele urme fine. Oricum ca noua nu ai cum s-o mentii, doar daca o speli si o lasi sa se usuce singura, fara sa mai intervii tu asupra uscarii.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

alch00l
Posts: 17
Joined: 28 Dec 2008, 01:38
Auto:

Re: Unde va spalati masina???

Post by alch00l »

La omv, la automata (tunel) program complet exterior, 20 lei si in vreo 15 min iese spalata, data cu ceara si aproape uscata. Mare atentie insa periile trebuie sa fie "moi", din material textil, nu din plastic si totul e ok. Cum am ales spalatoria? Am intrebat unde sunt perii moi si am mers in locul unde sunt multe masini la coada, de cele mai multe ori astept vreo 30 de minute sa intru si coada nu scade pana plec eu, ceea ce cred ca e un indiciu destul de bun fata de calitate. Data viitoare poate incerc si un interior.
Omv-ul de pe Aradului, din Timisoara.
KIA Cee'd CITY Piston Grey
~2000 km
Timisoara

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Unde va spalati masina???

Post by Edu »

Este o spalatorie pe Titulescu colt cu Grivita, la parterul service-ului "Titulescu". A spalat cineva acolo? Cam ce preturi or fi?
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by Aimar »

ahahahaha milog si calic sunt pe jos de ras =))))))))))

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Unde va spalati masina???

Post by bumblebee »

huh?
Kia Cee'd 1.4 best

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by crispisu »

@Aimar: nu ne explici si noua ce ai vrut sa spui?

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde va spalati masina???

Post by Aimar »

@@crispisu citeste te rog comentariul lui Lecca si uite-te la poza si o sa te prinzi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Post Reply

Return to “Întreţinere”