Intretinere volan din piele

Spălare, ceruire, polish...
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Intretinere volan din piele

Post by djniki4 »

Sper totusi ca nu mai exista un alt topic similar cu acesta. Eu am piele pe volan si schimbator pusa la Domnul Gabi in Craiova. Sa preintampit distrugerea pielii, imbatranirea prematura, mi-am luat din Cora o solutie pentru piele care este de la Formula 1 si se numeste Mr.Leather. Am aplicat seara si dimineata am constatat ca pielea si-a recapatat aspectul de nou, si-a revenit la culoarea initiala, e un pic mai lucioasa insa parca aluneca volanul din mana, asta poate si din cauza ca am pus prea multa solutie :D dehh..


Folositi astfel de produse similare pentru intretinerea pielii volanului, schimbatorului si a tapiteriri de piele? Detaliati. Multumesc

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by shpid3r »

solutia este pe baza de silicon ?
Daca da, alunecatul este ceva normal... sterge cu o carpa uscata - ce se mai poate sterge - si evita sa atingi geamurile: siliconul de pe mainile tale va trece pe geam si e mai complicat sa scapi de el (adica trebuie sa cobori cu solutia de geamuri la masina).
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intretinere volan din piele

Post by djniki4 »

nu cred ca e pe baza de silicon, o sa ma uit maine

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by mr_wizard »

Eu o intretin cu "laptisor de matca Doina" - hidratant ;)
A mers fara probleme pana acum.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by Teddy »

Eu folosesc: "servetele umede ptr. bebelusi" si sunt foarte multumit. :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by scubli »

Eu folosesc o solutie pt. curatarea si ingrijirea interioarelor din piele auto. Solutie ce o folosesc si la marginile scaunelor, burduful schimbatorului, frana de mana cat si pe volan.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intretinere volan din piele

Post by djniki4 »

scubli wrote:Eu folosesc o solutie pt. curatarea si ingrijirea interioarelor din piele auto. Solutie ce o folosesc si la marginile scaunelor, burduful schimbatorului, frana de mana cat si pe volan.

Cum se numeste solutia? se observa o imbunatatire a aspectului?

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by scubli »

djniki4 wrote: Cum se numeste solutia? se observa o imbunatatire a aspectului?
E ceva solutie luata din Austriia cred. Cand ajung in Oradea iti spun si numele ei.
Chiar se observa o imbunatatire serioasa a aspectului, devine mai moale si mai placuta la atins. Cat tine de culoare, ii da o nuanta de negru mai intensa. Eu unul zic ca merita 100%.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intretinere volan din piele

Post by djniki4 »

SA nu cumparati Mr. Leather de la Formula 1, nu e buna pentru volan deoarece produce alunecarea si e posibil sa scapati volanul din mana. Mi-am luat de curand o crema hranitoare StarWax din Mr. Bricolage si e super ok. Nu imi mai aluneca mana.

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Intretinere volan din piele

Post by lnvisible »

Am un pont, sper sa nu radeti: pana acum din ce am testat, cele mai bune produse pentru piele sunt cele de intretinere a echipamentului ecvestru. Sapunul pentru sha nu se compara cu nimic de pe piata, scoate mizeria si hidrateaza, iar uleiul si unsoarea pentru piele se dau numai pe suprafete curatate in prealabil. Efectul este invers fata ce spuneati voi mai sus, in loc sa alunece dau o priza mai buna. Niciunul din astea nu contine silicon si nu lasa suprafetele alunecoase daca este folosit corect, uitati un link (de pe site-ul asta recomand Stubben si Equifix, Tattini nu sunt de calitate):

http://www.equitana.ro/pg_browse&scid=62

Have fun :P
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by mr_wizard »

[quote="lnvisible"]Am un pont, sper sa nu radeti: pana acum din ce am testat, cele mai bune produse pentru piele sunt cele de intretinere a echipamentului ecvestru. [quote]

Dar nu miroase urat, nu? :)
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Intretinere volan din piele

Post by lnvisible »

:lol: nope, daca ar mirosi prea puternic sau urat ar deranja caii! Majoritatea produselor de genul asta miros a miere.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by scubli »

Destul de interesanta ideea.
@lnvisible: Ai si incercat vreo unul din aceste produse ?:)

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Intretinere volan din piele

Post by lnvisible »

Da, initial pe harnasament si dupa ce am vazut cum actioneaza le-am folosit si pe incaltaminte, etc. Ideea e ca ele sunt concepute sa prelungeasca "viata" pielii naturale pentru ca e foarte importanta siguranta echipamentului, tii un animal de o tona cu cateva cureluse .. si nu e prea placut sa se rupa vreuna :lol:. De aia zic, nu se compara cu nimic de pe piata ca efect. Plus ca produsele pe baza de silicon nu au nici actiune de curatare si nici de hidratare, sunt artificiale si pur cosmetice.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

NemeSys
Posts: 121
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Intretinere volan din piele

Post by NemeSys »

Sfatuiti-ma si pe mine ce sa aleg din produsele Equifix sau Stubben pentru intretinerea pielii de pe volan, schimbator, etc. [-o<

Post Reply

Return to “Întreţinere”