Curatare masina unsuroasa

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
waye
Posts: 112
Joined: 23 Dec 2007, 00:59
Auto:
Location: Mangalia
Contact:

Curatare masina unsuroasa

Post by waye »

am fost astazi cu ea la spalat si tipu care mi'a spalat'o ma intreaba daca stau pe langa o centrala sau ceva fabrica k cica e patata nitel culoarea si ca e "grasa" si in timp sa nu se matuiasca....:(
cum naiba daca o tin in garaj?
ma gandesc la ceara aia cu care este data masina kiar dupa ce iese din fabrica....insa..nici kair asa
what to do? sa o duc la degresare? dupa doar 3 luni? insa din cate stiu eu ceara aia protejeaza f mult vopseaua...dar nu am ami vazut'o kair asa

a degresat'o careva?
daca-ti arunci gunoiul pe geam, tu ce mai cauti in masina?

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

stai linistit ca nu e nici o unsoare pe ea.evident,asta daca nu ai cumva vreun vecin bun...dar daca e ulei,iti dai seama imediat de diferenta.e ceara cu care vine din fabrica,si este vizibila si acum(daca cei care sterg masina nu sunt meseriasi!!!).la mine este in continuare vizibila si dupa vreo 15 spalari cite am pina in momentul de fata.aceeasi senzatie am avut-o si eu la prima spalare.repet,daca baietii sunt meseriasi si le au cu miscarea circulara pe masina,nu se mai vede dupa ce se usuca apa.
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Si tie ti se pare ca e patata? Sau grasa? Ca aia de la spalatorii ar face orice sa te mai taxeze in plus.
Kia RIO 1.4
Image

waye
Posts: 112
Joined: 23 Dec 2007, 00:59
Auto:
Location: Mangalia
Contact:

Post by waye »

mai...kair este grasa si am vazut si eu cateva pete..si de taxat in plus nu e vba k au la masini de nu au timp sa fumeze o tigara....
din pacate mi'a dat si pe parbriz cu carpa care a sters masina si acum este si parbrizu nitel gras...insa likidu de la petrom isi face treaba :P
daca-ti arunci gunoiul pe geam, tu ce mai cauti in masina?

Toldo
Posts: 30
Joined: 03 Oct 2007, 00:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Toldo »

Fa o degresare la o spalatorie competenta

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

daca masina nu e stearsa bine dupa ce e spalata,ceara aia se vede ca niste pete alb-transparent.mai ginditi-va ca la multe spalatorii(mai ales la cele fara contact uman,perie,etc au si un program de ceruire inclus in ciclul de spalare,deci inca un surplus de...unsoare :D
daca intri la degresare,se duce ceara si nema protectie vopsea si luciu....(nu nicoleta)
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Azi, dupa ce am coborat complet geamurile, la ridicare am constatat ca sunt unsuroase... Am spalat de 2 ori cu lichid de parbriz si gata...

waye
Posts: 112
Joined: 23 Dec 2007, 00:59
Auto:
Location: Mangalia
Contact:

Post by waye »

da stiu asta am observat si eu. insa ce faci? de fiecare data knd dai geamu mai in jos si apoi il ridici trebe sa te dai jos sa'l speli??? :(
daca-ti arunci gunoiul pe geam, tu ce mai cauti in masina?

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

de cateva ori... apoi sper sa-i treaca

Post Reply

Return to “Întreţinere”