Cee'd in soare!

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Cee'd in soare!

Post by marius01 »

salut!
A-si dori si eu cateva pareri referitoare la: Ceed-ul meu sta toata ziua in soare, pt. ca la umbra numai am loc (il folosec numai in week end).Am aplicat si o mica ceruire pe bord am parasolar.In parcare( care nu e betonata sau asfaltata) se pune praful foarte mult.Ma gandesc ca pelicula de praf mai protejeaza si ea fata de UV provenite de la lumina solara :D , gresesc? sau trebuie spalata mai des? :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd in soare!

Post by djniki4 »

Din cate stiu eu toate depunerile de pe caroserie("kaka" de pasare, diverse pete de la pomi) in contact cu soarele face ca actiunea acestor intemperi sa fie si mai nociva, gresesc?

best09
Posts: 28
Joined: 20 Mar 2009, 22:33
Auto:

Re: Cee'd in soare!

Post by best09 »

Si al meu tot in soare sta :(
Eu nu stiu ce sa zic! Astept si eu parerea altora

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Cee'd in soare!

Post by Brill »

kaka de pasare e o substanta acida asa ca e bine sa fie curatata imediat cu apa si o carpa moale.
Cat despre soare... oricum vopseaua se decoloreaza in timp, problema este cu picaturile de apa, ele actioneaza ca lupa.

PS Si eu tot in soare o tin, iar de spalat o spal cu instalatie de spalatorie.
Pt cine tine masina afara si se umple de praf e bine sa o spele cu multa apa pt ca daca freci cu carpa peste particulele de praf se zgaraie vopseaua. Cu multa apa si cu burete (exclus perie)
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd in soare!

Post by Aimar »

Feriti-va de "kaka" de pasare dar aveti grija cum o stergeti . De preferabil sa va adresati imediat unei spalatori auto :D
Am un amic care si-a curatat , zgarmanit vopseaua din cauza kaka-ului de pasare . Curatata imediat cu apa dar cu grija sa se inmoaie bine altfel exista riscul de a zgaria sau chiar deteriora vopseaua .

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd in soare!

Post by andreea »

kaka de pasare e acid stiu, insa eu am avut noroc, anul trecut am plecat in concediu si mi-am lasat masina 2 saptamani sub un pom, cand am luat-o abia se mai vedea culoarea, era plina de kaka de porumbei.... am dus-o direct la spalatorie, si spre norocul meu nu a patit nimic vopseaua.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Cee'd in soare!

Post by bumblebee »

Eu nu am vazut pana acum masini decolorate de soare :D
Kia Cee'd 1.4 best

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd in soare!

Post by Aimar »

@@ andreea ai avut noroc ! bine ai facut ca ai fugit repede la spalatorie :) . Pe timpul veri spal masina la cel mult 1-2 saptamani pentru a mentine vopseaua in perfecta stare :)

CarSpa
Posts: 21
Joined: 10 Dec 2009, 13:02
Auto:
Contact:

Re: Cee'd in soare!

Post by CarSpa »

Exista tratement prfesional vopsea ( pt lac mai exact) garantat 12 luni impotriva razelor UV.

pt mai multe detalii, vezi
viewtopic.php?f=139&t=7501&p=136423#p136423

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Cee'd in soare!

Post by ceedro »

A venit primavara...au inceput gainataturile si seva de la pomi sa se depuna. Am sters astazi cu apa si o carpa moale,3 pete pe plafon, de kaka de pasari,vechi de o zi,fiindca folosesc zilnic masina,insa dupa ce le-am indepartat am observat ca a ramas vopseaua patata,cum fusese respectivul gainatat.Sper sa iasa si sa nu se mai observe ca din elicopter dupa un polish. Voi ce folositi pentru a curata rapid si eficient astfel de "frumuseti"?

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Cee'd in soare!

Post by Mihai-Alexandru »

" Voi ce folositi pentru a curata rapid si eficient astfel de "frumuseti"? "

R : un AK - 47 !!! =D> mama lor de gugustiuci....saptamanal primesc cate-o stampila...de multe ori chiar pe cheder / maner usa ..incat ma intreb cum de nimereste asa bine ?! poate pt ca-i rosie masina ...
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cee'd in soare!

Post by frantic »

Daca "frumusetea" e proaspata merge doar cu apa, iar pentru cazurile mai grave, cand deja s-a intarit, se poate folosi un quick detailer.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Cee'd in soare!

Post by bogdan.citescu »

Eu am mereu in porbagaj un fas cu ONR (Optimum No Rinse ) dau pe zona cu problema ,astept pana se dizolva/inmoaie, apoi sters usor cu o laveta din microfibre si gata.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Post Reply

Return to “Întreţinere”