Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Spălare, ceruire, polish...
un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by un_ceed_city »

Am observat ca in dreptul pasajului rotii stanga spate am un punct (~1 mm) in care vopseaua este sarita si a aparut rugina...Probabil ca in urma unui traseu mai intins pe drumurile patriei mi-a sarit vreo pietricica si am capatat acel "semn de buna purtare". Ce ar fi de facut?
Cee'd City 1.4, Pewter beige

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bumblebee »

Ori o lasi asa, ori o revopsesti.
Insa am mai vazut lovituri de pietre si nu erau atat de puternice incat sa treaca si de lac, si de vopsea si de primer (parca asa ii zice) si sa ajunga la tabla.

Am mai auzit pe forum de mici ciupituri de rugina din pacate.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by scubli »

@un_ceed_city: Din pacate se mai intampla si lucruri de genul.
Sfatul meu este sa te duci cat mai repede sa o repari. S-ar putea sa fie putin costisitoare pt. marimea ei dar nu stii niciodata cum poate sa evolueze... Mai pe scurt: "Ce-i sigur, e sigur !" :)

Numai bine.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bumblebee »

Ai cumva si tabla indoita?
Eu nu cred ca lovitura e de la o piatra, pentru ca o piatra nu loveste doar cu 'un varf de ac' iar o piatra care sa aibe putere incat sa distruga si lacul si vopseaua sigur va lasa si alte urme in jur (zgarieturi mai fine, indoituri in tabla)
Ciupiturile de la pietre sunt mici si albe.
Pune si o poza daca poti.
Kia Cee'd 1.4 best

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bobocaty »

Cam aceeasi problema am observat si eu imediat ce am spalat masina,acum o saptamana.Pe capota e sarita vopseaua sa zic 1mm si ceva.Pot spune ca e sarita,pentru ca se vad straturile intermediare,exact cum sare smaltul la cratita lu' mama :( Tind sa cred ca a fost o piatra de pe drumurile noastre toate.Si daca tot suntem la capitolul acesta,am si eu o intrebare:e posibil sa apara rugina ,desi nu e sarita vopseaua?(tot pe capota am observat punctisoare de rugina ce se iau cand le curat cu unghia,dar vopseaua nu e sarita,nici lacul nu pare).Paranteza la paranteza:este sigur rugina,nu altceva si am observat cateva puncte si pe portbagaj. :cry:
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bumblebee »

Pai nu prea ar avea cum sa fie rugina fara sa fie tabla expusa.
De unde stii sigur ca e rugina?

Vezi si pe aici

http://img99.imageshack.us/my.php?image=dscf2517oi0.jpg
http://img99.imageshack.us/my.php?image=dscf2520er6.jpg
http://img99.imageshack.us/my.php?image=dscf2510nq8.jpg
Kia Cee'd 1.4 best

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bobocaty »

Pai la spalare nu au iesit,si apar sub forma de punctulete de culoarea ruginei,ca si cum pietricelele le-au cauzat.Ai dreptate,e greu de crezut ca e rugina,dar impresia mea asta a fost.O sa revin si eu cu cateva poze dupa ce o sa ii fac baita maine sa o spal de toata sarea si praful ce s-a depus pana la Brasov(era cea mai murdara Kia din coloana :cry: ).
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

un_ceed_city
Posts: 22
Joined: 10 Oct 2008, 16:12
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by un_ceed_city »

Multumesc pentru raspunsurile prompte, dar ma gandeam ca poate exista alta rezolvare...vreo solutie sa indepartez punctuletul de rugina, apoi sa aplic vreun lac/vopsea ceva...Cand va aud de revopsire pentru 1 mm...ma cam ia transpiratia. Parca nu m-as duce la service pentru asa ceva, dar imi sta pata aia pe suflet. Trebuie sa se mai fi lovit careva de genul asta de problema.
Cee'd City 1.4, Pewter beige

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by scubli »

@un_ceed_city: Eu ti-am dat sfatul de mai sus pt. ca e masina noua.
Eu am rezolvat problema pe un jeep mai vechi cu ceva vopsea cu deruginol in ea. Se curata cat de cat urma de rugina, dupa care se degreseaza locul si se aplica cu o pensula subtire vopseaua respectiva. Ramane la latitudia ta daca vrei sa faci asa ceva sau nu.

A trecut mai bine de 1 un de cand am aplicat acest tratament pe caroseria jeep-ului si e ca nou. :) Doar ca, daca te uiti atent, observi ca e vopsit de un amator cu pensula.

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by Lrk »

Eu mi-am ciobit pragul interior cand am scapat o surubelnita cand montam portski-ul. Evident nu o sa revopsesc tot, ar fi culmea :)).
M-am cam pacalit cu portski-ul, e f nasol de montat. Mai bine depuneam mai mult efort si imi luam un thule, ceva.
Kia Cee'd SW 1.4 Gsl Best in Oil Blue

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bumblebee »

Pai nu poti sa ii pui ornamente de prag cromate ?
Nu vine in zona unde se pun astea?
Scapi mult mai ieftin:)
Kia Cee'd 1.4 best

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bobocaty »

Dupa cum am promis,de dimineata am facut doua poze la ciupitura.Are rost sa vopsesc toata capota pentru nimicul asta?As mai avea o mik problema si cu portbagajul,unde m-am trezit cu el infunat,dar foarte putin.Nu este zgariat,doar putin impins in dreapta siglei Kia.Parca nu as folosi Casco pentru nimicurile astea...

http://picasaweb.google.com/bobocaty/ProblemeVopsea#
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by bumblebee »

Pentru deformarea de la portgabaj incearca sa dai jos plasticele si sa 'masezi' cu ceva gen lingura de lemn pe partea opusa, atat in zona afectata, dar si in cea 'sanatoasa' mai mult timp pana o indrepti la loc.
Asa am patit si eu, probabil din cauza ca cineva s-a sprijiiit de hayonul meu si am rezovat-o.
incearca asa, daca iti iese nu merita sa te duci la CASCO.

Din pacate aia nu imi prea pare ciupitura de piatra ci vopsea umflata si sarita.
Pt aia trebuie sa revopsesti capota total.
Kia Cee'd 1.4 best

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by Lrk »

Aici am scapat surubelnita. Stie cineva cum si unde se repara asa ceva in Timisoara?
Nu trebuie sa fie extraordinar de estetic, am avut noroc sa fie undeva unde abia se vede.
Apropo, bara spate, pe langa capacelul de la carligul de remorcare, e din plastic?
Image
Image
Kia Cee'd SW 1.4 Gsl Best in Oil Blue

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by dox »

Eu sunt de parere ca nu trebuie sa va faceti atatea griji din cauza ciupiturilor..Nu scapa nici o masina de asa ceva. Si eu am una pe portiera, si a ajuns pana la tabla. Nu mi-am facut probleme. Dupa un timp ( vreo luna cred), cand am ajuns la service, baietii au avut preparata vopsea pentru culoarea mea, i-am rugat sa imi dea si mie pe ciupitura si atat. Mai am si altele, insa daca nu se vede tabla, stati linistiti. Merge masina excelent, chiar daca e un pic "julita". :)
ODO: 100000km din 06.2008

Post Reply

Return to “Întreţinere”