Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Spălare, ceruire, polish...
User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Vopsea sarita- rugina

Post by alimos »

Sincer sa fiu am si eu o ciupitura de piatra exact in cantul capotei motorului,langa farul din stanga,insa am tratat-o in urmatorul fel:am sters bine cu o carpa curata cu acetona,exact in acel loc,si apoi am aplicat doua-trei straturi de lac de unghii incolor.
Ciupitura a fost in decembrie.Este martie si nici nu s-a dus lacul,nici nu se vede absolut deloc,nici nu s-a extins buba.Se vede tabla cum luceste ca si cum nu ar fi data cu nimic.
Desigur,acest tratament este utilizabil la lovituri de dimensiuni milimetrice,nu la julituri sau infundaturi,unde din pacate CASCO poate rezolva problema!Si numai daca rugina nu a inceput sa-si faca de cap!Adica trebuie actionat prompt!
Numai bine!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by Vincze Szilard »

si eu am vre-o 3 pe capota din fata si 100% e de la pitricele de pe la drumurile noastre dar oricum nu se compara cu o lovitura in haionul din spate pe care l-am primit dupa o luna ce am luat masina si o zgarietura pe aripa din fata stanga dupa 2 saptamani dupa ce am luat masina
si oricum prima doare cel mai tare
dupa ce am revobsit aripa si hajonu nu-i mare lucru sa ma duc tot la ala si sa imi vobseasca si capota daca o sa apara candva ceva rugina
in ce priveste culoare de la revobsire
inpecabil ca si nou nout
:)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

gtcosmin
Posts: 35
Joined: 15 Apr 2008, 10:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by gtcosmin »

Am impresia ca masinile nu sunt vopsite prea bine de Kia, cel putin nu a mea, stratul de vopsea(grund, vopsea, lac) e foarte subtire si sare destul de usor.
Am si eu pe capota un punct de vreo 3mm diametru care a inceput sa rugineasca. Ce ma deranjeaza e ca rugineste, daca tabla era tratata cum trebuie nu se intampla asta, am avut un golf 3 si pe unde a sarit vopseaua de la pietricele nu a ruginit, a ramas o culoare metalica.
La kia mai am o problema si la haion, a iesit un punct de rugina de sub vopsea, acolo sigur nu a fost lovita si se vede ca e ridicata vopseaua in jurul punctului, deci probabil zona ruginita e mai mare. Daca deschid haionul pe interior mai am o zona cu rugina, pe pragul de la usa soferului sunt urme de rugina intinse de apa scursa de la ploaie, nu am stat sa caut puncte de rugina, astea le-am observat din intamplare, cred ca mai sunt si alte zone in care tabla a ruginit fara sa fie lovita. O sa mentionez problema la prima revizie, sunt curios cum o sa o rezolve, nu vreau sa vopseasca tot hayonul pentru asta. Masina e alba, nu e culoare metalizata, alea am inteles ca ar avea stratul de vopsea mai gros.
Stiti vreun service care ar omori punctele prin tratament local? adica sa nu vopseasca toata piesa pe care e punctul.
Ex. Kia Pro_Cee'd 2008, 1.4 109cp, Best, Cassa White, ODO 48000km.
Seat Leon Sport 1.8 TSI, Candy White, ODO 3333km.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by aeon »

da...si eu am aceasi problema...sare vopseaua f usor...ieri de ex mi-a tras unu o portiera in aripa si evident a sarit toata vopseaua pana la tabla pe circa 4 mm...am fost la cei care au piese auto si am luat un creion corector cu vopsea, dupa care am punctat usor zona pt a nu ma trezi cu rugina in scurt timp...si pe capota am avut vopseaua sarita de la pietrele aruncate de pe drum si luate inprimire de capota mea dar acolo am rezolvat problema in luna iulie cand am avut un mic incident si am revopsit capota integral
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by crispisu »

:( masina noastra e distrusa toata de la pietricele...au pus pietre in jilava si ne.au facut masina varza...e sarita vopseaua peste tot. Ar trebuie revopsita toata ca nu cred ca poate cineva sa stea sa piguleasca la ea

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by aeon »

@crispisu
o singura rezolvare deci :( ai casco? vopseala tot
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by crispisu »

da...am casco, problema e ca locuiesc in afara buc si daca bag masina in service nu mai am cu ce ajunge in oras :mrgreen:

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by aeon »

nasol.. 4 zile de concediu atunci
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by dulaul »

Toti cei care ati mentionat aceasta problema puteti face niste poze relevante (in modul MACRO), nebluruite si sa indicati dimensuinea aproximativa a zonei pentru a intelege mai bine acest fenomen?
Incerc sa fac si un test comparativ cu fotografii ale capotei altor marci si comportarea acestora dupa aceste ciupituri. Pana acum am vazut ca Ford-ul are tabla cea mai bine tratata. Nu a ruginit deloc dupa ce a sarit si lac si vopsea =D>
V-astept cu poze.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by scdvv »

dulaul wrote: ...............................
Pana acum am vazut ca Ford-ul are tabla cea mai bine tratata. Nu a ruginit deloc dupa ce a sarit si lac si vopsea =D>
V-astept cu poze.
Si eu am pe Ford o zgarietura cam de 4 cm, a trecut vopseaua total (e vopsit negru, dar in zgarietura se vede alb) cam 1-2mm latime de vrun an, netratata, nu se obs nici o urma de rugina sau altceva.

Nu doresc sa fac totusi comparatie cu ceed :) :) prefer sa-l am nezgariat, va las voua "placerea" :evil:
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by dulaul »

Deci @scdvv .... poze....? Oricum, te rog fara photoshop pentru a evita orice flame si posturi inutile ...
Am pus AICI pozele promise. Precum am spus, Ford-ul este castigatorul detasat iar ceilalti producatori sunt egali si varza toti :smt093 La acest producator vedem o atentie deosebita pentru tratamentul tablei. Si KIA se lauda cu tot felul de tratamente aplicate tablei, daca o sa postati poze vom vedea daca e adevarat acest lucru. Din pacate nu am nici o poza de la vreun Ceed cu aceasta problema, dar daca gasesc o voi posta imediat. Singurele lucruri semnalate sunt zonele de rugina de la portiere si hayon. Mi-ar fi de ajutor daca mi-ati trimite voi 1-2 poze relevante (doar cu capota ciupita) pentru a le pune in acelasi loc pe toate.
Avand in vedere ca nici macar la Honda Acord nu este aplicat un tratament corespunzator la celelate marci (fotografiate) nu mai am nici o pretentie. Oricum dezolant si dezamagitor acest aspect.

Bafta !
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by bumblebee »

Da,dar nu ai de unde sa stii daca capotele respective au paintjob-ul original si nu unul facut in cine stie ce service.
Kia Cee'd 1.4 best

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by scdvv »

dulaul wrote:Deci @scdvv .... poze....? Oricum, te rog fara photoshop pentru a evita orice flame si posturi inutile ...
Am pus AICI pozele promise. Precum am spus, Ford-ul este castigatorul detasat iar ceilalti producatori sunt egali si varza toti :smt093 La acest producator vedem o atentie deosebita pentru tratamentul tablei. Si KIA se lauda cu tot felul de tratamente aplicate tablei, daca o sa postati poze vom vedea daca e adevarat acest lucru. Din pacate nu am nici o poza de la vreun Ceed cu aceasta problema, dar daca gasesc o voi posta imediat. Singurele lucruri semnalate sunt zonele de rugina de la portiere si hayon. Mi-ar fi de ajutor daca mi-ati trimite voi 1-2 poze relevante (doar cu capota ciupita) pentru a le pune in acelasi loc pe toate.
Avand in vedere ca nici macar la Honda Acord nu este aplicat un tratament corespunzator la celelate marci (fotografiate) nu mai am nici o pretentie. Oricum dezolant si dezamagitor acest aspect.

Bafta !
Uite poza Image
http://picasaweb.google.ro/contact.flor ... 0461732626
M-am uitat mult mai atent si nu a ajuns pana la tabla, se vede numai alb (cred ca-i spune primer) dar nu are sanse la polish e prea mare, trebuie gasita alta solutie ptr reparat :(
Oricum nu e 'naturala" de la pietricele sau alte alea, e facuta de cineva intentionat.
Foarte bune pozele tale (la mine numai cu tel :? )
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by dulaul »

@bumblebee buna remarca ta, dar pot spune ca nici una din ele nu a avut revopsita capota, am vorbit cu proprietarii.
@scdvv pentru Focus-ul tau pot afirma ca esti cel mai norocos din acest punct de vedere. Eu personal nu m-as consuma deloc pentru micile probleme cu vopseaua sarita, tu nu vei avea cosmaruri cu rugina la Focus, deci chiar le poti trata cu ... INDIFERENTA :mrgreen:
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

flavi_caruntu
Posts: 50
Joined: 01 Jul 2009, 16:56
Auto:
Location: Branesti / Bucuresti
Contact:

Re: Vopsea sarita de la pietricele -cum reparam

Post by flavi_caruntu »

e mai usor sa previi decat sa tratezi =))) ...o sa imi autocolez capota
cee`d HB 2.0 DSL Style Cassa White IF 16 FFF
http://picasaweb.google.ro/Flavi.Carunt ... directlink#

Image

Post Reply

Return to “Întreţinere”