Creion corector,vopsea,lac kia

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu banii sunt problema principala ... ca doar d'aia e CASCO, ci timpul pierdut. Asa ca, personal, prefer s'o aranjez eu pe cat de bine pot - cand e vorba de lucrari de mica anvergura decat sa stau pentru fiecare chichitza sa merg la service cu ea
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

mi a venit ua d la garaj in portiera stanga si ceed ul nu a avut nimik ... nici makar o zgarietura.. sau o amprenta
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Daca esti sigur ca iti iese bine (de exemplu mici zgarieturi superficiale ale lacului care ies sigur la un mic polish) atunci da, poti sa o faci singur.

In caz de chestii mai mari dar totusi nu intr-atat de mari incat sa fie nevoie de o `internare` de urgenta in service eu personal le las sa se adune apoi le fac pe toate pe CASCO dintr-o data.

silvanner
Posts: 25
Joined: 31 Jul 2007, 10:45
Auto:
Location: constanta

Post by silvanner »

s-a mai auzit ceva de creionul acela pleeeease....?

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

@silvanner
Exista la magazinele de piese auto un stilou retus "Sintopeinture" de la S.C. SINTOCHIM S.R.L. Brasov tel.0268 478 574, http://www.sinto.ro. Trebuie sa gasesti insa culoarea de care ai nevoie. Costa 6 lei bucata.
Succes.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Mi-am spalat azi masina a doua oara de la achizitie. Si am observat si eu primele zgaraieturi superficiale pe aripa stanga din fata. banuiesc ca cineva a deschis portiera si mi-a atins-o. pentru ca este o ciupitura mica si langa ea lacul sters, e bine ca se vede doar daca te apropii si te concetrezi. Dar am mai observat pe capota o pata de alta nuanta. l-am pus pe ala de la spalatorie s-o sterga crezand ca a ramas o pata de mizerie insa a zis ca e de la gainat si asa ramane. :cry:
Spuneti si mie ce fac creioanle alea minune.Din ce-s facute si cum se utilizeaza? deocamdata nu am nevoie pentru ca inca nu mi-a sarit vopseaua, dar poate se pot inlocui cu culori acrilice de exemplu...
Image

silvanner
Posts: 25
Joined: 31 Jul 2007, 10:45
Auto:
Location: constanta

Post by silvanner »

@D4OTzu
Multumesc mult pentru informatii

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

De gasit gasim, dar sunt bune. Adica sa nu incercam sa rezolvam ceva si facem mai mult rau. ziceam si eu....
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

cristianx004
Posts: 5
Joined: 04 Oct 2007, 11:21
Auto:
Location: husi,vaslui

Creion corector,vopsea,lac kia

Post by cristianx004 »

va rog sa-mi spuneti daca puteti de unde si cum pot procura vopsea ,chit, lac. etc. pentru retusarea zgirieturilor de pe caroserie(eventual preturi)

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

cea mai buna solutie ar fi la o polishare...si daca tot se vede...exista ceva de genu unui chit pt vopsele..exista pentru fiecare culoare in aprte...si se acopera si apoi sa lustruseste...asa am citit eu pe cutie..nu imi mai aduc aminte cum ii zice...dar am vazut-o in "real" la raionul pt auto..
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

alinutu000
Posts: 24
Joined: 14 Oct 2007, 00:03
Auto: Kia rio new 1.4 Dsl

kit creion corector pt vopsea

Post by alinutu000 »

salut. azi cand am plecat la munca am observat pe aripa masinii mele ca niste vecini amabili miau lasat un mic cadou: cateva liniute cu cheia :x :x :x
Aveti idee de unde si cat ar costa un creion corector pt vopsea?

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

se discuta aceasta problema aici viewtopic.php?t=1624&highlight= . Incearca cu pasta de lustruit/polish :)
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Cipp
Posts: 40
Joined: 19 Nov 2007, 12:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Cipp »

Daca esti din bucuresti, incearca in targ la vitan - pentru cca 30ron iti dau o cutie cu vopsea la codul pe care il ceri tu, o cutiuta cu lac si vei fi multumit. Verificat de mine!
FIAT Albea 2006
Grigio Underground

cristi26vis
Posts: 273
Joined: 09 Jul 2008, 23:00
Auto: HD26VIS
Location: petrosani
Contact:

masina de portelan

Post by cristi26vis »

cred ca aveti dreptate in legatura cu masina de portelan,deja la coltul usilor din spate a lovito piatra desi are folie protectoare foarte micadar nu prea e de folos,cat despre capota deja am retusato
KIA SPORTAGE

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Re: masina de portelan

Post by Rapidel »

@cristi26vis

Daca o loveste o piatra(depinde de lovitura)e clar ca trebuie sa o retusezi.Dar crezi ca daca era Mertzan, Audi sau Volvo nu trebuia retusata ? Si ma rog,de ce "de portelan? Cine a mai scornit si asta , o firma concurenta ?Nu mai umblati cu "prafuri" d`astesa in care spuneti ca s-au aburit geamurile si masina are defectiuni!Hai sa fim seriosi si sa nu mai deschidem topicuri pentru probleme minoare,care de fapt nu sunt nicimacar probleme !

ps:Sa conduceti bine !

Post Reply

Return to “Întreţinere”