Creion corector,vopsea,lac kia

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
catalin1984

Creion corector,vopsea,lac kia

Post by catalin1984 »

Nu sunt sigur dar inainte sa spun oful as vrea sa le aud si pe ale voastre....


Aveti probleme cu vopseaua care cedeaza la orice lovitura?

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

eu unu, care am suferit la a mea niste lovituri, mai mici sau mai majore, nu am obs lucru asta. din contra.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

eu unu as putea zice ca da, a atins un prieten portiera din dreapta de un perete cand a coborat si a si sarit vopseaua, nu e rau da e...
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

ba frate, tu esti paranoic. Fiecare are impresia ca a gasit ceva si gata mare problema...repede sa fac un topic.
FA-TI CASCO si gata!!! :twisted:
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

loloi loloi :P :P :P

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cumva legat de topicul asta ... vazusem in cataloagele de optionale de'afara ca aveau si "creion" d'ala cu vopsea ... era 3 euro parca unul. Si ar fi perfect ptr mici retusuri d'astea. Are cineva vreo legatura mai sigura la vreun dealer sa intrebe daca vor aduce asa ceva si la noi?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

catalin1984

Post by catalin1984 »

Cred ca voi fi primul care cumpara asa ceva, nu de alta dar nu vreau sa imi incarc polita casco.

Unele zgarieturi mai mici ies foarte usor la polish........e ieftin vreo 200 de ron :)

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@catalin1984

Dar nu se matuieste vopseaua in zona in care o dai cu polish? Intreb pentru ca am si eu deja o problema de genul asta datorita unei persoane neatente de la spalatorie. Mi-e teama ca o sa fie si mai vizibila zona respectiva.

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Polish-ul este o pasta abraziva care se aplica cu un rotor din pasla(mecanic) sau cu o carpa curata de bumbac (manual) si care incalzeste zona cu problema uniformizand vopseaua. Practic ia vopsea din vecinatatea zonei afectate si o pune in zgarietura! Conditia sa iasa treaba buna este ca zgarietura sa fie superficiala, adica sa nu fi trecut de stratul de vopsea pana la grund! In alta ordine de idei, fiecare din masinutele astea care merg frumusel pe strada sunt polishate din fabrica dupa vopsire, de catre producator. Faza e ca el stie foarte bine cat si unde a vopsit si de aici rezulta si cat se polisheaza si unde! Dupa o anumita perioada de timp in care masina a stat in soare, ploi, gainati si alte alea, stii foarte bine ca vopseaua se matuieste (la unele mai mult, la altele mai putin) si printre operatiunile de cosmetica pe care le aplica firmele specializate se numara si polisharea totala! Eu am folosit-o cu succes(partial-capota)! Nu se matuieste deloc, ba chiar dimpotriva, reda luciul initial!

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Daca zgarietura este in stratul de lac atunci iese la un polish usor aplicat cu masina de catre cineva care se pricepe. Parerea mea este ca trebuie polishata toata capota in acest caz
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

In mod normal, nu are de ce sa se matuiasca daca e facuta la un atelier specializat ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Poti face fara probleme polish partial pentru ca vopseaua ta nu e "coapta"! Daca zgarieturile sunt superficiale nu se va cunoste nimic! stiu ca ai inima stransa, dar dupa cum spunea Andrei e bine sa faci treaba la un service, atelier, ceva! Eu am facut la service dar mi s-a parut cam scump...

catalin1984

Post by catalin1984 »

Daca a gasit cineva creion de acoperit zgarieturile, sa imi spune si mie unde.

La mit motors cica nu au......

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Marius, daca zici ca tu ai facut deja aceasta operatiune, poate reusim sa ne intalnim sa vezi si tu cum arata zgarietura.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@Sfinxul - dute cu ea in service la vopsitorie si daca se mai poate o rezolva ca au aparatura si experienta.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Întreţinere”