Curatare urme lasate de lichidul pentru parbriz

Spălare, ceruire, polish...
alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Curatare urme lasate de lichidul pentru parbriz

Post by alaexus »

Ultima oara cand am fost la spalatorie am constatat ca de la lichidul de spalare parbriz (unul galben de la OMV, gata diluat) pe parbriz (si pe luneta) au ramas urme care nu se mai curata (pe zonele unde nu ajung stergatoarele si se usuca greu apa).
A mai patit cineva lucrul asta? Ce pot face ca sa curat urmele si ce lichid de parbriz imi recomandati pe viitor?
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by Bonzai2 »

Pai incearca sa cureti cu lichid de spalat geamurile casei(Mr Muscolo sau cum se numesc ele).Eu iti recomand pe viitor sa folosesti JetX,e ceva mai scump 5l costa 21 ei in supermarketuri dar mie mi se pare super ok.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by alaexus »

@bonzai2: Am incercat cu lichid din ala domestic sa curat. Nu se ia. O sa incerc sa pun JetX din ala pe viitor.
@costelo: Poate ti se pare o copilarie topicul asta, dar eu la solenza nu am patit treaba asta si incerc sa vad ce am gresit. Nu am cumparat masina sa car porcul de la tara asa ca incerc sa o intretin cat mai bine.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by Akbhar »

Pune pe o carpa otet alimentar si sterge zonele cu probleme. S-ar putea sa se ia.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by alaexus »

Otet...o sa incerc. Mersi
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by ciprianeagu »

Mare grija cei care nu pun deloc solutie, ci doar apa simpla...parbrizul se va gresa, si atunci cand va ploua si veti actiona stergatoarele, va ramane o pelicula super aiurea...am observat asta cand am ramas fara lichid special, si am pus apa, si intr-o saptamana incepuse deja sa faca pelicula...am dat fuga repede si am cumparat lichid si acum e totul in regula...

Daca nu se ia cu otet, inmoaie cu benzina, ca dilueaza bine orice, si nici nu-ti ataca chederul, daca nu faci treaba asta zi-de-zi...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

Adyson1974
Posts: 39
Joined: 29 Sep 2007, 15:17
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by Adyson1974 »

Am folosit eu in 90% perioada JETX ... rezultatul este acelasi.Mi-au spus baietzii de la spalatorie ca toate lichidele de spalat au acelasi efect din punctul asta de vedere.
Kia Ceed 1.6 HP LX BASE 115 HP + Optionale

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by alaexus »

Am incercat cu otet si nu a avut nici un efect. Pare a fi depunere de piatra. O sa incerc cu un detartrant sa vad ce iese.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by Akbhar »

Ai grija cu detrartrantul, ca e foarte coroziv. Ataca chederele si vopseaua.

Daca e depunere de piatra iese sigur cu otet. Eventual lasi carpa inmuiata in otet sa stea cateva minute pe zona cu depuneri si freci apoi (otet alimentar, din vin, nu balsamis sau de mere).

Daca tot nu iese, mergi la o spalatorie, ca sigur au acolo vreo solutie ceva care sa curete bine geamurile.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

alcatraz

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by alcatraz »

poti incerca si asta:
http://www.mafra.ro/?id=69

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by alaexus »

@Akbhar: Hmmm, eu am incercat cu otet de mere (din asta aveam prin casa). O sa incerc cu otet alimentar normal si o sa las mai mult sa actioneze. Apropo. otetul ataca vopsea, chedere? Sa stiu cat de precaut sa fiu...
Daca tot n-o merge o sa incerc si solutia lui Alcatraz.
Va multumesc pentru sfaturi. Pana la urma trebuie sa se curete...
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by Akbhar »

Nu ataca foarte tare vopseaua sau chederele. In orice caz mai putin decat alte substante gen detartrant.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

aless
Posts: 61
Joined: 16 Oct 2007, 11:28
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Parbriz matuit de la lichidul de splare...

Post by aless »

Eu iti recomand pe viitor sa folosesti JetX,e ceva mai scump 5l costa 21 ei in supermarketuri dar mie mi se pare super ok.
Eu de cand folosesc JetX-ul de -40 am inceput sa am probleme. In sensul ca raman urme in urma stergatoarelor pentru cateva secunde de la stergere. E foarte deranjant. Mai ales noaptea.
Probabil ca acest lichid fiind teflonat lasa o pelicula pe parbriz. O sa incerc sa-l diluez cu apa, probabil e prea concentrat (-40).

Sper doar sa fie de la lichid si nu de la lamelele stergatoarelor. Sa nu fi imbatranit deja cauciucul. Desi e cam devreme.
KIA Cee'd 1,4 GSL LX BEST - PISTON GREY

myceed
Posts: 16
Joined: 16 Sep 2008, 10:32
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Curatare urme lasate de lichidul pentru parbriz

Post by myceed »

Am spalat masina in soare si m-am ales cu o pelicula pe masina (foarte vizibila pe parbriz), am incercat cu lichid de geamuri-fara rezultat, am incercat cu detergent de vase (axion) pe parbriz -fara rezultat.
Va rog sa imi spuneti daca ati gasit solutie pentru rezolvarea problemei (nu e depunere de piatra ci e acea pelicule alba ce ramane de la detergentul uscat pe masina).

multumesc anticipat!
cee'd best 1.4 black pearl
14.9xx km
Craiova,Dolj

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: Curatare urme lasate de lichidul pentru parbriz

Post by bogdan_o »

Salut

Asa am patit si eu, e de la ceara lichida care o mai dau astia de la spalatorii de masina.

Eu am scapat de problema stergand parbrizul cu benzina. Am imbibat o carpa cu benzina si l-am frecat bine. Benzina nu ataca vopseaua, deci poti sta linistit. Am evitat sa ating stergatoarele, chederul sau sa se scurga pe plasticul de la baza parbrizului si te sfatuiesc sa faci la fel.

Benzina fiind foarte volatila s-a evaporat repede si n-a mai fost nevoie sa sterg cu nimic parbrizul dupa.

Singurul dezavantaj al metodei e mirosul.

Daca nu te incanta benzina mai exista diverse metode:
- solutii degresante de la raioanele auto de prin hypermarket-uri. Costa 15-30 ron. Nu am testat, nu stiu cat de eficiente sunt.
- unele spalatorii au si tratament de degresare. Ultima daca cand am intrebat la o spalatorie de cartier degresarea costa 150 ron pt toate masina. Nu faceau pe bucati.

Post Reply

Return to “Întreţinere”