intretinere/curatare jante

Spălare, ceruire, polish...
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

Am incercat vreo 3 produse destinate jantelor insa nici una nu m-a multumit. Jantele au interiorul negru si sunt foarte pretentioase, dupa ce o spal la spalatorie si se usuca janta ramane un strat fin de praf care trebuie indepartat manual prin frecare. A folosit cineva vreun produs destinat jantelor care a avut efect?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: intretinere/curatare jante

Post by Nesta3 »

iti inteleg situatia...si la moi e la fel...trebuiesc degresate k din cauza asta nu se curata oricat d mult le-ai spala si raman urme after spalare
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

offf , jur ca data viitoare nu-mi mai cumpar jante negre/vopsite....

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: intretinere/curatare jante

Post by Nesta3 »

eee nu suntem pe aceeasi unda...urmatoarele jenti vor fi negre total cu buza argintie:D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

Recomand WD-40, solutia multifunctionala, gentile raman impecabile, stralucesc, ca noi. Nu se compara cu nici o solutie din comert, scrie pe prospect ca protejeaza suprafetele din crom, vopsite, aluminiu, etc.

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by Alexboss87 »

Asta merge doar vara ca iarna sau pe ploaie se spala instant...si in plus dupa ce e aplicat trebuie sters bine ca altfel se va pune de 3 X mai mult praf la loc...a era sa uit daca folositi WD-40 (prima proprietate e de a lubrifia...dupa aceea protectie,etc :mrgreen: ) atentie la discurile de frana ca daca ati dat pe discuri e trist...sau senzatie majora depinde cine e intre scaun si volan :lol:

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

n-are nici o treaba, am dat si pe disc, crezi ca impiedica ca masina sa franeze? nici o sansa. Pot spune ca nu am sters asa bine jantele dupa ce aplicat WD40, praful s-a pus mai greu, mult mai greu decat daca le-as fi spalat cu alta solutie. IDeea e ca orice solutie as folosi(in afara de WD40) jantele raman patate, s-a imprimat praful in ele si nu se ia decat prin frecare manuala, nu jetul sub presiune nici o sansa..

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: intretinere/curatare jante

Post by scubli »

WD-40 fiind mai exact ?!
Din pacate nu stiu ce e... dar si eu ma lupt cu curatarea jantelor :|

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by incognito »

Uite aici informatii: http://www.wd40.ro/info.html.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: intretinere/curatare jante

Post by scubli »

@incognito: Multumesc :D

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: intretinere/curatare jante

Post by bumblebee »

Nu dati cu WD40, atrage extrem de mult praf.
Sau daca dati, clatiti cu multa apa.
Kia Cee'd 1.4 best

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

WD-40 isi face treaba foarte bine, la mine nu atrage asa de mult praf precum a spus colegul in postul anterior, ideea e ca e singurul produs cu care jantele au iesit ca noi(suprafata aceea crom-spitele,erau patate cu ceva galben si am frecat de mi-a venit rau, spray-ul acesta le-a curatat instant), n-ar fi rau sa le clatiti cu apa dupa ce folositi spray-ul....

CarSpa
Posts: 21
Joined: 10 Dec 2009, 13:02
Auto:
Contact:

Re: intretinere/curatare jante

Post by CarSpa »

In general, este bine sa se utilizeze produse cu destinatie exacta si nu inventii de genul WD40 care mai este si gras. Cei care au cunostinte minime in domeniu, stiu ca orice substanta grasa care vine in contact cu sistemul de franare (discuri + etrier) duce la incalzirea excesiva a acestora.

Trecand peste aceste aspecte, exista o solutie pt curatarea eficienta a jantelor = Jetul de abur =
Incercati o data si nu veti regreta.

vezi mai multe detalii pe
viewtopic.php?f=139&t=7501&p=136423#p136423

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intretinere/curatare jante

Post by djniki4 »

PE naiba se incalzeste sistemu de franare,(unde v-a credeti, pe circuit sa ti se incalzeasca frana in mod excesiv, pt uz normal nu sunt probleme) la prima frana mai agresiva se duce grasimea de pe disc. Am incercat toate balariile de produse din comert( pana in 35 de ron, pt ca mai mult nu merita sa dai ). Nu trebuie exagerat, in cazul meu, cam odata la 3 sapt-1 luna curatam jantele cu WD40.

@CarSpa , stiu ca vrei sa-ti faci reclama, dar nu cred ca o sa vina nimeni la voi sa curete jantele cu JEtul de abur, pentru ca in primul rand e scump, in al doilea rand in cateva zile jegul e la loc si nu cred ca isi permite nimeni sa curete jantele saptamanal(in special cei cu jante negre, cromate ). Eu nu am facut reclama, am venit in ajutorul forumustilor cu o solutie multifunctionala si deloc costisitoare. Salut

CarSpa
Posts: 21
Joined: 10 Dec 2009, 13:02
Auto:
Contact:

Re: intretinere/curatare jante

Post by CarSpa »

Referitor la grasimea aplicata pe discul de frana, vorbesc din experienta nu din auzite...
Referitor la reclama, vreau sa se inteleaga ca nu obligam pe nimeni cu nimic; la fel ca si tine, am venit cu explicatii din experienta acumulata pana in prezent referitoare la aceste aspecte. Am oferit o solutie/varianta de rezolvare profesionala a curatarii jantelor si crede-ma ca nu discutam de curatat jante prafuite; acelea le poti curata si cu o carpa umeda; discutam de jante patate de ferodou (praf de la placutele de frana) sau jante murdare in adevaratul sens, care nu pot fi curatate de un home user.
Pt pretul seviciului respectiv, nu cred ca s-a inteles exact despre ce este vorba... 120 ron/janta ( vezi link viewtopic.php?f=139&t=7501) este pt revopsirea/reconditionarea in totalitate a jantei. Pt curatarea ei cu jet de abur, pretul este mult, mult mai mic...

Bafta'n trafic !

Post Reply

Return to “Întreţinere”