Pregatirea masinii pentru iarna (exterior)

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Pregatirea masinii pentru iarna (exterior)

Post by iulian2007 »

Azi am aplicat ultima achizitie in materie de protectie (ceara), si anume DODO JUICE BLUE VELVET….
Image

Ce pot spune despre ea? Se aplica usor, exact ca si Natty’s Paste Wax, are un miros frumos (dar nu stiu cu ce sa-l asociez…), insa plusurile ei abia acum vin: uscare rapida, buffing super usor, iar finishul nu pot spune despre el decat ca este unul ff frumos; in ceea ce priveste senzatia la atingere ai o senzatie de catifelare, mana aluneca foarte usor si repede pe panourile tratate, efectul de adancime/profunzime al vopselei este unul ff pronuntat.
Ca si minus (insa nu stiu daca asa ceva poate fi categorisit chiar asa), ceara are o textura “brobonata” tare, care afecteaza aplicatorul de burete atunci cand este frecat de ea, pt a fi imbibat cu material prima….(m-am cam pierdut in explicatii, insa sper ca am reusit sa ma fac inteles).
Ramane sa vedem care e durabilitatea ei si desi am ceruit masina azi (doar o mana, am intentionat doua insa nu am avut timp), cred ca abia in zilele urmatoare voi putea pune poze si cu efectele de beading/sheeting.
In continuare va prezint cateva poze cu produsul finit.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Multumesc pt atentie si va astept cu intrebari/opinii/reclamatii/orice.

PS: acest post este de pe un alt forum, dedicat in intregime intretinerii masinilor, asa ca daca aveti nelamuriri cu anumiti termeni, va rog sa intrebati.......
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pregatirea masinii pentru iarna (exterior)

Post by Ogy »

Daca poti sa imi explici scopul si cat tine efectul?
Intrebarea vine de la unu care nu isi spala masina din toamna pana in primavara (exterior). Primavara dupa prima spalare arata ca oricare alta (tratata sau nu), deci fi ingaduitor . :)

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Pregatirea masinii pentru iarna (exterior)

Post by iulian2007 »

multa lume va spune ca sunt nebun.....si ce daca, eu tin cu adevarat la masina mea, asa ca.......

inainte de tot ce am postat in acest topic au mai avut loc cateva operatiuni....spalare cu metoda 2 galeti (una cu sampon si una cu apa curata, dupa ce se spala fiecare panou in parte se curata in galeata cu apa buretele/manusa/pud-ul cu care spalam masina), o decontaminare cu clay-bar si lube (se face pt a scoate toate impuritatile din stratul de lac si este necesara pt pregatirea vopselei in vederea tratarii cu p-rotectia ce urmeaza a se aplica), apoi aplicarea unui paint-cleaner (se face aceasta operatiune in vederea pregatirii cat mai bine a vopselei pt ceruit) si nu in ultimul rand aplicarea unui sealant sau ceara

toate aceste operatiuni conduc la protejarea masinii impotriva intemperiilor, a mizeriilor de orice fel (dejectii de la pasari, insecte, sarea/clorura ce se da impotriva zapezii, etc), iar atunci cand va veti spala masinile veti observa cat de usor "zboara" mizeria de pe ea, asta bineinteles daca nu sunteti adeptii spalatoriilor de cartier, care folosesc acea "spuma activa' care impresioneaza atata lume si care va "papa" protectia chiar de la prima spalare...sunt spume active friendly, insa cei de la spalatorii le boteaza cu soda caustica, pt a-si face efectul garantat de la prima aplicare, iar in caz ca nu, sigur carpa cu care meseriasul de la spalatorie va usuca masina o va face (puneti un baiat sa va arata acea carpa si veti constata ca e neagra de mizerie, ceea ce nu e ok)

ar mai fi multe de zis, putem discuta ffff mult pe acest subiect, insa pt cei interesati nu aveti decat sa urmati ceea ce e trecut la mine in semnatura si veti fi uimiti de cat de multe lucruri puteti afla...fiecare particica a masinii voastre are nevoie sa fie intretinuta si se gasesc solutii, de multe ori ieftine pt orice...bineinteles, luati-o ca o recomandare...
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pregatirea masinii pentru iarna (exterior)

Post by costelo »

"Azi am aplicat ultima achizitie in materie de protectie (ceara), si anume DODO JUICE BLUE VELVET…."
Felicitari ,arata foarte bine ...sper sa tina :D
De unde ai lut-o si cat costa ?
Multumesc
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Post Reply

Return to “Întreţinere”