POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

Mai nou m-am specializat in polisharea farurilor si stopurilor.
...si m-am gandit sa fac si o afacere din asta .
Peste tot o polishare faruri stopuri costa 80-120RON...
eu fac acelasi lucru cu doar 50-60RON
Pentur cei interesati ma puteti contacta...
Profitul BRUT este undeva la 15-20ron partea mea ...daca vi se pare mult pentru aproximativ 45min de lucru
Farurilor vor lumina altfel si vor fi ca cele noi si de asemenea si stopurile .

Am facut operatiunea la 4masini si pana si eu am ramas surprins ce poate face un aparat de polish cu un burete de calitate si pasta de polish de calitate.

Aplicarea de polish auto la nivelul faruri -lor permite restaurarea suprafatei exterioare si a proprietatilor optice a farurilor plastice de dispersie a luminii.
Pretul pentru procesul de polish auto efectuat la suprafata faruri -lor este stabilit in functie de starea farurilor.
Timpul alocat procesului de polish auto al faruri -lor este de 45min.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by Nesta3 »

Prestezi si la domiciliu? 8)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by catalin4u24 »

Faci si polish pe caroserie?
Am o zgarietura facuta cu cheia, nu e f adanca, nu e pana la tabla dar se simte daca treci cu degetul pe ea... crezi ca o poti scoate?
'22 Xceed 1.5T City

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

catalin4u24 wrote:Faci si polish pe caroserie?
Am o zgarietura facuta cu cheia, nu e f adanca, nu e pana la tabla dar se simte daca treci cu degetul pe ea... crezi ca o poti scoate?
nu ma bag momentan la asa ceva pt ca asta include achizitionarea unei paste de polish speciala pt carosarie... alti bani alta distractie...
ca sa nu mai dai bani pe ici pe colo , si daa este vorba doar de o zgarietura superficiala... cumpare un tub de PREVENT POLISH . Il aplici cu un burete de bucatarie dupa ce ai curatat bine zona... dupa care freci cu o laveta 100%bumbac !!! si stropesti cu un fas fas cu apa atunci cand freci zona respectiva. Vei observa ca zgarietura va disparea partial sau chiar de tot.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

Nesta3 wrote:Prestezi si la domiciliu? 8)
:))
eu sunt din targoviste. Depinde de unde esti si cum putem face sa ne intalnim, la o intalnire KIA probabil e cel mai bine.

Dar inainte sa faci o poza la faruri fara blitz ca sa iti pot spune daca se merita sau nu . Nu am nevoie de banii nimanui. adica sa iti fac un polish si sa nu pot scoate zgarieturile, matuirea sticlei de far.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by eugenflorinmanea »

Cand spui curata te referi la curatat cu vreun solvent ceva, sau doar spalat masina?
Eu am tub de-ala corector care cica e original Kia (vopsea+chit). Am aplicat pe niste zgarieturi, dar din pacate e mai inchisa culoarea si iese si putin in evidenta. Ma gandesc sa ii aplic un polish acolo poate se mai uniformizeaza.

Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by Nesta3 »

neagu_bwf wrote:
Nesta3 wrote:Prestezi si la domiciliu? 8)
:))
eu sunt din targoviste. Depinde de unde esti si cum putem face sa ne intalnim, la o intalnire KIA probabil e cel mai bine.

Dar inainte sa faci o poza la faruri fara blitz ca sa iti pot spune daca se merita sau nu . Nu am nevoie de banii nimanui. adica sa iti fac un polish si sa nu pot scoate zgarieturile, matuirea sticlei de far.

si eu de langa tine, din Slobozia 8)
chestia e ca farurile mele prezinta zgarieturi ...eu vreau sa dispara respectivele...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

eugenflorinmanea wrote:Cand spui curata te referi la curatat cu vreun solvent ceva, sau doar spalat masina?
Eu am tub de-ala corector care cica e original Kia (vopsea+chit). Am aplicat pe niste zgarieturi, dar din pacate e mai inchisa culoarea si iese si putin in evidenta. Ma gandesc sa ii aplic un polish acolo poate se mai uniformizeaza.

Multumesc

nu o sa faci treaba.... daca vrei sa nu vopsesti tot elementul , te duci si iti iei 50-100gr de vopsea la culoarea masinii si cu un pai de la matura dai doua trei straturi de vopsea chiar in zgarietura pana ajunge aproape la nivel cu vopseaua apoi ii dai de 2 3 ori cu lac pe aceeasi zgarietura si apoi un polish de mana dupa vre-o saptamana dupa care ceara la culoare.. nu ar trebuii sa se mai observe nimic. incearca asa ... e ceva migaleala dar eu zic ca merita ..
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by eugenflorinmanea »

Multam fain pentru sfaturi! O sa incerc- dar mai la primavara cand o fi mai cald afara.
Cateva mici nelamuriri:
1. Vopsea - ma duc la un magazin care prepara vopsea si ii dau codul vopselei? Eu am si o culoare mai 'speciala' - dakar yellow.
2. Cera la culoare?? Cum adica??

Eugen
SAAB 9-5

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by iulian2007 »

uite AICI si mai ales AICI.....ceva legat de problema ta
nu e chiar simplu, insa se poate...cu rabdare si migala, dar si cu ceva produse profi
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

eugenflorinmanea wrote:Multam fain pentru sfaturi! O sa incerc- dar mai la primavara cand o fi mai cald afara.
Cateva mici nelamuriri:
1. Vopsea - ma duc la un magazin care prepara vopsea si ii dau codul vopselei? Eu am si o culoare mai 'speciala' - dakar yellow.
2. Cera la culoare?? Cum adica??

Eugen
Vopsea da!!! pe comanda... dupa cod , sau nu neaparat pentru ca in timp voseaua mai sufere mici modificari de culoare... cel mai bine e sa pui si paleta de culori care ti se potriveste nu numai dupa cod . !!!

si ceara DA este mai bine sa fie la culoare dar pt masini rosii negre albe etc, nu pt o cuoare asa deosebita ca a ta.
polishul de fie grad 1 nu mai mare pt ca risti sa stirci voseaua/lacul si peria de la aparatul de polisat tot 1 !!!
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by eugenflorinmanea »

Multumesc mult- o sa incerc mai la primavara!
Daca cumva te orientezi si pe reparat zgarieturi sa ma anunti, ca sigur iti voi fi client :)
SAAB 9-5

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by iulian2007 »

neagu_bwf wrote:
si ceara DA este mai bine sa fie la culoare dar pt masini rosii negre albe etc, nu pt o cuoare asa deosebita ca a ta.
polishul de fie grad 1 nu mai mare pt ca risti sa stirci voseaua/lacul si peria de la aparatul de polisat tot 1 !!!
activez pe 2 forumuri de detailing...am citit cate ceva si pe altele mai consacrate de afara (vezi DW), insa de ceara la culoare nu am auzit pana acum.....sau faci confuzie cu ceruri dedicate culorilor mai inchise (negru, rosu, albastru inchis, verde inchis) si cele dedicate culorilor deschise (ex. DodoJuice Diamond White, ceara dedicata culorii albe, care e mai pretentioasa la capitolul rezultat) :?:
sau poate te referi la ceara care nuanteaza/potenteaza culorile mai deschise, dandu-le profunzime/adancime/gloss.....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by neagu_bwf »

iulian2007 wrote:
neagu_bwf wrote:
si ceara DA este mai bine sa fie la culoare dar pt masini rosii negre albe etc, nu pt o cuoare asa deosebita ca a ta.
polishul de fie grad 1 nu mai mare pt ca risti sa stirci voseaua/lacul si peria de la aparatul de polisat tot 1 !!!
activez pe 2 forumuri de detailing...am citit cate ceva si pe altele mai consacrate de afara (vezi DW), insa de ceara la culoare nu am auzit pana acum.....sau faci confuzie cu ceruri dedicate culorilor mai inchise (negru, rosu, albastru inchis, verde inchis) si cele dedicate culorilor deschise (ex. DodoJuice Diamond White, ceara dedicata culorii albe, care e mai pretentioasa la capitolul rezultat) :?:
sau poate te referi la ceara care nuanteaza/potenteaza culorile mai deschise, dandu-le profunzime/adancime/gloss.....
exista ceara cu nuanta de rosu , de negru, de albastru ... de exemplu ...
dar pt a folosi asa ceva trebuie sa dai pe toata masina pt un rezultat ok pt k alftel iti iese maisina in culori diferite,
eu unul nu recomand(din auzite si patite) ceara la culoare.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: POLISH FARURI STOPURI + TRATAMENT

Post by iulian2007 »

dak sunt ceruri care se vand pe la teleshoping............ :lol:
in fine, eu unul nu folosesc decat produse mai profi, cumparate pe bani "adevarati" numai de afara....din UK cel mai mult, unde as putea spune k e tara detailingului european
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Întreţinere”