Neseriozitate si nesimtire!

Bucureşti
Post Reply
CaTa91
Posts: 4
Joined: 09 Dec 2011, 02:27
Auto: Ceed 1.6 Crdi

Neseriozitate si nesimtire!

Post by CaTa91 »

Salutare tuturor ,
Problema sta in felul urmator , in luna iulie a acestui an am fost la reprezentanta Kia de langa liceul Gh . Sincai ( Bucuresti ) pt a cumpara Cee'd-ul ; in prima faza toate bune si frumoase am semnat ce era de semnat , am completat fel si fel de hartii , etc. Cateva zile mai tarziu am fost sunat ca ma pot duce la reprezentata lor din Jilava pentru a lua masina pe care o comandasem. Ajung la locul respectiv si mai semnez cateva hartii , iar dupa care primesc cheile masinii si impreuna cu un angajat mergem la masina iar toate bune si frumoase. Trec in jur de 3-4 luni de cand am luat masina si observ ca la RALANTI , uneori , masina incepe sa se comporte anormal ( trepida uneori mai rau uneori mai usor ) lucru care este total anormal la o masina noua, parerea mea. Ii sun si le povestesc ce ,,ma doare '' si stabilim data cand sa ma duc cu masina pentru a se uita la ea sa vada si ei ce si cum. Se face data X cand m-au programat si ajung la asa zisii ,,meseriasi'' si acum incepe povestea ; In prima faza au spus ca in cateva ore este gata ( fusesem la ora 10-11 si au spus ca pana in ora 16 este gata ). Cand sa ma pregatesc sa ma duc la ei sperand ca este gata masina suna telefonul , erau ,, expertii '' la capatul celalalt al firului si am fost anuntat ca din pacate inca nu este gata , iar cica pana marti era repartata , tunsa si frezata :) ( Era vineri ziua respectiva ) Se face marti si bineinteles ca nu era gata sunt anuntat ca ,, marii mecanici'' au descoperit o nu stiu ce problema la EGR , dupa cateva zile sunt informat nu mai este de vina EGR-ul si ca ar fi nu stiu ce senzori sau mufe , dupa alte cateva zile ca ar fi calculatorul de vina. Trecusera deja 2 saptamani de cand am dus-o la service ; le trece lor prin cap sa probeze calculatorul pe o alta masina , puteti sa ghiciti ce au constatat si de ce ? :) Observa ca respectivul calculator nu are nimic si ca este in perfecta stare de functionare ( oare ?! ) si cu stupoare realizeaza ca sunt depasiti de problema. Se gandesc sa trimita calculatorul celor din Baneasa sa vada si ei ce si cum bineinteles respectivii din Baneasa sunt mai destepti decat amaratii din Jilava ei in sfarsit rezolva problema afirmand ca intr-adevar calculatroul este de vina . Stiu , stiu...am spus ca si cei din Jilava l-au testat si ca n-au gasit nimic , nu ? E , dar ei l-au pus pe o masina Euro4 masina mea fiind Euro5 , banuiesc ca sunt oarecare diferente..dar oricum ii duce capul destul de mult. Si ca sa mai scurtez , acum 2 saptamani ma anunta ca au dat comanda pt un calculator nou sa-l puna pe masina mea si sa functioneze cum trebuie si ca ar urma sa vina in 10-14 zile!!! Au trecut si alea 10-14 zile si vorbesc cu ei astazi la telefon primesc un raspuns intr-un fel asteptat : ,,Ne pare rau dar cei din Germania nu aveau calculatorul in stoc si trebuie sa mai asteptam''.
Astazi fiind in data de 9 Decembrie si nici pana acum nu am masina reparata. Nu sunt disperat sau nu am rabdare , dar problema este ca au trecut vreo 2 luni de cand am dus-o si sunt aburit de aia de acolo. O sa le fac o plangere la OPC si cu siguranta ei rezolva problema . Am fost intelegator pana acum...dar nici chiar asa sa isi bata joc.
Concluzia este ca sunt foarte nesimtiti si foarte neseriosi. Voi ce parere aveti ?
Sper sa nu va plictisiti de citit si o noapte buna!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Neseriozitate si nesimtire!

Post by Ogy »

Voi ce parere aveti ?
Eu cred ca faci parte din reteaua mit. Sunt baieti valabili si acolo dar nu-mi plac contrele de genu asta.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Neseriozitate si nesimtire!

Post by Dannyboy »

Doamne-fereste sa pateasca cineva chestia asta. Numai ca stau si ma intreb, daca nu aveai problema asta descopereai forumul? De bun simt este ca atunci cand intri undeva sa te prezinti ca sa stie lumea cu cine sta de vorba, exista topic dedicat. Sper ca postarea dumitale sa nu fie doar o contrareclama.
Stiu, nu am nici un drept sa spun cele de mai sus, nefiind posesor de KIA. Daca deranjez Ogy stie ce are de facut iar eu imi cer scuzele de rigoare.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Neseriozitate si nesimtire!

Post by quelloo »

intrebarea mea ar fi, de ce nu ti-ai luat masina de mers de la ei...scrie pe undeva ca daca nu o rezolva in 48 de ore sunt obligati sa-ti dea masina de circulatie...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

CaTa91
Posts: 4
Joined: 09 Dec 2011, 02:27
Auto: Ceed 1.6 Crdi

Re: Neseriozitate si nesimtire!

Post by CaTa91 »

Ogy wrote:
Voi ce parere aveti ?
Eu cred ca faci parte din reteaua mit. Sunt baieti valabili si acolo dar nu-mi plac contrele de genu asta.
Salutare,
Nu, nu fac parte din reteaua MIT. Este parerea ta daca spui ca sunt baieti valabili doar ca eu asta am patit si am cu totul o alta parere.
Dannyboy wrote:Doamne-fereste sa pateasca cineva chestia asta. Numai ca stau si ma intreb, daca nu aveai problema asta descopereai forumul? De bun simt este ca atunci cand intri undeva sa te prezinti ca sa stie lumea cu cine sta de vorba, exista topic dedicat. Sper ca postarea dumitale sa nu fie doar o contrareclama.
Stiu, nu am nici un drept sa spun cele de mai sus, nefiind posesor de KIA. Daca deranjez Ogy stie ce are de facut iar eu imi cer scuzele de rigoare.
Stiam forumul de ceva timp inainte sa am Kia .Intram si citeam parerile posesorilor de Kia sa-mi fac o idee despre masina pt ca eram de mult interesat sa cumpar . Nu am nici cel mai mic interes sa fac contrareclama.
quelloo wrote:intrebarea mea ar fi, de ce nu ti-ai luat masina de mers de la ei...scrie pe undeva ca daca nu o rezolva in 48 de ore sunt obligati sa-ti dea masina de circulatie...
Simplu , intr-adevar am fost chemat sa vin sa imi dea o masina pana o repara pe a mea dar masina pe care vroiau sa mi-o dea era zgariata si lovita. Nu ma deranja lucrul asta , doar ca nu avea dovada de la politie pt acele zgarieturi.

Post Reply

Return to “International Motors Group”