Revizia la 15.000 KM

Bucureşti
Post Reply
catalin1984

Revizia la 15.000 KM

Post by catalin1984 »

Am ajuns la 15.000 KM, am fost si am schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtrul de polen. Mi-au completat cu antigel. Si mi-au curatat rezidurile de pe placute/discuri. In rest toate cele ce trebuie verificate la o revizie, inclusiv verificat jocuri la roti si alte piese de sub motor. Ba chiar si umflat rotile la presiunea corespunzatoare.

In total 350 de ron.

Nu am schimbat filtrul de aer de la motor pentru ca am avut k&n. Cei de IMG desi nu prea il inghit nu pot sa imi pape garantia de la masina. Treaba sta cam asa, poti sa il folosesti cat vrei, oamenii mi-au spus ca se face praf motorul bla bla bla......dar ca daca se face vreodata praf si au cum sa dovedeasca, ca filtrul K&N este de vina, nu iti mai dau alt motor.

Am facut si o revizie a sistemului de aer conditionat care implica eliminarea bacteriilor din sistemul de aer cond, aproape 100 ron treaba asta. Merita din plin intrucat acum am aer super fresh in masina, desi vreo 2 sapt v-a trebui sa respir mirosul de chimicala de pe conducte(Sfat de la mine: Nu faceti asta iarna.....)

Per total foarte multumit, am terminat in 2 ore cu tot cu AC.

Mai ramane sa imi schimbe o rotita dintata din coloana de directie si cam asta este tot. Masina se prezinta foarte bine in rest.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Revizia la 15.000 KM

Post by sonty »

cum au facut dezinfectarea instalatiei de AC?

pe mine ma bate gandul sa-mi iau un spray din selgros care costa vreo 20-30 de lei. ala cica se pune in spatele scaunului dreapta, se da drumul la AC la maxim pe recirculare si se apasa spray-ul. asta scuipa ceva in sus timp de vreo 10 minute, timp in care il lasi singurel in masina. dilema mea e ce lasa el in urma pe tapiterie, bord si geamuri.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia la 15.000 KM

Post by Orlando_LR »

Eu stiam ca aceste spray-uri de dezinfectare a conductelor de AC se folosesc altfel... :shock:
Se da drumul la aer conditionat si se pulverizeaza in fiecare din gurile de aerisire ale masini...poate gresesc...nu am dezinfectat pana acum nici o instalatie:)
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

User avatar
pepsopep
Posts: 15
Joined: 11 Mar 2011, 20:41
Auto: Sorento EX
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revizia la 15.000 KM

Post by pepsopep »


Post Reply

Return to “International Motors Group”