Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Bucureşti
andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by andreii2000 »

Faptele:
Masina platita in jur de 20.12.2008
Termen de la IMG: 2-3 saptamanai deoarece masina era deja fabricata.
Dupa aproximativ o saptamana, am fost sunat de IMG si mi s-a spus ca importatorul a decalat termenul pentru sfarsitul lui februarie, caci este o problema la fabrica.
Am mai avut diverse discutii cu cei de la IMG, care mi se par niste oameni de treaba si care spun ca problema este la importator (respectiv MIT), care nu aduce masinile.

Astazi, 6 martie 2008, am sunat la MIT pentru a ma clarifica cu situatia masinii.
Cei de acolo mi-au dat alt termen: SFARSITUL LUI MARTIE.
Si mi-au mai spus ca din cauza nu stiu carei probleme, de la mijlocul lui dec. 2008 nu au mai intrat masini KIA in tara, s-a vandut doar din stocul existent la acea data.
Rog pe cine poate infirma aceasta afirmatie sa scrie aici.
De asemenea, ce actiuni legale credeti ca as putea lua, deoarece sunt sigur ca vor fi depasite cele 90 zile calendaristice.

Nici macar nu stiu daca masina mea e platita la KIA Slovacia, poate MIT imi tine banii si ia dabanda la ei in timpul asta, sau poate a schimbat banii in euro la un euro mic (in dec. 2008) si acum ii schimba la loc la un euro mare.
Dar, daca masina este produsa si platita la fabrica din dec. 2008, de ce sta intr-o parcare in Slovacia in loc sa stea in parcare la mine ?

Pentru cei de la MIT: NU ASA SE FAC AFACERI !
Asta se cheama bataie de joc la adresa clientului.
Chiar nu va pasa de client ????
Nu sunteti capabilia sa aduceti 200 de masini, caci atat vindeti pe luna in aceste vremuri de criza ?
Atunci lasati locul la altii mai buni care poate nu isi vor bate joc de clienti !
Mergea mai bine distributia cand vindeati 800 de masini decat acum cand vindeti 200 !

Alta varianta: o fi un fault la dealerul IMG, sa se duca vorba ca la IMG se asteapta mult si sa mearga lumea sa cumpere de la MIT ? Oare daca o cumparam de la MIT, acum as fi fost cu masina in parcare ???

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by MosNicolae »

Ai un contract cu ei ? Daca da, si sunt prevazute si penalitati, aplica-l ! Asteapta scadenta si apoi actioneaza.
Mi se pare ciudat ca in perioada asta sa astepti 90 de zile. Doar daca nu au inchis fabrica pentru o perioada, si ii dau drumul, cand se aduna o suma de masini.
membru al clubului SpiteColorate.ro

cmg_george

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by cmg_george »

Nu as fi acceptat asa ceva.
Daca tot esti hotarat sa stai pana atunci ar trebui sa ceri o versiune superiara de dotari pentru aceiasi bani sau sa ii dai in judecata.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

viewtopic.php?f=50&t=4000 Vezi ca am postat numarul de telefon ,daca ma suni iti explic ce trebuie sa faci, ai grija ce spui pe aici ca o sa ajungi la ei in service ... asa ca ori astepti in tacere , ori faci scandal si-ti ceri banii inapoi.Eu am ales a doua varianta!!!
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

MosNicolae wrote:Ai un contract cu ei ? Daca da, si sunt prevazute si penalitati, aplica-l ! Asteapta scadenta si apoi actioneaza.
Mi se pare ciudat ca in perioada asta sa astepti 90 de zile. Doar daca nu au inchis fabrica pentru o perioada, si ii dau drumul, cand se aduna o suma de masini.
Pun pariu ca nici el nu a primit anexa la contract care face referire la penalitati. Intrebarea ar fi daca a primit seria caroseriei? Daca nu a primit-o banii lui sigur nu au ajuns unde trebuie. Asa am patit si eu.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by andreii2000 »

DECI: am fost sunat de dn. Pasha (sper ca am scrip corect) de la KIA Romania.
Situatia s-a deblocat, vineri vine masina, o voi primi luni.
Sper din tot sufletul ca din experienta asta importatorul sa traga concluziile potrivite ca sa nu mai ajunga intr-o faza similara, deoarece, pe langa masina, clientul din ziua de azi vrea si servicii si atentie la un nivel bun.

Inca o data: dealerul IMG s-a comportat foarte bine si nu a avut nici o vina in crearea acestei situatii.

Corectie: in postul meu in loc de MIT se va citi KIA Romania, deorece, asa cum am inteles, MIT este un dealer.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

Ma bucur ca problema ta a fost rezolvata.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

Ti-ai primit masina?
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by andreii2000 »

Am primit-o, e minunata, mersi de intrebare.

Sa stii ca masina face banii, parca pluteste pe sosea si e lucrata cu grija.

Amici de-ai mei care condusesera o sumedenie de masini (Ford Focus, Honda Acord, Opel Vectra, Audi A4, Renault Laguna) au fost foarte incantati de ce ofera masina si de calitatea ei la banii astia.

Oricum succes si tie cu Mazda3, care este fara indoiala si ea o buna alegere.

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by cata_ceed »

andreii2000 si eu sunt cam in aceeasi situatie ca tine cu problema cu asteptatu masinii tot de prin Decembrie o astept si eu dar euinca o mai astept ca sunt la alt dealer MIT Motors.... tot asa mi s-a spus si mie ca ar fi probleme la fabrica plus criza asta bancile nu mai au bani de finantare... cred ca mai sunt si altii in postura mea....la mine cica mai dureaza vreo saptamana.... sau poate doua ca nu se stie exact....
Posesor de Kia Ceed

cmg_george

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by cmg_george »

Nu ati incercat sa cereti masina pana va vin masinutele vostre?(Asta daca a trecut termenul din contract cred ca se poate cere fara probleme)

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

cmg_george wrote:Nu ati incercat sa cereti masina pana va vin masinutele vostre?(Asta daca a trecut termenul din contract cred ca se poate cere fara probleme)
La Kia ,nu se poate!!! La alte marci ,DA ! Daca au depasit termenul din contract (cu peste 2 saptamani) cere niste optionale in plus (proiectoare ,alarma ) ,sau asteapta sa-ti faca ei o oferta .Mie mi s-a oferit in aceiasi bani un Ceed diesel 115 cp ,in acelasi pret cu cea comandata de mine (13353 euro).Dar... la mine au depasit termenul cu doua luni si eu achitasem masina integral.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

cmg_george

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by cmg_george »

Ba se poate si la Kia... au fost persoane care stiu ca au primit (era cineva aici pe forum, pacat ca nu am retinut nick-ul).

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by LeCCa »

nu mai achitati masinile integral fratilor...
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Timp de aducere a masinii incredibil de mare

Post by stefan K »

LeCCa wrote:nu mai achitati masinile integral fratilor...
Interesant sfat!!! Daca de exemplu cineva are echivalentul in lei achitarii unui Ceed , trebuie sa schimbe leii in euro (pierzand o gramada de bani datorita diferentei de vanzare-cumparare a valutei oricarei banci) ,atunci cand iti soseste masina trebuie sa o achiti integral tot in lei.Sau poate recomanzi ca persoana respectiva sa tina banii in lei si dupa 3 luni pana ii vine masina ,va constata ca nu-i mai ajung banii decat pentru jumatate de masina (datorita deprecierii galopante a leului fata de euro).Nu ar fi mai corect ca dealerul sa acorde intaietate tocmai celor care achita integral masina? E usor de dat sfaturi pe spinarea (banii) altora.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

Post Reply

Return to “International Motors Group”