IMG+Asirom

Bucureşti
Post Reply
tictac
Posts: 9
Joined: 29 May 2008, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti

IMG+Asirom

Post by tictac »

Salut,

Am fost lovit in bara din spate, a trebuit inlocuita si vopsita plus alte reparatii prin interior. Am fost la IMG, m-au tinut o luna si ceva cu masina in service. La sfirsit am achitat factura catre IMG, apoi am mers la Asirom sa imi plateasca, reparatia fiind facuta pe RCA-ul celui ce m-a lovit (nu am CASCO). Asirom mi-a dat cu ~680RON mai putin decit pe factura si sustin citez:

"Intre ASIROM si International Motors Group nu exista senmata Conventie de colaborare.Cu toate acestea, International Motors Group putea transmite catre ASIROM un deviz de reparatie pentru obtinerea acceptului de plata, lucru neantamplat ,factura de reparatie fiind depusa de dumneavoastra odata cu cererea de despagubire.
In urma verificarii intre factura unitatii reparatoare si evaluarea ASIROM au aparut urmatoarele diferente: materiale vopsitorie - 228lei si manopera – 336lei.
Evaluarea a fost facuta in baza normativelor de timp manopera ale producatorului."

IMG ma vrajeste deja de o saptamina ca imi plateste diferenta, insa nu se intimpla nimic concret.
Ce sfat imi dati?

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: IMG+Asirom

Post by tipitip »

Dacă ţi-au promis, IMG se ţin de cuvânt! Dar şi eu am păţit ca asigurătorul să nu recunoască normativele serviceului. Şi era vb tot de IMG care crede-mă că a trimis toate cele din timp, am avut copii pe mail şi cu toate astea, când să-mi ridic maşina, Asibanul nu au vrut să plătească toată factura! Recunoşteau reparaţia, dar nu normativele care ieşeau dintr-un soft, nu o notă de plată scrisă cu pixul.
Love you Romania!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: IMG+Asirom

Post by LeCCa »

nu e vina IMG-ului. Asa cum a spus si Tiptip nu exista un acord de colaborare intre ei doi, iar diferentele care apar sunt normale. O luna de zile e normal pentru bara spate si sub-ansamble, care sunt multe, e bine ca n-a fost nevoie de o reconstatare ca mai stateai cateva saptamani, cum am patit si eu :P
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: IMG+Asirom

Post by sender78 »

@LeCCa

Chiar crezi ca e normal sa stea o luna in service pt inlocuire bara spate si reparatii interior?
La o dauna mai serioasa, cat va sta masina in service 6-8 luni?

Sa fim seriosi, o luna este exagerat de mult. O sapt inteleg, o luna, e mult prea mult si parerea mea este ca de data aceasta cei de la IMG s-au miscat ca melcusorul.

@ tictac

Cat priveste reactia celor de la asigurari, fiind o reparatie despagubita prin RCA nu au ce comenta.
Cat timp reparatia este in limitele sumei asigurate, trebuie sa plateasca.
Eu in locul tau i-as reclama la CSA, ca pana vin banii de la service.....

Nu inteleg cum au calculat ca s-a depasit valoarea materialelor prin consultatrea normativelor de timp manopera ale producatorului.
Ce are de-a face valoarea materialelor cu timpul de manopera? Poate ma insel, dar cred ca sunt 2 lucruri diferite.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tictac
Posts: 9
Joined: 29 May 2008, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti

Re: IMG+Asirom

Post by tictac »

Multumesc pentru raspunsuri.

Am avut nevoie de reconstatare si asta a insemnat o luna de asteptat din momentul cind am depus nota de constatare la IMG si pina cind mi-au bagat masina in service. Si inca o luna si 4 zile pina cind am primt-o inapoi.

Acum eu nu stiu ce sa fac. Nu mi se pare normal ca IMG-ul sa suporte diferenta, insa nu stiu cum altfel sa-mi recuperez banii mai repede. I-as da in judecata pe Asirom cu draga inima, insa nu am idee cit dureaza sa se judece dosarul... Are cineva experiente cu judecatoria?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: IMG+Asirom

Post by sender78 »

In cazul de fata cei de la IMG s-au miscat ca un melc adormit. Ar fi bine sa iti dea banii inpaoi dar .....cine stie poate ai noroc.

Legat de judecatorie, procesul ar putea dura intre 6 luni si 1 an asa ca mai bine trimite o scrisoare recomandata catre cei de la CSA in care le explici situatia cu asiguratorul si refuzul acestuia de a te despagubi. In acest caz reduci termenul la 30 de zile. Dupa acest timp vei primi de la CSA un raspuns in legatura cu situatia creata.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tictac
Posts: 9
Joined: 29 May 2008, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti

Re: IMG+Asirom

Post by tictac »

Uite ca IMG-ul a promis ca imi da diferenta si acum au uitat ce au promis.

Astazi mi-au spus sa ma descurc cu CSA si judecatoria, ca am cistig de cauza garantat.
Eu unul sper sa nu mai probleme/accidente, iar cu IMG-ul nu cred ca ma intilnesc degraba - m-au tinut 2 saptamini cu promisiuni iar acum au dat inapoi...
tipitip wrote:Dacă ţi-au promis, IMG se ţin de cuvânt! Dar şi eu am păţit ca asigurătorul să nu recunoască normativele serviceului. Şi era vb tot de IMG care crede-mă că a trimis toate cele din timp, am avut copii pe mail şi cu toate astea, când să-mi ridic maşina, Asibanul nu au vrut să plătească toată factura! Recunoşteau reparaţia, dar nu normativele care ieşeau dintr-un soft, nu o notă de plată scrisă cu pixul.
Love you Romania!

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: IMG+Asirom

Post by sender78 »

din pacate, personal ma asteptam la un asemenea deznodamant.

acum va trebui sa faci o scrisoare recomandata catre CSA prin care sa le aduci la cunostiinta cele intamplate si sa astepti un raspuns din partea lor, asta in cazul in care vrei sa continui.

nu inteleg nici acum cum au reusit ca in baza normativelor de timp manopera ale producatorului sa isi dea seama de o diferenta in valoarea materialelor vopsitorie. e ca nuca'n perete explicatia lor.

poti sa faci totul fara sa te deplasezi si in afara de faptul ca va dura putin nu ai nimic de pierdut.

IMG, ar fi mai bine sa nu mai promita lucruri care nu au cum sa le faca si mai mult sa se miste mai repede cu reparatiile.

doar ca o comparatie, desi mai demult am avut eu cate ceva impotriva celor de la Willy Cluj, acum pot sa ii laud si sa ii dau ca exemplu.

am lasat masina la ei miercuri dimineata pentru schimbat parbriz si vopsit bara spate si lucrarea a fost gata vineri la ora 10.30. asa ca de data asta, bravo lor =D> si sa o tina tot asa.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “International Motors Group”