7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Bucureşti
Post Reply
grujea
Posts: 14
Joined: 11 Mar 2009, 22:32
Auto:

7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by grujea »

si inca mai numar zilele pana cand o sa-mi recuperez kia din service. Acum sa va zic si de ce am bagat-o in service: probleme cutie de viteze, adica harsaia din a 3-a in a 2-a si cateodata nu-mi intra in marsarier, asta cu marsarieru fiind din prima zi cand m-am urcat in ea.
Initial m-au anuntat ca in 7-10 zile o sa primeasca piesele (2 la numar), ca au facut comanda de la o firma din Germania. Bun. Astept eu 10 zile, ii sun, si ca sa vezi piesele n-au venit, probleme cu viscolul, venise zapada atunci etc. Am zis bine, mai asteptam. Si am asteptat, am tot asteptat, i-am mai tot sunat, mi-au zis ca nu e vina lor, ca firma din Germania e independenta si ca n-au nici o autoritate asupra ei, ca cica ar fi data comanda... Si eu inca mai astept :| Nu mai zic ca n-am avut masina toata vacanta sa pot sa merg si eu la munte cu ea, sau ca tre sa inghet pe jos si sa ma inghesui prin autobuze pe frigul asta...
Ceea ce vreau eu sa va intreb pe voi, poate daca e cineva amabil si ar putea citi in cartea de garantie sau nu stiu unde ar trebui sa scrie, daca dupa o anumita perioada de asteptare(lunga) n-ar trebui sa-ti dea o masina in schimb pe care sa o conduci cat o tin pe asta in service (din vina lor, caci asa a venit din fabrica masina), pentru ca eu cartea de garantie si manualul utilizatorului le-am lasat la ei si nu stiu unde le-as mai putea gasi.
Mersi anticipat!

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by shpid3r »

Salut!

Am gugălit putin pe net si am gasit o prezentare generala a ceea ce suporta KIA KAR:
http://www.kia-motors.ro/ro/service/kia ... ta_rutiera
(PCT 3: daca nu se poate repara in aceeasi zi, masina de schimb pt max 3 zile, dar cu limita de cost de 500E (daca trebuie sa ti-o aduca din zimbabwe probabil c-o sa refuzi)).

Garantia oferita de service este pe partea de piese, nu cred sa aiba vreo masina asa "sa fie"...
Si acum incearca sa te pui in locul lor: daca faci gura, poate sa iti puna cutia de viteze de la o masina busita de prin curte (si atunci beleaua celui caruia i-o iau). Sau sa te ignore... fara acea piesa nu-ti pot pune masina in miscare (nu e ca si cum ti s-a stricat o duza de parbriz :) )

Poate din bunavointa managerului serviceului,daca iei legatura cu el, sa iti dea vreo masina de-a lor pe o perioada scurta (cateva zile), si asta daca e vreun angajat care e in concediu sau cine stie ce conditie super speciala..... Worth trying, dar sanse mici de reusita (desi un coleg, acum vreun an si ceva, a beneficiat de asa ceva).

De data asta chiar nu e vina lor. Si probabil nici a nemtzilor (inspre vest iarna a fost mai dura decat incoace).
Empatizam cu tine ... mai mult insa nu putem face sa te ajutam
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by patton »

sa fim seriosi, oricat de grea ar fi iarna in germania intr-o luna jumatate sa nu aduca niste piese?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by blajanm »

@ shpid3r ai auzit tu de aceasta practica a reprezentantelor din Romania de a schimba piese (cutia de viteze) cu unele de pe masini avariate din curte?
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by shpid3r »

nu am auzit de la serviceurile KIA (cel putin IMG unde merg eu).
Dar sa fim seriosi, cate sunt "printre blocuri" ... crezi c-ar fi exclus ?
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by blajanm »

M-ai pus pe ganduri ca am avut probleme ceva probleme si s-au rezolvat cam brusc.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

grujea
Posts: 14
Joined: 11 Mar 2009, 22:32
Auto:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by grujea »

Azi cica ajunge una din piese, iar saptamana care vine ajunge si cealalta. Acum sa vedem daca o sa fie asa... :roll:

grujea
Posts: 14
Joined: 11 Mar 2009, 22:32
Auto:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by grujea »

MI-AM LUAT MASINAAA!! Pur si simplu nu-mi venea sa cred cand am auzit ca este gata... pt ca 3 LUNI, da, 3 luni fara 2 zile mi-au tinut-o in service pt un sincron de la cutia de viteze... Baietii de la service foarte amabili de altfel, s-au scuzat de mai multe ori ca a durat atat de mult, dar cand le-am zis de reducerea la revizii pe care mi-o promisesera la telefon (10-20% la urmatoarea/urmatoarele 2 revizii, cam asa s-a pronuntat) aceasta s-a transformat in 5 si 5 % :| . 5% la prima revizie au inseamnat 20 de lei. In fine, nici nu vreau sa ma mai gandesc la asta, sau la cat inseamna aia 20 de lei pe langa cei 550 de lei dati degeaba pe 3 luni dintr-un casco de 2200 pe an, ca sa nu zic de inconfortul creat de a nu avea masina exact toata iarna. Si acum mi se mai si abureste un far din fata si tind sa cred ca se intampla asta din cauza ca a stat cu botul in zapada cat timp a fost la ei in parcare...

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: 7-10 zile s-au transformat intr-o luna si jumatate+

Post by spdblue »

Este bine ca intr-un final ai masina.
Ma intreb de ce contractele astea nu sunt facute cu oarece clauze mai serioase. Daca tot platesc Casco, rovignieta, impozit, RCA, de ce trebuie sa-mi tin masina 3 luni in service?! Uneori ma apuca damblaua si va spun de ce. Am fost mecanic auto, am lucrat si la reparatii capitale. Demontam si montam un motor cu segmenti schimbati, cuzineti, biele, pistoane, culbutori, tacheti, arbore cu came, cotit, etc. intr-o ora si jumatate. Am dat cutia de viteze jos in fata blocului. Nu pot sa concep ca pentru un sincron o masina este indisponibilizata 3 luni. Daca si cei care alearga in raliuri ar schimba un sincron in 3 luni s-ar duce naibi motorsportul.
Pai nu ne ramane decat un lucru: sa propunem celor care vand masini sa le scada pretul cu 50% si sa le dea fara garantie ca le reparam noi pe unde putem.
Ar trebui sa le cerem scris celor care promit ceva. Dar mi-am adus aminte ca in Brasov, la o reprezentanta nici acum nu i-a oferit unui client ce au promis. Mai mult decat atat, un cetatean incantat de Kia s-a dus cu geanta plina de "euroi" sa-si ia o masina. A fost tratat cu "indiferenta". Acum cetateanul conduce o Toyota. =D>
Jenant, frustrant. :twisted: Uite de aceea este bine sa se creeze acel topic in care sa ne spunem astfel de ofuri, in dialog cu importatorul. Iar faptul ca romanii fac promisiuni pe care nu le respecta nu mai mira pe nimeni. Deontologia este pentru lumea a III-a, pentru noi "potopul."
@grujea sa ai parte numai de bine. Drum bun.
PS vezi ca trebuie sa-ti prelungeasca garantia la masina cu 3 luni. Vorbesc cat se poate de serios. Exista o prevedere cat se poate de legala in acest sens.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “International Motors Group”