Foarte nemultumit!!!!

Bucureşti
Post Reply
balaur_u
Posts: 16
Joined: 24 Mar 2008, 11:21
Auto: ceed best
Location: Bucuresti

Foarte nemultumit!!!!

Post by balaur_u »

Salutare,

Imi pare rau ca nu am citit acest forum mai devreme la sectiunea IMG service...poate ca era mai bine sa ascult de sfatul asiguratorului si ma duceam in alta parte...

Povestea mea este asa:

Cee'd reparat pe casco zgarieturi, infundaturi etc(sa nu mai sara oamenii cu gura, ca daca nu e KIA nu conteaza...NEPROFESIONALISMUL e la el acasa la IMG).

Am avut o mica repriza cu asiguratorul, dar pana la urma s-a dat pe brazda (am bagat tot pe un singur dosar portiera stanga fata-spate, aripa stanga spate, haion, plafon), si mi-a si dat sfaturi...pe care nu le-am urmat :( ---- cum ca nu trebuie neaparat sa fie reprezentanta KIA ca sa poata sa-mi vopseasca masina si mi-a dat niste contacte de la alte service-uri pe care le recomanda.

Am ajuns la IMG, in principal ca aveau decontare directa cu Astra(casco), MIT Motors nu aveau asa ca au sarit din start...

Sun la ei si mie imi convenea sa ma duc sa las masina la prima ora, imi zic ca s-ar putea sa nu aiba timp de mine la prima ora??? ca s-ar putea sa fie altii la rand, programati etc. si ca sa vin la 10. Ciudat...se pare ca au prea multi clienti...

Ma duc peste vre-o doua zile la 8:30 si ma intalnesc cu d-l Ninel...(ploua si masina era murdara). Face constatarea...abtipild usa stanga spate lipsa - de unde sa stiu eu, ca nici nu am bagat in seama ca lipseste - bagat pe nota de plata.

Sa vin sa o iau dupa vre-o saptamana...bun.
Intre timp e-mailurile cu aceptul de plata s-au schimbat...banii intrau fara nici o problema.

Ma duc sa o iau: dl Ninel ma trimite la masina sa o inspectez...ma duc singur...
Ma uit la ea si constat o gramada de nereguli si ma duc inapoi in fata la receptie, cu masina. Mi se spune sa scriu pe o hartie ce constat, intre tip il suna si pe seful service-ului.
Neregulile au fost:
- o parte din haion n-a fost vopsita deloc
- nenumarate puncte in lac, mai mult de 10...pe portiera stanga spate si aripa stanga spate
- f murdara pe portiera stanga spate - sau nevopsita(zic eu) in interior
- ciupita pe marginea portierei la interior
- murdara de adeziv de la burete pe interior...
- abtipild-ul ornamental prag - lipit drept intr-o parte, n-avea nici o legatira cu realitatea
- clapa de la alimentare benzina nu se mai deschidea decat dupa ce "faceam pedala"...

Toate astea constatate asa la prima vedere, fara a inspecta in amanunt si partea dreapta, unde nu s-a facut nimic teoretic - MARE GRESEALA!

Ajunge si seful de service, incepe sa se uite si el conform celor scrise...ma ia cu: ce are abtipildul. ca lui i se pare bine pozitionat...aici am inceput sa ma enervez - trebuie eu sa-i arat cum trebuie pozitionat????...se vedea de la o posta ca e lipit stramb ...ba ca a fost murdara cand am adus-o si ca in interior, ei nu au nici o treaba... ca cica nu a fost constatata partea nevopsita la haion, si ca asta insemna ca era mai scumpa lucrarea...masina era reparata pe CASCO si eu vroiam sa o faca pe toata!!! ATITUDINE DE TOATA JENA!
Pana la urma mi-au zis daca pot sa las masina, si sa vin vineri dupa ce ma suna ei. Asta se intampla Marti.

Ma suna vineri la ora 15:00 ca pot sa vin sa iau masina. Programul il terminau la 17:00...ok ma duc sa iau masina.
Pe langa faptul ca deja eu m-am sictirit, si ca angajatii d'acolo numai a profesionalism nu radiau....mi s-a spus ca astea sunt cheile si ca pot sa iau masina, dupa ce o spala.

Am asteptat 30 minute sa o spele, tipul care o spala se vaita p'acolo ca nici nu a ajuns la WC si ca e batut de soarta...ii da o spalare asa sa nu zica ca nu a spalt-o...

Mi s-a parut ceva dubios la actipild...dar am zis ca asa o fi...oricum eram nemultumit si am zis sa plec cat mai repede ca mi se acrise...

Ies pe poarta service-ului si astept sa fac stanga spre oras. Nu prea puteam ca era trafic destul de aglomerat. M-am decis sa ma mai uit odata la toata...constat cu stupoare ca actipildul de pe prag fusese dezlipit cu tot cu lac si lipit in pozitie corecta, acelasi peste lacul exfoliat. De ce sa puna altul...ca merge si asa, daca nu vede fraierul, merge!

Ma uit in jurul masinii, zgarietura portiera dreapta + prag, asta nu stiu de unde a aparut...plus pozitionarea stopului de pe partea stanga (atingea aripa si exfoliase lacul...)

Ma intorc la service. Cica ei nu vor sa se certe...sa scriu ce are si ca daca pot sa o las acolo, sau cand pot sa o aduc.

N-am mai lasat-o acolo, peste weekend, am adus-o din noi luni la service, si in sfarsit mi-au reparat tot dupa ceva timp...

Oricum eu eram cu nervii la pamant, si mi-era greata sa mai ajung la ei...


CONCLUZIE: nu mai trec pe la ei in viata mea. Poate pe partea de mecanica sunt oameni mai competenti(prima revizie am facut-o la ei, multumit)...dar partea de tinichigerie.....LAMENTABIL. Seful de service - aditudine de toata jena!!!

Sper sa invatati ceva din ce am scris aici si sa nu aveti parte de ce am avut eu.

Numai bine,

Laurentiu

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Foarte nemultumit!!!!

Post by bubumisu »

Ceva de genu am patit si eu, au reparat buseala facuta de un vecin de scara, mi-a "rezolvat" bara fata si aripa stanga fata, in fine am rezolvat cu RCA-ul lui, s-au schimbat elementele dar bineinteles in momentul pozitionarii aripii mi-a ciupit cam 1 cm portiera pe marginea care vine cu aripa. Am constatat de abia acasa desi jur ca am verificat fiecare cm patrat. Vopsitul a iesit foarte bine, nu e diferenta fata de restu si arata bine si acu si bara si aripa. Dar in fiecare zi cand deschid portiera, vad acea zgarietura pana la grund pe marginea portierei inspre aripa:x
Intre timp m-am mai linistit, au aparut altele (zgarieturi) avand in vedere ca mai intru pe ulite (pardon coclauri) sau mai trec copii de la bloc cu "sabiile" din crengi de copac printre masini :mrgreen:

Iti doresc cat mai putine situatii de genu si "fara evenimente majore" :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “International Motors Group”