help

Bucureşti
Post Reply
cdrake
Posts: 2
Joined: 10 Jul 2008, 11:22
Auto:

help

Post by cdrake »

Salut,

proaspat posesor de KIA pro_ceed 1.4 best... proaspat avariat :x

Masina lovita.. tabla infundata pe aripa dreapta spate cu zgarieturile de rigoare care ajung pana pe portiera. Am luat autorizatia de reparatie de la politie.

1. Am CASCO de la BCR Asigurari. Din cate am citit pe forum am inteles ca anumite service-uri nu deconteaza direct de la anumite Societati de Asigurari... Ce inseamna asta?

2. Vreau sa ma duc la service la MIT Aviatorilor (e mai aproape de serviciu)... dar am inteles ca acolo se fac doar revizii. Pe mine ma intereseaza momentan sa fac dosarul la asigurare deoarece trebuie sa plec in vacanta... cu masina. Pot sa fac asta la orice service (chiar daca acolo se fac doar revizii)?

3. Nu prea am inteles exact care sunt pasii ce trebuiesc urmariti in aceste situatii. Din cata am inteles ar fi ceva de genul Politie (dovada) -> Service (evaluare) -> Asigurare (dosar) -> Service (reparatie)... Asa este sau am mancat vreun pas?

Multumesc,
Ratoiu'

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Ratoiule, masina e in leasing sau nu?
Daca ai leasing, pasii sunt urmatorii:
1.Constatare politie + eliberare autorizatie de reparatie.
2.Mers la societatea de leasing pt. eliberare imputernicire->necesara la intocmirea dosarului de dauna.
3.Mers la BCR Asigurari pt. deschidere dosar de dauna.
4.Mers la service agreat de BCR Asigurari pt. constatare si deschidere comanda de reparatie.

Cam asta ar fi, si eu am patit-o, doar ca am reparat-o pe RCA-ul celui care m-a lovit (avea tot la BCR Asigurari).Reparatia am facut-o la Mit Baneasa, dar nu-ti recomand service-ul respectiv din cauza timpului mare de asteptare: eu am stat 2 luni pana au venit piesele, plus 3 saptamani reparatia si obtinerea acceptului de plata.
Succes.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

cdrake
Posts: 2
Joined: 10 Jul 2008, 11:22
Auto:

Post by cdrake »

nu este in leasing.

mersi

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Atunci elimini punctul 2.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Mit Motors International”