[Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Bucureşti
prox
Posts: 28
Joined: 08 Jul 2008, 20:23
Auto:
Location: targoviste

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by prox »

astazi am facut eu revizia ( kia pro cee'd 1.4 109cp , 12500 km ) la Erste automobile Pitesti si am platit pe filtru polen , filtru aer , ulei aral, filtru ulei + manopera si service 470 Ron suma finala

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by sender78 »

[quote="Boby"]Dacat sa discutam de 15% reducere, mai bine am pune presiune tot Clubul pe service-uri sa accepte sa venim cu filtrele originale si uleiul cumparat de noi. Atunci sa vezi reducere la 50-60% la revizie.[/quote]


Sa nu uitam ca avem si o Ordonanta 99/200 republicata in 2007 in care se specifica la art. 51 urmatoarele:

Art. 51 Este interzisă condiţionarea vînzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.

Asa ca nu mai lasati dupa service-uri, spuneti-le ca va aduceti voi ulei, filtru etc. si daca comenteaza de garantie spuneti-le ca exista acest art. sau sa va treaca pe carnetul de service piesa client conform specificatii producator. Sa ne mai lase cu adaosurile lor de 100 %

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by titisor »

Nu stiu daca se aplica si la garantie . La revizie se aplica , dar la garantie ......

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by sender78 »

Nu pot conditiona garantia de ulei de la ei sau filtru de la ei, pentru ca atata timp cat in manual si indicatiile lor iti spun sa pui un ulei cu anumite specificatii AP si altele iar tu ai pus exact acel tip de ulei, nu au ce sa spuna. daca vroiau puteau sa spuna ca vor sa pui in masina doar ulei Castrol sau Valvoline sau altul. Nu au spus fiindca din nou nu au dreptul sa faca asa.

Inteleg garantia pentru o coloana de directie ca trebuie sa fie de la ei dar un consumabil gen ulei si filtru de ulei, nu au voie.

Service-urile de la noi chiar daca stiu, forteaza pt a-si mari marja de profit.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by misuspita »

Pai ce-are una cu cealalta? Doar si ei cei de la reprezentante iau piesele alea de undeva, facute de o firma care vinde si aftermarket acele produse, ca doar daca iesi din garantie trebuie sa poti sa iti cumperi acele consumabile fara sa mai treci pe la reprezentanta, nu?? Cum face toata flota de SH din Romania, ca nu vezi prea multi luand piese de BMW sau de VW de la Porche Romania sau de la ailalti, cum ii cheama, ca am uitat.... Acele piese care sunt conform unor standarde, conform specificatiilor, dar care vandute pe piata costa x lei iar cumparate de la reprezentanta casta dublu sau triplu pentru ca isi pun si ei un "mic" adaos mi se pare usor jecmaneala. La revizia asta nu am mai apucat sa fac manevra, dar la cea care vine 100% merg cu cel putin filtrul de habitaclu la mine (unde diferenta e al dracu' de mare: 40 RON vs. 140RON! pentru un rahat de pasla si plastic).

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by sender78 »

Fiind in garantie o coloana de directie, spre exemplu o pun ei de la producatorul lor asa ca nu ne intereseaza.

Eu ma refeream la consumabilele normale din revizie

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by fara0nu1 »

Daca nu erau consumabile erau schimbate pe garantie = plata la service. Se recomanda consultarea unui service KIA (acreditate/agreat) pentru operatiile aferente de schimbare... Eu vreau sa-mi schimb filtrul cu unul cu carbon activ, uleiul Castrol 5W30, restul de la ei.

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Ioana »

salutare, fiti atenti aici reducere!
ieri am schimbat un bec iluminare numar ca s-a ars. si devizul a aratat asa: bec 1,39 lei manopera 25 lei (cu tot cu reducere).
reducerea s-a aplicat doar la manopera si a fost in suma de 4 lei (cu tot cu TVA)

asadar ma voi specializa in schimbat consumabile, si de banii economisiti o sa-mi cumpar acadele

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Ogy »

Piesa schimbata este marca philips sau altceva... Reducerea se refera la piesele de origine KIA-Hyundai si manopera.
PS: noi ne schimbam singuri becurile. Tu ca esti fata (nu e jignire de obicei fetele nu vor sa se murdareasca sau sa mestereasca pe la masini) poti sa vi la o intalnire si il schimbam noi poate cu unele pe led....depinde de preferinte.

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Ioana »

de banii astia invat mecanica! pe bune acuma! ma las de sportul asta cu service-urile ca cedez nervos. cand am fost sa le spun ca frana de mana tine prea sus mi-au replicat ca asa e normal si nu ma pricep eu. cum nene? e normal sa se miste de pe la la al cincilea dinte? nu cred... si mi-au mai strans-o "prima data gratuit, asa, ptr dumneavoastra". te doare mintea

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Ogy »

Posteaza te rog, problema/problemele tale in categoria service (poate chiar la service-ul cu pricina).
Intalnirea este valabila si pentru "strans" frana de mana. Din cate am citit pe aici la revizii, se strange si frana de mana gratuit daca clientul specifica acest lucru.

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Lord Ace »

[quote="namnelu"]Am fost sambata 4.04.2009 la prima revizie la Ramnicu Valcea. Inainte de a aparea comunicatul oficial al Kia de reduceri ne-am inteles la pretul de 420 RON la revizie. Dupa ce mi-au facut revizia mi-a iesit un pret de 438 RON cu tot cu reducerea de 15%.Intrebandu-i care este problema mi-au spus ca de la 1.04.2009 au marit preturile atat la manopera cat si la piese de schimb.Asa ca orice am face tot ei ies in avantaj.Manopera de la 65 Eu au urcat-o la 78 Eu, iar pretul la ulei s-a scumpit. La revizie mi-au schimbat uleiul, texaco,halvoline 5w30 la pretul de 44,51 litrul. Filtrul de polen la 118,13 buc; filtrul de ulei 27,14 revizia 1,4 ore la 109,20. Discaunt-ul a fost de 64,88 atat la piese cat si la manopera pret fara TVA 367,63 iar cu TVA ce am amintit mai sus. in rest sunt multumit ca mi-au aratat tot ce au facut si uleiul care nu l-au folosit mi l-au dat inapoi.[/quote]


si am facut de curand prima revizie , mi-au aplicat acea reducere dar habar nu am ce au facut , nu mi-au explicat nimic, sa imi mai dea si restul de ulei inapoi ...nici pomeneala . Mai ales ca din cate am inteles uleiul a costat de ma indoit ..cica cam 2 mil de lei :|

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by Lord Ace »

[quote="prox"]astazi am facut eu revizia ( kia pro cee'd 1.4 109cp , 12500 km ) la Erste automobile Pitesti si am platit pe filtru polen , filtru aer , ulei aral, filtru ulei + manopera si service 470 Ron suma finala[/quote]


revin si zic ca aceeleasi chesti mi le-a facut si mie ....diferenta e ca pe mine m-au taxat cu 7 mil de lei :| ...ce naiba!? ..cu tot cu reducere!

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by sender78 »

si cand am spus sa mergeti cu uleiul de acasa, unii s-au luat de mine :)

nu mai dati banii pe consumabilele Kia, in afara de filtrul de aer.
ulei, filtru polen, filtru ulei, cumparati-le si faceti o economie serioasa.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: [Comunicat oficial KIA!] Reduceri la piese şi manoperă

Post by xp »

Eu am facut revizia la ENA Galati si nu am beneficiat de nicio reducere .

Post Reply

Return to “Mit Motors International”