[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by andrei.alexandru »

Salut,

Dupa o incercare esuata de a aduna oamenii(masinile) cu probleme din vestul tarii, m-am hotarat sa merg la service. Am ales Luk Motors, Arad deoarece am auzit lucruri bune despre ei. Am fost de dimineata si dupa vreo 3 ore, nea Mircea m-a anuntat ca a schimbat amortizorul dreapta spate. Intr-adevar asta era problema legata de zgomotele din spate si discomfort, sau senzatia de instabilitate. Cum au zis si alti daca aveti probleme de genul mergeti cat mai rapid la service. Pe drumul de intoarcere am simtit ca era alta masina.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bumblebee »

Au schimbat cu altul la fel sau cum ?
Kia Cee'd 1.4 best

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by andrei.alexandru »

habar n-am. Sunt multumit ca masina merge bine acum
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by andrei.alexandru »

Am observat ca dupa ce mi-a schimbat amortizorul dreapta spate, masina e inclinata usor spre stanga. Am observat ca intre roata si caroserie in partea dreapta e mai mare distanta dacat in partea stanga (unde e vechiul amortizor). Am impresia ca trebuiau schimbate ambele. Am sunat la service si mi-au zis ca il schimba si pe celalalt. Eu nu sunt genul care sta lanaga masina cand o repara sau sa pun intrebari. Voi fi mai atent data viitoare.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bloggerX »

:lol:
Asa cum scrie si titlul topicului: "Problema e rezolvata" in cazul tau... (in mod normal se schimba ambele amortizoare, iar daca nu observai service-ul facea economie de un amortizor)

Eu inca sunt prea tanar si cu bun simt sa ma duc peste service ca sa imi repare suspensia spate.... asa ca merg cu zgomotele de rigoare pe drumurile patriei. Nu ma intelegeti gresit... am fost la service dar "nu se aude"/nu se simte/ e doar in imaginatia mea. Pentru asta fac si eu zgomot pe un forum, iar asa poate aude lumea cat de buna e masina asta si cat de bune sunt service-urile ei! Pentru mine mitul Ceed incepe sa dipara odata cu problemele ce se inmultesc.
P.S. Cred ca o sa ma duc la Arad sa imi schimbe un amortizor... ca la Bucuresti "nu se aude" nimic la suspensie #-o .
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by mihai_is »

comportamentul guvernat de bun-simt are impact doar in putine cazuri; asa e in Romania; intr-o tara in care nesimtirea e omniprezenta trebuie sa scoti coltii daca vrei sa se rezolve ceva; bun venit in jungla pe care cei de la noi o numesc capitalism.
21-PUI

Post Reply

Return to “Mit Motors International”