[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by DaDiRo »

Tov. Cristi, va rog sa puneti la socoteala si timpul pierdut, aproape o ora INTREAGA!!!
Iti dai seama ca am iesit in pierdere, nu? :censored:

Lasa-i bre sa stea pe partea dorsala acasa si sa se planga ... c-asa-i sta bine romanului ... mama ma-sii!

Hai fuguta de va rezolvati si o seara frumoasa! :wink:

PS: @ andrei.alexandru
Vezi ca dealerul de la Arad stie de problema si daca intr-adevar ai o problema la suspensia spate din aceeasi cauza, ti le va schimba! PDT_Armataz_09
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Cristi H »

OK @Dadiro, urmatorul Jack e din partea casei.
E inuman sa stai o ora in service si sa iti rezolvi problemele ! :shock:
Forta fie cu tine ! :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by fsgmarius »

Ai omis sa ne spui si la ce service ai fost :D
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by DaDiRo »

Sa fie primit! :partyman:
Si sa nu se simta singur, o sa completez cu ceva similar ... dar ramane surpriza!!!! :smt031

PS: La MIT, constatarea fiind facuta in 12 aprilie, de Florii, atunci cand din 18 inscrisi am ajuns numai 10 ...
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

Luni mai vine careva cu mine?
:mrgreen:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bubu »

eu am problema cu amortizoarele de la vreo 5000 km,in prezent am 30000,am fost la service de n-ori sa ma plang de problema asta...odata au strans haionul,am plecat de acolo,am luat-o prin gropi,piatra cubica,tot ce se putea...tot se auzea zgomotul.Altadata mi-au zis k au strans puntea spate...la fel...am plecat din service,am luat gropi,piatra cubica...prima impresie era ca nu se mai aude...si timp de 2-3 zile am trait cu impresia asta...dar...ca sa vezi...zgomotul a revenit...le-am zis celor de la service ca problema este de la amortizoare,le-am zis ca am informatia de pe forum,si la alti s-au schimbat amortizoarele si nu mai au probleme...dar...surpriza...ei nu cred k este de la amortizoare zgomotul asta,si la seful de service nu se aude domle zgomotul cand a iesit cu ea pe sosea...asa am ajuns la o concluzie...nu vor sa schimbe pe garantie nici o piesa ce ar fi mai ridicata ca pret,ca na...ar iesi ei in paguba.Acum cu incalzirea vremii nu se mai aude asa pronuntat zgomotul.dar tot e acolo si ma sacaie...eu ce sa mai fac in cazul asta...pentru ce am garantie daca nu vor sa imi rezolve problema odata pentru totdeauna?

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by frantic »

Incearca la alt service. Poate gasesti mai multa bunavointa.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bubu »

in Constanta este un singur service autorizat kia...si sa bat drumul pana in bucuresti doar pentru o constatare,nu cred k vor rezolva problema in aceasi zi...asta presupune 2 drumuri...si momentan este criza financiara :)

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bloggerX »

Nu cred ca o sa gasesti mai multa bunavointa la Bucuresti. Amortizoarele s-au schimbat pentru cei ce s-au dus pe 12 prin ClubKia. Eram inscris pe 26 dar nu s-a mai tinut, asa ca am pierdut trenul asta (rezolvare colectiva ca membru ClubKia). La mine nu se mai "aud" pentru ca a venit caldura si nu sunt asa pregnante zgomotele. Suspensia e la fel de rigida ca la inceput, iar la iarna probabil ca o sa revina zgomotele... asa ca o sa ma duc peste ei pana cand imi fac problema asta. Nu stiu cum topicul asta a trecut la [probleme rezolvate] avand in vedere ca problema s-a rezolvat doar la 5 oameni, iar la restul "nu se aude" asa ca nu se schimba amortizoare... sau care o fi problema. Nu cred ca rezolvarea e sa strangi un surub, sa mai regleazi un portbagaj, sa pui un izolier-band!

Masina a venit de la inceput cu aceasta suspensie spate "super-sportiva", iar ce e mai nasol este ca spatele fuge in curbele cu denivelari. Toti avem aceeasi masina, dar pe unii nu ii deranjeaza ca amortizeaza brusc si cu zgomot. Asa ca, service-urile ne zic ca zgomotele spate nu sunt o problema/ nu se aude/ ni se pare/ asa fac toate.

PS. La mine nu se auzea pe spate din cauza zgomotelor fata si scartaiturilor din bord! Inca astept caseta de directie(2 sapt +) si grila aerisire bord.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Malte »

bubu wrote:in Constanta este un singur service autorizat kia...si sa bat drumul pana in bucuresti doar pentru o constatare,nu cred k vor rezolva problema in aceasi zi...asta presupune 2 drumuri...si momentan este criza financiara :)
Bubu,sunt doua : Raver si Auto Haus Tudor (Bosch).
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bubu »

@Malte

asa stiam si eu de auto haus tudor...dar am aflat de la un fost angajat de la autoconstanta k de fapt nu are nici o autorizatie primita de la kia...doar ca lucreaza in colaborare cu autoconstanta,si poti sa itzi pierzi garantia daca te duci la un service autorizat gen raver...si daca cei de acolo vor sa tzi-o scoata din garantie au toate argumentele sa o faca...+ ca sunt incompetenti oameni p acolo...am stat 2 ore ca sa desfaca tapiteria de pe scaunul de la sofer,doar spatarul,operatiune ce am facut-o si eu dupa ceva vreme acasa in 2 min...asta spune tot despre priceperea lor...+ ca pana sa imi bage masina in service au sunat de doua ori la autoconstanta ca sa le confirme k o sa plateasca ei manopera,ca doar nu dadeam eu vreun ban...deci...in concluzie ramane doar raver ca service autorizat,parerea mea

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

Azi parca s-au "mai lasat" :lol: .Le-am testat agilitatile la 100km/h pe piatra cubica(traiasca drumu gol de la arcu de triumf :lol: ) dar si prin alte zone tot cu piatra cubica si hartoape dar la viteze mici 20-30km :mrgreen: si se tin bine.Nu mai zdrongane asa,dar parca iar se aude nitel bancheta la viteze mari.o sa testez si cu portbagaju gol sa vad cum se aude/simte si fara incarcatura.
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by GOvidiu »

@bubu. Eu am facut revizia la Autohaus Tudor. Pe stampila care au pus-o pe carnetul de sevice scrie Service autorizat KIA. Autohaus Tudor a lucrat cu Autoconstanta cu mult inainte sa apara Raver ca al doilea dealer kia. Ca sa te convingi poti sa trimiti un mail la importator si sa intrebi ce service-uri din Constanta sunt autorizate.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by dox »

Exista si pe site-ul kia.ro la sectiunea service pe judetul Constanta, 2 service-uri autorizate de kia. Raver si Autohaus Tudor.
ODO: 100000km din 06.2008

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by mihai_is »

nu stiu care e treaba cu suspensiile astea spate da tre' sa ma duc neaparat la service. din zona rotilor spate se aude un zgomot infundat ca de talanga ( care a trecut pe langa o cireada cu vaci "dotate" cu astfel de "dispozitive" stie despre ce e vorba); cam grav ca la 19 mii de km sa faca probleme de genu asta. pe langa asta am observat ca in curbele unde asfaltul nu e ca pe circuit de formula 1 spatele parca se "duce" in lateral. stau si ma intreb daca nu cumva ceed-urile astea au un mic defect din fabrica
21-PUI

Post Reply

Return to “Mit Motors International”