[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by GeorgeC »

Doamne ajuta ca va mai treziti si mergeti la schimbat amortizoare, ca de cateva luni va tot zic ca ele sunt de vina (si nu alte tampenii de genul haion, bancheta, bricheta, etc). Eram in culmea fericirilor aici pe forum cand am pus H002-urile, dar nimeni nu a reactionat sa fuga sa faca ca si mine, mai bine ne plangeam in continuare. DADIRO, stiu senzatia dupa schimbare, iti vine deja sa iti planifici drumuri offroad. Va repet, dupa schimbarea amortizoarelor ceedului al vostru devine ALTA MASINA (in sensul pozitiv).

Deci mergeti la service si nu va mai lasati dusi de nas cu solutii de genul superglue, banda de izolat si alte tampenii. AMORTIZOARELEEE.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by mihai_is »

ceed fiind a doua masina a mea nu prea sunt in masura sa imi dau cu parearea in materie de auto decat in limita a ceea ce constat. bineinteles ca suspensia mi s-a parut cam rigida da am zis ca na, nu sunt un mare cunoscator in domeniu, insa ieri cand am coborat din masina m-am poticnit ca sa zic asa moment in care am auzit zgomotul dinspre rotile din spate fapt pentru care am rugat o ruda sa se aseze si apoi sa se ridice de pe scaunul soferului; nu va inchipuiti cat de mirat am fost cand la un simplu balans al masinii zgomotul se auzea clar; primul impuls a fost sa ma aesz in genunchi si sa verific esapamentul crezand ca e slabit din punctele de prindere dar surprinza! n-avea nici o treaba.
21-PUI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Era trasa frana de mana?

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by mihai_is »

@Ogy

da
21-PUI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Atunci este normal sa faca cum ai zis. Citeste si topicul asta te rog.
viewtopic.php?f=3&t=5435
Dupa care treci si pe la regulament cateva minute.
Multumesc.

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by mihai_is »

am inteles! sa traiti! multam de indrumare
21-PUI

nici

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nici »

Salut,

Se pare ca am avut dreptate cand am spus ca am senzatia ca fuge de spate la denivelari in curbe. Initial am crezut ca sunt cu capu', apoi ca e din cauza geometriei refacute dupa schimbarea bucsei la volan. Am refacut geometria de 3 ori si am aceeasi senzatie in curbe.
Plus ca spatele troncane. Am fost la IMG dar se pare ca mecanicii nu au gasit nici o pb masina. Mai mult au umblat la bancheta si acum zdrangane, inainte nu facea. Nu ii caut nod in papura la masina, dar chestia in curbe chiar imi da de gandit! Eu merg destul de des pe drum denivelat si simt in curbe cum topaie masina si fuge.
Cred ca dau o fuga si pe la mitzibushu motors, poate is oameni mai cu credinta in Dumnezeu si imi schimba amortizoarele.

Bafta.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Ai facut testul la amortizoare la IMG? Spune-ne si noua cat la % pe fiecare parte are masina ta. Pentru a mea, detalii in jurnal.

nici

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nici »

Cand am fost la revizie asta iarna la IMG, au facut testul la amortizoare. Nu am primit nici o foaie. au spus ca functioneaza f bine. Nici eu nu am cerut. Atunci reclamasem aceleasi zgoimote dar mult mai profunde, fiindca era si frig. Au spus ca din cauza frigului ca orice material e mai putin elastic la frig, bla bla.
Eu nu spun ca masina are neaparat amortizoarele stricate, dar cum la ceilalti le-a schimbat eu cred ca si la mine ar trebui. Mai ales ca nu cred ca merg destul de des pe portiuni de drum mai prost.
Sincer, prietena are un renault clio model vechi (peste 100k km) si chiar ii face concurenta masina mea. As pune pariu chiar ca zdrangane mai tare. Pana acum mi s-a schimbat bucsa la volan, altii au schimbat si amortizoare si bielete... De ce? Nu sunt aceleasi masini?

methoscpa
Posts: 1
Joined: 20 May 2009, 17:47
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by methoscpa »

Am si eu o intrebare:

Se mai face vreo "actiune" de schimbare a amortizoarelor, ca o colaborare intre Kia Romania si Club Kia?

Multumesc!

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Avand in vedere ca ultima a fost un esec din punct de vedere al participarii, ma prea indoiesc!
Fiecare pentru el!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Ai numerele de telefon pe 2-3 pagini mai în spate. Eu cu nicu_catu ne-am programat pentru vineri la mit băneasa. Îi mulţumesc pe această cale pentru programare.

nici

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nici »

Ah, pentru putin. Macar sa ne rezolvam problemele!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by patton »

Ogy wrote:Ai numerele de telefon pe 2-3 pagini mai în spate. Eu cu nicu_catu ne-am programat pentru vineri la mit băneasa. Îi mulţumesc pe această cale pentru programare.
vineri ajung si eu la mit pt amortizoare, la ora 19.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

nici

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nici »

Mi-au schimbat amortizoarele pe spate cu unele noi. Am trecut peste niste sine si parca amortizeaza mai bine acum. Zgomotele s-au mai redus. E mai ok cu astea.

Succes celorlalti.

Post Reply

Return to “Mit Motors International”