[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Acum am aterizat acasă de la service. Trebuie înlocuite bieletele direcţie şi cele antiruliu şi făcută geometria. După care mai vedem.
De miercuri în colo se vor schimba că nu erau pe stoc. Eu am reclamat instabilitate în anumite curbe la viteze normale.

nici

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nici »

O intrebare pentru cei care si-au schimbat amortizoarele la MIT baneasa. Au ceva scris in certificatul de garantie? Ca la mine nu a scris nimic.

Merci.

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

La mine au trecut operatiune pe carnetul de garantie.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by patton »

am schimbat si eu amortizoarele. de zgomote nu pot zice nimic, nici alea vechi nu mai bateau acum pe caldura, in schimb parca am scapat de senzatia ca fuge de spate la denivelari in curbe luate strans la viteze mici - 30-40km/h. am facut ceva teste prin locurile unde simteam des ca fuge spatele si acum nu se mai manifesta fenomenul. operatiunea a fost trecuta in carnet.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by fsgmarius »

Daca nu se mai manifesta zgomotele pe caldura cum vi le schimba, pe ochi frumosi?!? Doar va prezentati acolo si ziceti ca le vreti schimbate si ei se conformeaza fara sa comenteze?
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by patton »

@fsgmarius, am fost la evenimentul de pe 12.04. nu s-au schimbat pe ochi frumosi.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Daca ai senzatia de instabilitate in curbe sti ce cale sa urmezi.... Nici eu nu aud sunete.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by psystem »

Am schimbat amortizorele pe spate la Rodav Vaslui.
Ca zgomote, inca nu ma pronunt. Astept iarna sa vad cum va fi. O fi efectul Placebo insa mi se pare ca e mai bine. Nu este o diferenta ca de la cer la pamant insa e putin mai bine.

Amortizoarele pe care mi le-au montat erau produse tot in Slovacia. Eu nu am vazut nici-un cod pe ele (gen 001 sau 002). Am citi pe aici ca cele 002(mai moi) sunt produse in Turcia.



Cam atat. Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Pe amortizoarele noi ce mi-au fost montate am vazut ca pe cutie scria ca sunt facute in Slovacia si ca sunt H002.
Sunt mai moi lucru ce se simte pe curbele abordate la limita.In oras insa sunt vis fata de cele vechi.
Daca nu va troncane rau nu va recomand sa le schimbati eu le regret putin pe cele vechi la viteza dar pe de alta parte in curbele cu gropi nu se mai putea cu ele.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

osuletz
Posts: 15
Joined: 07 Jan 2009, 10:48
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by osuletz »

@psystem

Cum au ajuns la concluzia ca trebuie sa ti le schimbe? Ti-au facut vreun test s-au doar datorita faptului ca te-ai plans de zgomote. Te intreb pentru ca si eu urmeaza cam intr-o luna sa ma duc tot la Rodav pentru revizie si vreau sa le spun de problema asta pe langa cea legata de troncanitul coloanei de directie.
De cate ori ai fost la ei pana sa ti le schimbe? Am inteles ca sunt foarte prompti si profesionisti cei de la Vaslui.

Multumesc anticipat!
KIA CEE'D SW 1.4 Best, Black Pearl, 11.07.2008

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by psystem »

M-am plans si mai demult ins aabia acum mi-au pus masina pe standul de testat amortizoare si a iesit un dezechilibru intre stanga si dreapta(peste 70% din spusele sefului de service). Dupa schimbare diferenta era de 4%.

Am fost acum 3 saptamani ai au facut constatarea, au vazut ca sunt stricate si au vrut sa le schimbe pe loc insa nu aveau pe stoc. Dupa fix 1 saptaman m-au sunat ca au venit insa eu m-am dus mai tarziu ca sa fac si revizia.

Bafta

PS: am vazut pe ele ca scria unde sutn facute insa seria nu....am vazu doar scris vertical pe ele cu un fel de cerneala care se foloseste la imprimat sticlele de apa(data expirarii) un 002 sau S00 - nu mi-am putut da seama exact- insa nici un semn de "H". Cand am timp am sa mai arunc o privire.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Deci la mine au avut dreptate ca nu sunt amortizoarele. Eu am doar 2% diferenta pe spate si 0% pe fata. Instabilitatea pana la urma se trage de la bielete. Deabea astept sa le schimb .... :roll:

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Aimar »

Mi-au fost schimbate amortizoarele spate astazi ...insa momentan nu pot sa mi dau seama de nici un fel de schimbare. O sa revin cu impresi si pareri de noile amortizoare, care inteleg ca ar fi mai moi ..si mai ok in curbe :)

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by sender78 »

@ Aimar

daca sunt mai moi, rezulta o mica barcuta in curbe, asa ca nu sunt mai bune la un stil mai sportiv de abordare a curbelor, in schimb sunt mai bune pentru un mers mai "lin". fara sa simti asa de mult denivelarile.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by tipitip »

Tam tadam...

Deşi sincer, la cum evoluaseră lucrurile, nu mă mai aşteptam, fitilul aprins la Mit Motors Bucureşti cu campania "Curăţenia de primăvară" de verificare a problemelor cu amortizoarele şi nu numai PENTRU MEMBRII CLUBKIA.RO a produs efecte şi în provincie!
Martax Group Braşov şi Autoforte Oradea întră în program.
În data de 13, ziua întîlnirilor de sărbătorire a doi ani de existenţă ClubKIA.ro, la Martax şi Autoforte, membrii prezenţi vor beneficia de atenţia necesară constatării problemelor declarate comune, precum şi ale altora!
Mulţumim mult Martax şi Autoforte şi aşteptăm să se propage "virusul"
Mulţumesc şi Mit Motors care continuă campania. Cei interesaţi îl pot contacta pe domnul Alen Ion, Aftesales Manager la alen.ion@mit-motors.ro .
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Post Reply

Return to “Mit Motors International”