Atentie la reparatiile de tinichigerie la Mit Motors!!

Bucureşti
Post Reply
twiny
Posts: 160
Joined: 01 Jun 2007, 13:20
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by twiny »

eu am fost cu masina la Mit Motors pe manolescu...e numai tinichigerie acolo...am avut 2 incidente si vreau sa spun ca sefu de acolo e super de treaba...Si pe mine m-au tinut cei de la mit baneasa vreo luna sa aduka piese si dupa ce le-au adus mi-au propus sa mai stau 2 luni pana repara. Drept urmare i-am pus sa trimita piesele la mit manolescu si sefu de acolo Marius Ionita (0729.995.146) a rezolvat problema si intr-o saptaman era gata masina...
KIA Ceed 1,4 black pearl B-68-WXP

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

twiny, merci de informatie...poate voi proceda si eu la fel ca tine.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Post by Dr.M »

Am fost la IMG sa fac revizia de 20.000 la Cerato, foarte de treaba oamenii, la fel ca cei de la service-ul Mit de pe Aviatorilor. Ii prefer pe cei de la IMG, care au si tester si explica lucrurile cum trebuie. Problema la clima, despre care am vorbit, nu este o problema in sine ci tine de setarile masinii, mi s-a explicat logic de ce face asa. Cu aprinderea farurilor au incercat sa remedieze ceva dar este mai problematic, insa nu disperam. M-am dus la ei cu o lista de probleme sau "pseudo-probleme" si oamenii ai verificat tot, fara sa comenteze ca "asa face toate" sau "nu face domne nimic", unde a fost de remediat au remediat.
Problema cu piesele vine tot de la Mit, de la restul care au ramas acolo - ma explic - au constatat la revizie ca placutele de frana sunt uzate la Cerato si trebuiesc schimbate. Am zis OK, dar mi s-a spus ca nu au asa ceva pe stoc, ca au comandat cateva seturi la Mit si ca de cateva saptamani le asteapta. Oamenii aduc piese si paralel direct de la Kia din Germania, drept pentru care, o saptamana dupa (fusese si vacanta de Paste), am fost programat sa schimb placutele.
La fel la tinichigerie, cand s-au schimbat placutele s-a deschis si comanda de reparatie, se comanda bara si pe 20 mai este programata masina la reparat.
Alta viata.
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

hei... pai atunci poate ne vedem pe-acolo cum ne-am vazut si la mit :)
si eu inceput sa ma duc la IMG. am avut de schimbat o bieleta, mufa usb si de montat un senzor la alarma.
Super multumit.
recomand.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

P.S. : Poate acum, mult stimatul domn Alen Ion, managerul pe aftersales la mit baneasa, o sa se gandeasca k poate undeva a gresit de-am ajuns sa ne mutam..
Din pacate pentru ei, reclama proasta care li se face va tine mult timp...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Ariadna
Posts: 11
Joined: 10 Mar 2008, 12:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ariadna »

deci... sa va spun continuarea povestii mele cu cee'd si MIT Motors(viewtopic.php?t=1839) . Dupa 3 luni de stat cu masina in service mergem dupa cum v-am mai povestit sa luam masina... bineinteles ca tot nu era centrata capota, tot erau diverse fire pe afara... si tot nu era antigel... cum Dl. Micu era pus pe liber s-a ocupat de noi dl. Alen Ion... care a pus in recipientul de lichid de racire al motorului lichid de parbriz ... DE LAMAIE.. :lol: ... bineinteles ca nu mai puteam decat sa radem... Acum insa, dupa doar doua saptamani am observat ca se umfla vopseaua pe capota si a inceput sa se ciobeasca... asa ca ne-a mai pierit si acel haz de necaz si nu ni se mai pare nimic amuzant. Sa vedem ce mai iese.

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Post by Dr.M »

Stau si ma gandesc daca sa ma duc sa ma mai tiganesc cu ei pentru revopsit bara pe fata, sa iasa la nuanta...sau o fac eu cu polish si merg cu masina prafuita sa nu se vada, sau o fac din nou pe banii mei - e totusi masina inca noua. Astept inca sa ma caute cei de la Mit ca sa rezolve problema cu garantia manerului de la usa soferului, rupt de idiotii care au dat tapiteria jos de pe usa sa schimbe butucul la yala si au cazat dupa aia acolo o colonie de greieri, sa-mi faca si usa dreapta sa se inchida si din yala, nu doar sa se deschida, sa-mi inlocuiasca butucul la torpedou...Nu m-au sunat iar eu nu am avut timp sa stau dupa ei, ca nu am avut chef de nervi. Daca cei de la IMG isi fac corect treaba poate raman la Kia pentru urmatoarea masina (ma gandesc la un Magentis sau Sportage).
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

Dr.M wrote:Stau si ma gandesc daca sa ma duc sa ma mai tiganesc cu ei pentru revopsit bara pe fata, sa iasa la nuanta...sau o fac eu cu polish si merg cu masina prafuita sa nu se vada, sau o fac din nou pe banii mei - e totusi masina inca noua. Astept inca sa ma caute cei de la Mit ca sa rezolve problema cu garantia manerului de la usa soferului, rupt de idiotii care au dat tapiteria jos de pe usa sa schimbe butucul la yala si au cazat dupa aia acolo o colonie de greieri, sa-mi faca si usa dreapta sa se inchida si din yala, nu doar sa se deschida, sa-mi inlocuiasca butucul la torpedou...Nu m-au sunat iar eu nu am avut timp sa stau dupa ei, ca nu am avut chef de nervi. Daca cei de la IMG isi fac corect treaba poate raman la Kia pentru urmatoarea masina (ma gandesc la un Magentis sau Sportage).
sau poate un Sorento reparat la Mit Motors? :P
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Din ciclul " O belea nu vine niciodata singura" , astazi am gasit masina lovita. Aripa stanga spate este sifonata, insa nu foarte rau. Am fost la politie, urmeaza sa ma duc la asigurari, etc. Problema este: peste 1-2 sapt trebuie sa ma duc la MIT Baneasa sa-mi schimbe bara spate (a fost comandata acum vreo 3 sapt), si stau sa ma intreb daca sa fac si aripa sau sa vad cum se descurca la bara si sa o bag apoi in service. Voi ce ma sfatuiti? Sa le fac pe amandoua odata sau separat? Mentionez ca bara spate o schimb pe RCA-ul vinovatului, si aripa pe casco.


Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

iti recomand prieteneste si calduros SA NU TE DUCI LA MIT PENTRU ARIPA SPATE. mie mi-au facut-o prost tare, a durat o gramada si mai mult si-au batut joc. Nu merita sa faci experimente pe masina ta, nu se merita sa le mai acorzi o sansa. Gandeste-te cate greseli au facut.. mai are rost sa le mai acorzi tu o sansa?
tu decizi!
succes!
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Daca ai inceput actele pt schimbarea barii spate la Mit o sa fie destul de greu sa te duci in alta parte.

Mai bine fa spatele la Mit si vezi ce iese dupa care poti sa alegi IMG.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Arnold12 wrote:Daca ai inceput actele pt schimbarea barii spate la Mit o sa fie destul de greu sa te duci in alta parte.

Mai bine fa spatele la Mit si vezi ce iese dupa care poti sa alegi IMG.
Cu siguranta bara o voi schimba la MIT Baneasa pentru ca am dat comanda deja. Eu as vrea insa, daca tot o bag in service sa fac si aripa, asta atat din comoditate cat si din lipsa de timp. (sa nu umblu la mai multe service-uri).

Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Post by Dr.M »

dre_andrei wrote: ... sau poate un Sorento reparat la Mit Motors? :P
Eu nu cumpar masini la mana a doua...
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Haideti sa va povestesc ceva care pe mine m-a lasat cu gura cascata:

Astrazi, 23.05 in timp ce ma indreptam spre Carrefour Feeria m-a traznit ideea sa ma opresc la Mit Baneasa sa vad care e statusul cu bara mea spate (a fost comandata la inceputul lunii aprilie si mi-a fost dat termen de 1 luna) si sa vedem daca poate sa-mi faca si zgarietura de pe aripa. Dupa ce tipul de acolo imi spune ca bara a fost comandata de 2 ori (treaba lor de ce, nu ma intereseaza), il cheama pe baiatul care face programari, ca sa ma programeze in service si sa constate aripa "sifonata". Cand apare tipul, imi zice ca am programare in service astazi. Ii spun ca nu e posibil, ca eu eram in trecre, bla, bla, bla si el imi arata caietul cu programarile: ce sa vezi: astazi la ora 09:00 CL 06 PNA era programata in service. Am ramas masca, eu nestiind nici macar daca a venit bara sau nu. Le-am spus ca nu le las masina in service si sa o programam in alta zi: m-au programat joi, pe 29.05. Mi se pare incredibil ca ei nici macar nu m-au anuntat ca a venit bara si ca masina a fost programata in service. Oamenii astia sunt total pe dinafara, o lipsa de profesionalism cum rar intalnim.

Bafta si sa speram ca vor face treaba buna!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

inca mai speri k cei de la mit isi pot face treaba buna? :D
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Post Reply

Return to “Mit Motors International”