Comisie inspectie probleme, venita de la fabrica-dr spate

Bucureşti
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Comisie inspectie probleme, venita de la fabrica-dr spate

Post by psystem »

Salutare.

Tocmai(ieri) am fost sunat de la MIT Baneasa cum ca ar veni o comisie din Slovacia(de la fabrica) in urma sesizarii facute de mine si de alte persoane in legatura cu sunetul de pe puntea spate(dreapta spate). M-au rugat, daca pot sa vin la Bucuresti luni sau marti la Bucuresti ca sa imi vada masina.
Din pacate nu pot ajunge(timp, distanta).

Rugamintea mea e ca cineva din Bucuresti cu aceasi problema(bataie dreapta spate) sa se duca la MIT Baneasa sa vada cei de la fabrica despre ce e vorba.

Este in interesul nostru. V-as ruga sa sunati in prealabil la MIT Baneasa si sa anuntati ca va duceti.

Bafta si sa auzim de bine.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Nu se inscrie nimeni?

E pacat.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

-probabil ca au terminat cu problemele ...sa-i mai auzim acum ca le mai bate ceva pe spate!
-ma oftica ca nu am eu masina inca, ca ma duceam cu bataie sau nu!
-Felicitari celor din Slovacia pentru promptitudine si Mit pentru sesizare se pare ca s-a schimbat roata, ei au devenit interesati de nr mare de masini comercializat in Romanica si de problemele intampinate pe drumurile mioritice si de dezinteresul nostru dezvoltat din lene sau alte obiceiuri tipic romanesti....

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Post by Clauds »

Uite spunea jimmy_100 ceva aici: viewtopic.php?t=1413&start=90
in postul lui ...
Poate merge el.
Eu sincer ... nu aud nimic dubios la a mea ... dar are de abia 750km ...

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

a mea are tot vreo 780 dar cand merg prin gropi, sau dumuri din acelea de beton (de regula in cartiere, pe stradutele dintre blocuri) pe care roata topaie aud sunete dubioase: ma refer la trancanitul venit din spate ptrecum si sunetul acela provenit de la directie (intra parca in rezionanta ceva plastic sau nu stiun cum sa-l descriu. Din pacate fiind din cj mi-e destul de greu sa vin pana la Bucuresti
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

As veni eu dar nu cu problema zgomotului pe spate(la mine nu a aparut pana acum-2600km),ci cu ce a zgomotului de la coloana de directie care a inceput sa se manifeste pe la 2000km si de atunci se tot intensifica si in frecventa si in intensitate.Din pacate,nu ma pot invoi de la munca si oricum vad ca aceasta problema a cam picat in uitare,chiar daca sunt convins ca apare la mai multi de pe aici.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

[quote="Bogdang"]... cand merg prin gropi, sau dumuri din acelea de beton (de regula in cartiere, pe stradutele dintre blocuri) pe care roata topaie aud sunete dubioase: ma refer la trancanitul venit din spate ...[/quote]

Trancanitul este de la suportul numarului de inmatric. S-a mai spus.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

ok....merci de pont... am sa il schimb si il voi schimba cu ceva banda dublu adeziva. Sunt curios sa vad daca va mai suna tot asa
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jimmy_100 »

Ma duc marti la Mit si vedem ce descopera. Acuma nu cred ca e de la numarul de inmatriculare. Zangane si ala, dar e un sunet metalic, care nu se compara cu acel "pumn in perna" pe care il auzim din spate. Asta iarna s-a facut gheata in spatele numarului si facea f urat, dar repet, nu e de la numar ce aud eu... O fi in mintea mea sau nu..... dar prin gropi parca a inceput si la mine un pik troncanitul la directie.... Sau am citit prea mult pe forum.... Oricum, voi mentiona si asta marti.
PS Sunetul din spate a scazut semnificativ in intensitate de cand a dat caldura. Asta iarna imi venea sa plang... Oricum, o problema exista si tre sa-i dam de capat.

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jimmy_100 »

Azi e marti, deci am fost la Mit, asa cum am zis. Ziua a inceput cu un drum de doua ore pana acolo. Am fost doar vreo 4 oameni care intr-adevar au venit cu masinile la "diagnostic". Comisia e formata din 2 slovaci, un korean si .... un neamt(ca sa vedeti de unde seamana KIa cu Golfu').
Bun, pe scurt (ca eu am stat acolo de la 9.00 la 15.00), asa s-a intamplat:
Koreanu'(evident ca il chema Lee) si cu neamtu s-au urcat in masina la mine si am plecat la o plimbare prin hartoapele alea din spatele aeroportului. Cu scuzele de rigoare(ca nu mai troncane asa de tare cum era in timpul iernii; am ajuns sa ma scuz ca nu mai troncane asa de tare :D ), baietii au inregistrat sunetul scos de masina, pt a-l trimite in Korea si a-l compara cu un nivel standard acceptabil. Am ajuns inapoi la Mit si koreanu a zis "SA SE SCHIMBE AMORTIZOARELE" si amortizoarele s-au schimbat pe loc, in 30 de minute(deci se poate). Dupa schimbare, am mai mers o data prin hartoape si...... era exact la fel. Deci nu sunt amortizoarele cauza principala. Am vb cu neamtul si mi-a spus ca s-au schimbat amortizoarele la unele masini in Romania si sunetul e la fel. Ceea ce il intriga pe el e ca unii au afirmat ca nu mai aud sunetul. Deci nu-s de vina amortizoarele si totusi...... Oricum vor face tot posibilul sa gaseasca o solutie. Asta cu amortizoarele.
Cu directia deja au gasit problema, dar si solutia. E vorba de motorasul de la servo si urmeaza sa produca noile piese si sa le inlocuiasca pe cele de pe masinile cu probleme cam intr-o luna.
Cu scartaitul bordului nu stie nimeni ce e. Eu, cel putin, mi-am montat alarma la Mit si de atunci scartaie, plus ca odata cu alarma am castigat si 2 urme de surubelnita pe consola. Am zis si de bord si au chemat noul electrician, ca cel vechi a plecat sapt trecuta, sa se uite la bord. A venit omu, cu o unealta destul de primitiva l-a scos si l-a pus la loc. Tot scartaie, dar.....mi-a mai facut o zgarietura pe consola. Radeau si aia din comisie cand au vazut cum e la noi la Mit.

Johnny27

Post by Johnny27 »

BV Romanica :lol: :P ...F greu sa se rezolve aceste probleme. Normal ca la ei nu scartaie din cauza drumurilor, pentru ca ei nu au fabricat masina pentru Estul Salbatic de aici :P :lol:

DragosKIA

Post by DragosKIA »

De capmanie de rechemare s-a mentionat pt masinile cu probleme?
P.S. Vad ca la diesel fac operatia de resoftare (problema cu intreruperea alimentarii) numai cand te duci la revizie, nu ne-au chemat mai inainte.

jimmy_100
Posts: 20
Joined: 05 Jan 2008, 15:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jimmy_100 »

Era un domn Vlaicu acolo si a spus ca ma vor anunta de indata ce afla care e problema. Eu cred ca va fi campanie de rechemare si nu doar pt mine, ci pt toti cei cu probleme.... V-am zis, problema cu directia nici nu mai e considerata problema, ca au rezolovat-o si s-a aprobat noua piesa acu o sapt. Trebuie doar sa o mai produca. Mi-au zis cam o luna. Asta mi-a zis-o koreanu'. Problema e cu zgomotul din spatele masinii. Amortizoarele noi pe care mi le-au pus suna tot la fel. Poate nu e de la amortizoare, sau poate sunt toate amortizoarele de la firma producatoare nashpa. Trebuie sa faca niste cercetari si ne anunta. Eu ii cred, ca am stat cu ei mai toata ziua si pareau f categorici in ce priveste gasirea unei rezolvari.

CML13
Posts: 70
Joined: 31 Jan 2008, 21:34
Auto:
Location: ploiesti

Post by CML13 »

In urma acestei comisii parca incep sa le dau note mai mari celor de la Kia, dar din ce in ce mai mici dealelor romani!!!!
Kia Ceed SW, SoRed, 1.4 GSL Start+optionale(ESP, Proiectoare, etc)
PH-13CML

catalin1984

Post by catalin1984 »

ai dreptate!. Sunt de acord cu tine.

Post Reply

Return to “Mit Motors International”