KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Bucureşti
enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by enio_conti »

Salutare,

comanda 25 martie trebuia sa soseasca marti pe 26 mai.
Mi-am schimbat total parerea despre KIA.
Mi-am facut comanda la masina pe 25 martie 2009,achit avansul de 506 E (2200 RON),fac actele pentru REMAT,restul de bani imi spune baiatul de la vanzari ca trebui platiti in momentul ridicarii masinii.Masina trebuia sa soseasca pe 25 mai.
Ieri il sun pe dealer (20 mai) sa vad daca masina a sosit,imi spune ca inca nu a sosit in tara,am zis ok poate mai dureaza cateva zile.
Dupa 20 de minute ma suna si ma intreaba daca am achitat masina,i-am spus ca dupa spusele lui trebuia s-o achit in momentul ridicarii masinii.Baiatul imi spune ca pana azi 21 mai la 15:00 trebuie s-o achit pt ca dosarele de REMAT trebuie trimise la Ministerul Mediului si daca nu achit nu mai pot beneficia de REMAT.Am zis ok,o sa fac plata.
Azi la 12:00 am vrut sa achit masina ,imi trimite factura proforma si observ total de plata 12217 E iar pe precontract era specificat 12145 E.Il sun pe Ion Paun de la vanzari Militari il intreb de ce este diferenta aceasta de bani si imi spune sa astept putin sa verifice.Verifica,si imi spune suma de 12217 ,cat era trecut pe factura proforma.
Verific cu el la telefon toate optiunile puse si observam ca la optiunea cu clima din formularul de comanda este trecut 109 E iar in oferta de configurare 169 E.Diferenta cu TVA este 72 E.Am zis ok nici o problema pt 72 E platesc cu toate ca eu semnasem un precontract si puteam sa fac gura si imi faceau reducerea de surplusul care era.
Am achitat prin ordin de plata (12217-REMAT-AVANS) si i-am trimis copie dupa OP.
In jurul orei 15:00 ma suna Ion Paun,spune ca e ok cu confirmarea platii dar este o problema cu masina.
Masinile care au beneficiat gratuit de ISG NU AU FOST PRODUSE deoarece cei de la fabrica nu stiau daca sa le produca cu ISG sau nu.Mi se pare absurd o astfel de scuza.Macar de ma anuntau inainte cu 2 saptamani o luna inainte ca trebuie sa mai astept inca o luna peste cele 2 de asteptare.
Inainte sa comandati o masina la KIA inhamati-va cu multa rabdare si asteptati-va la mult neprofesionalizm din partea lor.
Tot timpul vor gasi scuze pentru care sa-i fraiereasca pe prosti.
Cum este posibil ca masina sa nu fi fost produsa pe criza asta cand nu se mai produc decat 40% din volumul normal de masini care se comandau inainte de criza?
Spuneti-va si voi pareera daca v-ati intalnit cu astfel de intamplari.

Multumesc.
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by crispisu »

Stai un pic: cum adica "TREBUIA sa soseacsca pe 26 mai"??? azi nu e 21 mai? deci mai e timp pana pe 26...sau am inteles eu gresit?

scuze...acum mi-am dat seama ce vroaia sa spui... :oops:

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by enio_conti »

da ai inteles in final
masina trebuia sa soseasca pe 26 mai insa m-a anuntat ca trebuie sa mai astept o luna
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by enio_conti »

spuneti-mi va rog cu cat v-a prelungit dealerul perioada de livrare.Sunt curios dac e pur si simplu o intamplare.

Mulumesc.
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by shpid3r »

si la mine a fost o "imbarligatura" cu data livrarii. In precontract scrie tot 90 de zile de la data comenzii ? Caci asa ei sunt acoperiti.
Impresia mea este ca "jongleaza" putin cu masinile care vin, astfel incat cei care dau atentii sau cei carora dealerii vor sa le faca o impresie buna (cum ar fi o persoana venita pe recomandare) sa poata beneficia de o perioada de asteptare scurta (cateva zile) - se ia una din masinile deja sosite si se ... asteapta alta.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by enio_conti »

Pe mine ma deranjeaza ca nu m-au anuntat cu mai mult timp inainte.Plus ca ieri mi-au spus ca trebuie sa achit masina ca sa pot beneficia de REMAT.E o intreaga strategie aici,dica sa platesc ca sa nu ma pot razgandi iar pobabil masina mea o poate da altuia care e disperat sa cumpere si ca sa nu se duca la alt producator ii da una de pe stoc.
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

alexandrub
Posts: 47
Joined: 20 Apr 2009, 10:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by alexandrub »

Si eu am dat comanda pe 26 martie , am beneficiat de sistemul ISG gratuit. Pana azi nu a venit nici seria masinii. Ai avut sistemul ISG gratuit? Seria de sasiu la tine a venit?
KIA CEED 1.4 CITY ISG CU OPTIONALE

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by quelloo »

enio_conti wrote:spuneti-mi va rog cu cat v-a prelungit dealerul perioada de livrare.Sunt curios dac e pur si simplu o intamplare.

Mulumesc.
nu este o intamplare. si mie mi s-a prelungit perioada de asteptare. iar acele 90 de zile ( care sunt trecute in contract) pot fi prelungite cu inca o luna sau 2 ( este scris undeva mic in cazul in care aceste intarzieri nu sunt din cauza lor)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alexandrub
Posts: 47
Joined: 20 Apr 2009, 10:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by alexandrub »

,,quelloo"
Spune te rog cand ai dat avansul, cand a venit seria de sasiu si cand ai ridicat masina? Este adevarat, spun ca pot prelungi termenul cu 80 de zile peste termenul de livrare initial din mai multe motive,printre care probleme de productie legate de producator. Deci ti-o trag cum vor ei.
Dar nu ti se pare normal ca atunci cand ii arati biletele platite pentru excursie in afara tarii cand ai dat comanda sa ti se spuna ca nu garanteaza ca ai masina in timp util?
KIA CEED 1.4 CITY ISG CU OPTIONALE

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by quelloo »

ufff, nu mai stiu sincer exact data dar am asteptat vreo 3 luni dupa masina dupa care mi s-a spus ca masina nici un a intrat in fabricatie deoarece erau niste probleme la fabrica.....tra la la tra lala , si ca au pe stoc nu stiu ce masini cu alte motorizari dar nu am vrut decat motor de 2 litri asa k am ami asteptat putin pana mi-am pierdut rabdarea si ma dusesem hotarat sa iau banii inapoi, insa, aparuse o masina cu motor de 2 litri echipare superioara si mi-au dat-o pe aceea la acelasi pret.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by gguramulta »

eu am avut noroc ca masina cand am luato pe 6.03 a.c. era pe stoc.numai ca abia luni 18.05 am primit cartea de identitate...eu cel putin cred..ca agentii de vanzari nu se asteptau la foarte multe comenzi si din pacate nu au avut o pregatire prin care sa dea dovada de profesionalism...
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by quelloo »

pai si ce cand se asteptau acu un an la comenzi multe au fost profesionisti?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Skyppy »

MA asteptam ca dupa atata timp, sa isi fi revenit dealerii. Dar vad ca la doi ani de cand au inceput sa se primeasca comenzi pt aceast moel, tot numa gafe fac, Rusine. Mare.

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by cata_ceed »

zi mersi ca ti-au zis atata eu am asteptat 3 luni si ceva.... au multe comenzi ca e o masina ieftina ... dasta se intarzie atata si la tine a fost configurabila... daca luai una echiparaea Best sau City dura mult mai putin cu asteptarea
Posesor de Kia Ceed

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by enio_conti »

alexandrub wrote:Si eu am dat comanda pe 26 martie , am beneficiat de sistemul ISG gratuit. Pana azi nu a venit nici seria masinii. Ai avut sistemul ISG gratuit? Seria de sasiu la tine a venit?
Salut alexandrub,
Se pare ca suntem in aceeasi situatie.Nu a venit nicio serie pana acum.Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca m-au facut sa platesc toata masina ca sa pot beneficia de REMAT.Cred ca e o mare vrajeala chestia asta.Mi-au zis ca trebuie sa mai astept inca o luna daca vreau cu ISG si 2.5-3 saptamani daca vreau fara ISG.Puna pariu ca nici dupa o luna masina nu o sa fie produsa.ISG-ul e bonus.Eu am facut comanda pe 24 martie deci masinile ar trebui sa se produca in acelasi timp.Lasa-mi un ID de mes ca sa ne mai varsam amarul.
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

Post Reply

Return to “Mit Motors International”