KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Bucureşti
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Gerula »

De vreme ce exista un banner al IMG unde scrie:Livrare imediata. Nu inteleg de ce se mai ateapta cu lunile.

Nu sunt foarte convins de beneficiile ISG-ului (de care pana acum nici nu auzisem) personal imi pare un soi de "opreste motorul la semafor ca sa nu consume..".
Numai ca e gratuit? Si daca e doar un gadget care va pune numai probleme?
Daca te trezesti ca-ti taie alimentarea cand ti-e lumea mai draga?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

demmo
Posts: 6
Joined: 15 May 2009, 15:41
Auto:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by demmo »

Salut,
nu are relevanta da zic si eu...acu cateva zile am intrat in posesia unui pro ceed 1.6 EX diesel (115)..in 10 zile de la data comenzii..asta se datoreaza faptului ca locuiesc la Bratislava, ce m-a impresionat neplacut a fost faptul ca aveau masinile gata fabricate cu ceva optionale si nu puteam schimba nimic...partea nasoala e ca au zis ca proceedul care e acum nu se mai fabrica, incepand din toamna o sa apara alt model de proceed...au mers pe modelul vrei proceed acum...sau la toamna? masina am cumparato cu 15800 E , pret fara discount 17800 E.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Razvan_G »

:) Si eu am asteptat 3 luni de zile (90 de zile) masina comandata, iar seria de sasiu (alaturi de factura proforma) a venit cu 3 zile inainte sa ridic masina. O sa vina masina si-o sa te bucuri de ea, nu stiu daca pe masura timpului de asteptare, dar o sa fie bine. Salut.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Pasareyo »

exista o diferenta mare de profesionalism si seriozitate intre MIT si IMG. cei care au apelat la IMG sau hai nu 100% dar 98% din ei au fost multumiti din toate punctele de vedere, service+dealer.
cei care au apelat la MIT, o mare parte din ei n-au fost multumiti...si avand in vedere faptul k la MIT se comanda poate cu 40% mai multe masini puteti trageti singuri o concluzie din asta.
Cand m-am hotarat sa imi cumpar o KIA domnii d la MIT Militari m-au cam dezamagit cu felul lor d a vorbii cu clientul ,si sa fim seriosi, de a-si vinde marfa...nush dc dar parca aveau impresia k o KIA se vinde singura si nu mai are nevoie de nicio explicatie... La intrebarile pe care le adresam celor d acolo mi se raspundea parca la misto, asta inainte de criza...ca de se vindeau...acum ar trebuii sa ne cam pupe cand intram in Showroom sa ne interesam de o KIA...
In scimb la IMG vice-versa comportament ireprosabil, seriozitate maxima, imi raspundea la orice intrebare pe care o puneam+ alte informatii care curgeau p banda numai pt a-mi usura alegerea, test drive de neuitat...
probabil cele scrise mai sus au avut o urma d subiectivism din propria experienta...dar pt viitorii posesori de KIA ii sfatuiesc obiectiv sa aleaga IMG sau orice alt dealer...dar nu MIT. imi pare rau pt dansii dar m-au dezamagit in mai multe cazuri. ma refer la dealer, de service-ul MIT cand am apelat...foarte rar, dar am apelat, am fost multumit. IMG in schimb ii bate si la capitolul service, ospitalieri, cinstiti, seriosi, profesionisti.
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

alexandrub
Posts: 47
Joined: 20 Apr 2009, 10:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by alexandrub »

pentru enio_conti
daca vrei sa vorbim suna-ma te rog la nr. 0723283815
KIA CEED 1.4 CITY ISG CU OPTIONALE

cristianul
Posts: 11
Joined: 07 Apr 2008, 15:27
Auto:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by cristianul »

Eu sunt un client MIT si pot spune ca oamenii de acolo isi fac treaba , ce vreau sa spun ca sunt anumiti oamenii (clienti)chiar nebuni nebuni (diperati de viata care suna din 5 in 5 min) a venit ? a venit ? dar cand vine ? pai de ce ? si tot asa .
Eu am asteptat 3 luni contractual + 1 saptamana intarziere dar nu a fost din vina dealerului ci din vina transportului si a statului roman cu vama si alte kkt-uri romanesti.Nu am sunat niciodata sa intreb ce si cum sau de ce intarzie ca nu avea rost . CAND VINE VINE NU MAI CONTEAZA 3- 4 - 7 ZILE , le uiti pe toate in primi 3 , 4 km cu masinuta noua :)
Kiutza Proceed 1,4 classic,cassa white + o gramadenie de optionale zi de gratie 28-08-2008 B - 91 - TFJ

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Vincze Szilard »

eu sunt un client Willy & Co din cluj si intr-un fel m-a fraierit si pe mine
eu am vrut sa iau ceed simplu dar cand a vazut ca vroiam sa platesc cu banii jos mi-a zis ca ala care mai era expus e deja vandut si mi-a bagat pe gat un SW, dupa o luna cand m-am dus sa ridic cartea masini pe care ei nu au vrut sa-mi puna nustiu ce folie pe el de la REARE dar pana la urma mi-au pus ca am zis ca daca platesc sa-mi dea masina cu toate actele in regula nu eu sa umblu dupa ele, mai era ceed-ul simplu acolo
deci cumva m-au fraierit cu diferenta intre ceed simplu si SW ca eu nu vroiam SW

aste la noi
asa se fac banii di tepe
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by dulaul »

cristianul wrote: CAND VINE VINE NU MAI CONTEAZA 3- 4 - 7 ZILE , le uiti pe toate in primi 3 , 4 km cu masinuta noua :)
Este foarte adevarata afirmatia ta, dar daca acest termen (pe timp de criza !!!) se mareste, atunci ce facem trebuie sa tacem chitic si sa inghitim toate minciunile lor? Nici eu nu sunt stresant dar cand ii suni si nimeni nu stie nimic te cam apuca dracii. Era mai corect daca se stabilea din prima 3 luni intregi de asteptare si nu 35 de sile lucratoare cum mi-a trecut mie. Normal masina ar trebui sa vina pe 09 iunie dar nu ii mai cred. Oricum ar fi e jenanta situatia. Acum ne mai servesc si povestea ca sa introdus mai greu ISG-ul in procesul lor de fabricatie si alte barbi. Nu e corect !
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Anka_83 »

@Vincze Szilard - In primul rand da-mi voie sa-ti spun ca nu te-a obligat nmimeni sa iti iei Sw .. puteai sa astepti lejer pt urmatorul HB liber ...
Daca maisna expusa era pt un alt client ..probabil asa si era ..fiind ca se intampla sa vina cineva sa rezerve o masina cu 10 mil ...si apoi dupa 2 saptamani sa se razgandeasca ..si sa fie repusa masina in vanzare ..

In ceea ce priveste cartea de identitate ...asa vine pt toata lumea ..fara folia de protectia care se pune la RAR ...unde te poti duce pur si simplu fara programare ..si se rezolva ..

Stau si ma gandesc daca ...ar trebui dealer-ul de-acu sa umble sa va si inmatriculeze masina ..pentru ca au avut onoarea sa cumparati de la ei o masina ..

Deci nu te-a tepuit nimeni dragule ...

Haideti sa fim un pic seriosi si sa gandim inainte de a scrie ceva ...sa improscam cu noroi aiurea!!
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Anka_83 »

@ dulaul ... daca e timp de criza asta nu inseamna ca masina trebuie sa ajunga in 2 saptamani ..
Dupa cate ati observat in statistici ..kia cee'd ink este pe primul loc la vanzarile din clasa ei ...deci banuiesc ca are fabrica un pic de lucru ..

In al doilea rand ...daca termenul de livrare expira pe 9 iunie ...de ce atatea intrebari ...si atatea posturi ..cu neseriozitatea dealer-ului ?? ca sa nu mai zic telefoane intr-o parte si-n alta ..

Ok ..e dreptul tau .. sa te informezi asupra stadiului masinii ...dar sa nu venim cu acuze ..ca ceea ce spun dealerii sunt "gogosi".. ca nu ai de unde sa stii nici tu ..nici eu ..ce se intampla de fapt ..

Si ca sa mai intelegi o treaba ...DEALERII lucreaza dupa regulile scrise KIAROMAUTO ...asa ca nu mai improscati cu noroi in dealeri ...pt ca nu este vina lor pt termene de livrare ..pentru stocurile existente si asa mai departe ...

Puteti reclama dealerii in mom in care sunteti tratat necorespunzator ..si este o cauza ce tine strict de dealerul local ..
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Vincze Szilard »

da
cartea de identitate vine vara folie
dar toate reprezentantele cand ti-l dau in mana este deja folia pusa pe el
asa ca ma asteptam si de la kia sa puna folia pe el
odata ce platesti ar trebui macar sa iti de toate actele in regula in mana ( nu zic de cele pt inmatriculare)
pe urma la mine era urgenta treaba si imi trebuia masina atunci in ziua respectiva ca daca nu a 2-a zi deja plateam 6 mil in plus din cauza cursului de euro
si nu am putut astepta dupa o alta masina cam 1,5 luni ca plateam TVA-u la stat
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Vincze Szilard »

si uite asa m-au prins in obsaid si mi-au bagat ala pe cap care era binenteles mai scump
si nu-mi zi ca unu care plateste avansu isi lasa masina o luna in sowroom si nu-l ridica dupa ce i-a sosit masina?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Anka_83 »

Bun ...daca tu nu puteai astepta ..de ce ar fi asta problema dealer-ului ..??

Deci ..repet ..nu ti-a bagat nimeni ..nimic pe gat. Tu ai luat-o pt ca era pe stoc si iti trebuia urgent .sa nu te mai intreb de ce ai asteptat ziua de Craciun sa ingrasi porcul ..da' ma rog ..

Daca folia pe cartea aceea de identitate ar fi fost asa mare problema ..trebuia sa mergi la o marca care iti dadeau toate actele in regula ...(nu este placut ca nu e la Kia la fel ...da' nu prea avem de ales nu?)

Clientul isi poate tine masina cat vrea el in showroom atata timp cat a convenit cu dealerul ...datorita mai multor factori ..care tin normal de obtinerea banilor ..credit, leasing ..etc .
Ce crezi ca au avut ei de castigat ca ti-au dat Sw in loc de HB ? dif e 700 euro ...calculand la comisionul de dealer ..practic castigul lor e nesemnificativ .. Si apoi gandeste-te ca ar fi venit un alt client in ziua respectiva care ar fi vrut chiar SW ...tot ei aveau de pierdut ..si ramaneau si cu 2 clienti nemultumiti ...
Ca o concluzie ..sa inteleg ca ai avut si un avantaj de pe urma acelui SW ...ca nu ai platit TVA la stat ..si aici ar trebui sa multumesti dealerului ca a avut ce sa iti ofere ....si repede !!

Ca sa se inteleaga ...Eu nu tin partea nimanui ...nici a dealerului nici a clientului ... ceea ce postez aici este o parere total obiectiva ...

Au si dealerii / importatorii partea lor de vina uneori ..mai mica sau mai mare ..dar ne certam ..atunci cand e cazul !! Si eu am avut o nemultumire ...fata de dealer ...

Am inteles care a fost problema ..si am trecut peste ... sper sa faceti si voi acelasi lucru ..si sa va bucurati de masini cei care le au deja si cei care inca asteapta .
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by JoRRdan »

in aceeasi situatie ma aflu si eu...

comanda pe 7 aprilie, achitat avans, undeva la 2 3 sapt mai tarziu achitata intergral...mi s-a spus ca pana pe data de 15 mai o sa am masina, dar abia pe 15 mai am fost sunat si anuntat ca masina a intrat in productie...azi 27 mai nu stiu nimic de starea masinii, deoarece cei de la reprezentanta(baneasa) nu stiu nimic...12 zile mi se pare mult prea mult pentru a fabrica o masina...

servicii deplorabile...

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: KIA Romania ,cel mai neserios dealer

Post by Anka_83 »

Da ..din ce stiu eu ..comenzile de fabricatie se centralizeaza la sfarsitul fiecarei luni.

Asta inseamna ca ..daca tu ai dat comanda pe 7 aprilie ..la fel de bine puteai sa dai si pe data de 30 ale lunii ..ca aveai acelasi termen de livrare ... in orice caz.. masina nu avea cum sa ajunga pana pe data de 15 mai .

Deci de la sf lunii aprilie ar trebui sa socotesti termen de livrare 30 de zile lucratoare dat de Dl George Damian ..dir vanzari ..Mit Motors Bucuresti ..

Acuma ..daca tu ai un contract cu ei unde este specificat acel termen de livrare care spui tu ... poti actiona in consecinta ..


Iar daca ei sunt acoperiti cu ceea ce scrie in contract ..si voi v-ati dat acordul in momentul in care l-ati semnat ...cam nu prea aveem ce face ...decat sa asteptam masinuta ..
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

Post Reply

Return to “Mit Motors International”