Moldotrans Iasi - Masina gazata dupa revopsire !!!

Vă rog să postaţi dealerii cu care aţi colaborat. De asemenea, rog dealerii care vor să colaborăm să posteze, pentru a li se crea forum separat.
Post Reply
User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Moldotrans Iasi - Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by alexandruu »

Am avut masina putin zgariata la spate ( spoiler ) si haionul f putin indoit. ( ~ 1 cmpatrat ) , si am dus-o la reparat pe casco . Astazi cand am luat-o parea ok, cateva imprerfectiuni la prima vedere ( praf sub vopsea in mai multe locuri, in cateva locuri cursa vopseaua .., si culoarea nu e 100% identica, cand e privita masina din lateral ) . DAR problema cea mare am observat-o abia seara . Luneta este F tare gazata, la fel si geamurile laterale ( alea mici ) , Oglina dreapta ( la fel gazata puternic ) , parprizul f putin, stopurile spate, si caroseria , in mare parte :) . Am absorvat abia seara, pt ca atunci cand este gazat geamul arata ca si cum ar fi inghetat . Cand o sursa de lumina trece prin el, se reflecta cumva in tot geamul .. f aiurea . ca niste cristale de gheata. Si la atingere se simte f aspru . inclusiv caroseria ( in zonele gazate )

Ce pot face ? In mod normal nu trebuia sa se intample asa nu ? Masina e luata in leasing, cei care au vopsit-o sunt obligati sa o faca ca noua ? daca refuza ce se intampla ? ma duc la casco inapoi ? Oricum e FFF aiurea, mai bine o lasam cu zgarieturile alea care erau, ca nu ma incurcau cu nimic . Din ce am citit pe net , unii au avut succes folosing benzina sau diversi solventi, dar uni au fost mai putini norocosi si nici dupa polish nu a iesit. Eu vreau masina sa fie ca noua. Care e solutia?

Pretul a fost ~ 1400 Lei ( revopsire spoiler + o parte din haion + indreptare) . Momentan nu dau numele service ului . Sper ca se poate rezolva cumva amiabil.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by Nesta3 »

solutia e sa faci cale intoarsa la service si sa le expui problemele :x :x :x
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

nici

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by nici »

Nu trebuia sa ridici masina. Le-o lasai in service. Eu de 2 ori am avut-o in service si tot de atatea ori le-am spus sa mai repare cate ceva... O data o usa polishata si un far si aripa reglate din nou. Tre sa te uiti atent si daca nu e ca noua, o lasi acolo. Imagineaza-ti ca noi nu suntem mecanici, nu cunoastem asa mult daca o masina a fost sau nu reparata. Dar daca totusi observam ceva la reparatie, inseamna ca un mecanic sigur a vazut si a lasat intentionat. :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by Nesta3 »

deci cum s-a mai spus....pe ei pe mama lor
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by Ogy »

In primul rand trebuie sa expui numele service-ului pentru ca aceasta problema sa fie pusa in rubrica lor. Sti tu, pentru reclama.
O masina gazata o rezolvi foarte simplu la spalatorie, dar de ce sa dai tu banii... Asa ca mergi inapoi la service. Avand in vedere ca te intereseaza doar rezolvarea, topicul putea fi pus si la "Cum se". Acest tip de probleme nu sunt din "vina" masinii ci pricinuite de factori externi.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by bumblebee »

Gazarea cred ca e cea mai mica problema (cu mentiunea ca nu stiu cat de usor iese la spalatorie, dar ma rog)
Problemele mari sunt vopsea scursa, praf sub lac, etc.

Pai vopsirea a fost facuta cu curul, nici nu trebuia sa ridici masina.
Cum sa platesti atat pentru ceva facut in asemenea hal?
Trebuia sa iasa impecabil, sa nu se cunoasca ca a fost reparata.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by alexandruu »

pai, a platit casco nu eu. am fost cu masina la ei astazi .
- culoare nu putea iesi identic pe spoiler pt ca e din plastic , si unde se face trecerea pe de la spoiler la metal pe lateral se observa putin o diferenta de nuanta ( asta a fost replica lor )
- lacul era scurs in 2 locuri, dar pe interior - se vede doar cand e deschis portbagajul si la u remediat putin cu polish
- praful sub vopsea asta e, se vede doar daca il cauti

iar legat de gazare au muncit ~1h la geamuri si par ca noi , ramane de vazut diseara , cand bate lumina prin ele daca mai observ ceva suspect , iar la caroserie au facut un polish in zonele afectate si e ok, nu mai e aspra la atingere . am luat si eu acasa niste solvent de la ei, eventual mai fac mici finisari in caz de nevoie.

ce a ramas nerezolvat sunt stopurile spate, care sunt si ele putin gazate, dar nu au putut face nimic acum. le lipseste nush ce solutie speciala .
in concluzie multumit oarecum in concluzie multumit oarecum nu pot nici sa ii recomandat dar nici sa le fac reclama negativa :):)
Last edited by alexandruu on 13 Jun 2009, 14:25, edited 1 time in total.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by bumblebee »

- culoare nu putea iesi identic pe spoiler pt ca e din plastic , si unde se face trecerea pe de la spoiler la metal pe lateral se observa putin o diferenta de nuanta ( asta a fost replica lor )
Ce vrajeala :D
Atat tabla cat si plasticul se dau intai cu primer apoi cu vopsea, deci vopseaua e pe acelasi suport de fundal :)

In fine, daca zici ca esti multumit...
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by misuspita »

alexandruu wrote:- culoare nu putea iesi identic pe spoiler pt ca e din plastic , si unde se face trecerea pe de la spoiler la metal pe lateral se observa putin o diferenta de nuanta ( asta a fost replica lor )
Mã leşi? :D (Nu tu, aia din service)

Adica in fabrica reusesc aia sa faca aceeasi culoare iar meseriasii de ei nu?

Lasa-le masina pe cap si nu o ridica de acolo pana nu esti multumit de rezultat.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by Ogy »

Ne spui si noua la ce service s-a intamplat treaba asta?

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by alexandruu »

La Moldotrans Iasi . Nu stiu daca mai are rost sa ma duc sa me cert cu ei, pt ca sunt sigur ca nu vor revopsi spoilerul . Am sa atasez astazi o poza cu rezultatul sa vedeti exact. Oricum diferenta de culoare intre spoiler si restul caroseriei este vizibila.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Moldotrans Iasi - Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by alexandruu »

Poza cu masina dupa revopsire :
http://img269.imageshack.us/img269/8653/p1030072x.jpg
http://img7.imageshack.us/i/p1050423g.jpg/

cel mai bine salvati poza si o deschideti sa o vedeti full screen . daca dati prea mult zoom nu se mai vede bine diferenta. cel mai bine in full screen . Seara in lumina slaba se vede mai bine diferenta . Va puteti uita la linia care desparte spoilerul de aripa laterala ( unde e busonul de alimentare ) . si la imediatt deasupra rotii . ( caroseria un alb - albastrui, spoilerul un alb-galbui . astept impresii
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Moldotrans Iasi - Masina gazata dupa revopsire !!!

Post by LeCCa »

din poze nu se vede nimic :lol:
esti foarte chitzibusar... dar ma rog, e masina ta, e dreptul tau :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Post Reply

Return to “Alţi dealeri şi serviceuri din reţeaua KIA”