Boicot la pompa

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Participi?

Da
78
74%
Nu
2
2%
Nu, dar sunt de acord in principiu.
25
24%
 
Total votes: 105

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

Boicotarea unui producator poate da rezultate. Noi vom avea de unde alimenta, cei boicotati nu-si pot permite o scadere de 20% pe termen nelimitat (nedefinit).
@AlinC. si altii. Absolut toti (in frunte cu ilici) sunt vinovati de dezastrul romanesc. Totusi pe locul 2 l-as plasa pe favoritul tau base, care in 20 de ani de politica si de functii care mai de care (primar, ministru, presedinte) n-a facut nimic bun. Intotdeauna nu l-au lasat altii. Sub patronajul sau am ajuns cei mai saraci din europa, nu avem nimic (agricultura, industrie, invatamant, sanatate, etc). Dintre toti, doar pdl/base au miscat ceva? Ce? Ce tara din lume a mai fost afectata de criza la fel de mult ca Romania? Din moment ce suntem ultimii din Europa, tara asta trebuie sa o cauti prin Africa. Nea caisa ala de la Oficiul Concurentei poate are dreptate ca nu exista instrumente legale. Totusi ar putea sa prezinte un raport de activitate pe ultimii 1-10 ani? Daca n-are instrumente legale = nu face nimic (in cazul asta si nu numai), pt ce mai exista institutia si pt ce mai incaseaza salariu el si toti de acolo?
@eugenflorinmanea, impozitul progresiv exista in marea majoritate a a tarilor civilizate, inclusiv SUA (mai devreme sau mai tarziu va fi si la noi). Cu un mic/mare amendament: Nu in varianta in care a fost. Cota unica trebuie sa ramana 16% pt profit. Impozitul progresiv se aplica veniturilor (nu profitului firmelor), dividentelor, etc., astfel: Pt nivelurile de venit care prevad impozit mai mare de 16%, diferenta intre impozit si 16% se deduce. Spre exemplu: Ai un venit care se impoziteaza cu 40%. 16% se duce la buget iar diferenta de 24%, o investesti in asigurari de viata/sanatate/casa, educatia copilului (scoala privata), cumpararea unei prime case, etc. Daca nu vrei sa investesti in asa ceva, iti ia statul 40% si din ce ramane poti sa-ti cumperi iaht, bijuterii, posete de 10000 euro.
Care e "smecheria"? Daca investesti in asigurare de sanatate, in caz de nevoie vei apela la ea, nu in cea de stat, scutind astfel bugetul de o cheltuiala. Daca investesti in educatia copilului la o scoala privata, scutesti bugetul de o cheltuiala. Daca cumperi o prima casa, dai de munca la multi si astfel statul incaseaza impozite.
Daca ai un venit mare dar te intereseaza iahturile, statul iti ia 40% si din restul ... cumpara iaht.
Asta e sistemul care functioneaza in lumea civilizata. Cand ati vazut la tv ca unele vedete (Boris Becker) sunt cercetate de fisc, motivul e asta: au declarat ca investesc impozitul in domeniile care se deduc dar in realitate si-au luat iaht.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Boicot la pompa

Post by quelloo »

Cu Basescu primar Bucurestiul a stat cel mai bine. tramvaiu 41, pasaju basarab sunt cele mai evidente si faptul ca atunci puteam sa alerg pe langa parc fara sa fiu mancat de cainii vagabonzi. Cat de spre presedinte, l-am ales si il voi alege in continuare pentru ca nimeni nu putea face mai bine in conditiile de fata.
Cum am stat sa explic si unor pesoane fara studii, Basescu nu a provocat criza mondiala.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

@AlinC
Imi pare rau de faptul ca te-a suparat comentariul meu referitor la actualii guvernanti.
Bietul boc se plange ca n-are ce sa faca companiilor producatoare, nu sunt dovezi de intelegeri de tip cartel (condamnate de EU - vezi cazul Thyssenkrupp Elevator) dar serviciile secrete bine stimulate bugetar, stau si asculta telefoanele politicienilor si considera presa o amenintare nationala in loc sa urmareasca managementul companiilor straine care fac ce vor prin tara asta.
Acest fapt si chestia cu spalatul mainilor lui boc, ma face sa ma gandesc ca acesti guvernanti nu sunt cu totul straini de aceste cresteri de preturi si chiar cultiva astfel de practici ca se apropie anul electoral si au si ei nevoie de fonduri.
Cum este posibil sa aflam ce vorbesc Vantu, Tariceanu si altii la telefon, dar nu putem sti ce se coace intre companiile producatoare de petrol???

De-aia nu voi misca un deget sa fac ceea ce ar fi trebuit prevazut si contracarat de altii mai sus enumerati. Chestiile astea nu apar asa din senin...

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by AlinC. »

Ok Dane, suntem ok. Si nu afirmatiile mai deranjat, cat mai ales tonul. Asa e mult mai bine. :)
Nu-ti raspund insa pentru ca n-as vrea sa aprindem iar spiritele si in plus am deturnat deja topicul de la subiect. Hai sa lasam lucrurile asa te rog si sa mergem inainte pe subiect.

Respect intrutotul decizia ta de a nu participa, din simplu motiv ca este argumentata altfel decat prin lene sau indiferenta.

Peace!
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

Alin, ma bucur ca ai inteles motivele mele pentru care nu voi participa, dar trebuie sa insist ca sunteti ca niste pioni care faceti parte dintr-un joc de sah (deja) masluit al unor adulti.
Trebuie sa intelegeti ca totul este deja scris si parafat iar voi ati fost deja scosi din joc. Mi-am amintit ca cineva chema la boicot amintind de zilele din decembrie 89...Daca atunci nu ar fi fost victime absolut inocente, am fi putut zambi la "pacaleala" la care am fost martori.
Voi n-ati observat ca in parlamentul Romaniei nu mai exista nici unul din revolutionarii pe care i-am vazut atunci la TV si nici un dizident anticomunist autentic (nu din cei care "condamna" acum la 20 ani distanta).
Nu vreau decat sa va deschid ochii sa nu va lasati dusi de nas de catre politicieni si industriasi!
Ei castga tot timpul... Noi trebuie sa ne aliniem aspiratiile noastre in functie de ale lor si atunci vom castga si noi.
Daca nu, ati pierdut partida!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

„un popor de oi naşte un guvern de lupi”
Spiritul de demisie, pasivitatea, resemnarea românilor au permis clasei politice să-şi bată joc, nepedepsită, de ţară. Lipsit de spirit civic, poporul român nu a fost capabil, să tragă la răspundere clasa politică sau să tempereze setea ei de înavuţire. Pe român nu-l interesează situaţia generală. Cum să îndrepţi o ţară când cetăţenii ei se gândesc fiecare la sine şi nu la binele comun? ... In 89 lucrurile au fost deviate brutal şi cinic pe linia mizeră a restaurării cominternismului, a raptului pângăritor, săvârşit de troica iudeo-gitano-bolşevică Brucan, Iliescu, Roman, aduşi în fruntea bucatelor de valul KGBist al loviturii de palat! În viaţa lui, Ion Iliescu n-a pus două cărămizi una peste alta! N-a pus nimic în funcţiune! N-a inaugurat nimic! ... Prima lor grijă, a noilor guvernanţi, pentru că ştiau ce golănii şi crime urmează să facă, ştii care a fost! Au abrogat condamnarea la moarte! Ştiau bine că o vor merita de zeci de ori! ... Falsa democraţie în care trăim este principala cauză a răului de care suferim! Iar democraţia – să nu uităm o clipă!, a fost instalată în România sub controlul şi monitorizarea Occidentului! O falsă democraţie, care a primit validarea instanţelor occidentale! Aceleaşi instanţe care, înainte de 1990, ne ţineau în şah acuzându-l pe Ceauşescu de felurite încălcări ale regulilor democraţiei, acum, după 1990 închid ochii la nenumărate crime, la dispreţul total faţă de regulile democraţiei arătat de guvernanţi! Din păcate, asta se întâmplă nu numai în România, ci şi pe plan mondial! Inclusiv în Occident! ... Lucrul cel mai grav, pe care îl ştim cu toţii, este că nu mai există bănci româneşti în România! Câteva au mers prost şi au dat faliment, iar altele, care mergeau bine, au fost falimentate cu program de falimentare. În mod planificat! Mă refer astfel la Banca Religiilor, la Banca Dacia Felix... Vinovatul principal pentru dezastrul din sistemul bancar românesc este un domn, Mugur Isărescu, guvernatorul Băncii Naţionale! Neschimbat în funcţie de 20 de ani! A fost răsplătit pentru aceste frumoase rezultate şi prin laurii de academician care i-au fost puşi pe nobila frunte! ... Noi, în 1990, ne-am racordat la o lume în care credeam, cu naivitatea viţelului dus la abator! Eram convinşi că principiile democratice, ale legalităţii şi legitimităţii, ale competenţei va fi să ordoneze întreaga societate, întreaga planetă. Am intrat în NATO şi în Uniunea Europeană convinşi că intrăm într-un club de gentlemani! Şi, Doamne, ce mult ne-am înşelat! Nici azi cei mai mulţi dintre noi nu ne-am dumirit bine în ce cloacă am intrat! ... Cu alte cuvinte, în 1990 noi am intrat în lumea democraţiei occidentale, o lume în care demult popoarele au fost transformate în turme de oi!"

prof. univ. Ion COJA
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

barmarielvi
Posts: 34
Joined: 16 Nov 2007, 15:29
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa manifest

Post by barmarielvi »

Protestul impotriva benzinariilor pentru printat si distribuit.( nu toti avem internet)

http://www.filehost.ro/1685799/protest_ ... print_doc/
se poate copia si de pe :
http://protest-benzinarii.blogspot.com
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Boicot la pompa

Post by mirciulika2007 »

Ideea cu boicotarea unei firme petroliere din cele mari mi se pare cea mai fezabila si cea mai probabil sa produca rezultate, dar acest lucru nu poate functiona decat daca boicotul e pe o perioada mai lunga decat cateva zile - ca sa se vada puterea de mobilizare a soferului nervos din Romania - si daca e sustinuta de o mediatizare a ideii.

Eventual protestul sa fie sub un slogan gen "Luna fara petrom (sau omv, etc.) ".
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

User avatar
bv86dul
Posts: 142
Joined: 30 Mar 2010, 04:14
Auto:
Location: Codlea, BV

Re: Boicot la pompa

Post by bv86dul »

Ar mai fi o idee....ca cei care sunt din judetele marginase tarii sa alimenteze de la straini...asta putand sa o faca pe o perioada mai mare...si astfel se va resimti...atata timp cat toata lumea doreste sa ia atitudine in acest caz...as prefera sa merg sa fac plinul din ungaria, desi nici acolo nu e un pret ok....dar daca as fi din arad ...asa as proceda...si mi-as lua rezerve in canistre:))...iar ai nostri sa ramana cu benzina, poate se gandesc sa se stropeasca cu ea si sa se incendieze singuri...sa ne lase sa TRAIM BINE!!!
Sportage 2.0 crdi
[url=http://www.picz.ro][img]http://www.picz.ro/pictures/747105cce1605f8b044c9ad708e0bb6c.gif[/img][/url]

[url=http://www.picz.ro][img]http://www.picz.ro/pictures/986bf887a23e1463645b17793221ed56.gif[/img][/url]

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by rayman »

Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Se pare ca au inceput sa miste ceva autoritatile:
http://www.zf.ro/companii/blejnar-anaf- ... re-7886732

Apropo cat mai e litrul de benzina? Eu nu am mai pus de vineri, dar am impresia ca acum a coborat sub 5 lei la Petrom, gresesc?
Eu cred ca au testat piata pana unde pot merge fara ca romanii sa faca galagie...
SAAB 9-5

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Bonzai2 »

PSD cu nastase in frunte a vandut Petromul cu tot cu rezervele naturale OMV-ului. Pana in 2009 statul avea 51%, din 2009 OMV are 51%, asa a fost contractul. Acum OMV poate face ce vrea, inainte nu-si permitea ca statul mai tinea sub control. Asta e rezultatul votului din 2000 si al intrarii in UE.

Mai votati odata PSD-ul sa vanda si ROMGAZ-ul la fel, apoi sa facem toti petitie sa oprim centralele termice in zilele de 17-18-19 ianuarie, sau sa nu ne mai spalam o luna cu apa calda .

Asa se intampla cand nu gandesti (sau nu vrei) pe termen lung.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Mai de vandut nu-i rau ca l-a vandut...pentru ca oricum se fura enorm si trebuia un privat ca sa faca ordine.
Dar sa vnizi o companie care valoreaza 18 mld EUR cu 600 mil EUR....
Stai linistit - daca vine PSD u in 2012 si vinde Romgazu, in 2016 cand se schimba iar puterea si creste pretul la gaz toti vor zice! GURA MICA cei care ati votat actuala putere si n-ati votat PSDu!
SAAB 9-5

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Bonzai2 »

E rau ca l-a vandut cu 51% si pe un pret de nimic. Ce poate fi mai rau decat un strain sa-ti valorifice si sa faca ce vrea el cu rezervele naturale? Rezeverele naturale nu intra in aceeasi categorie cu privatizarea BCR sau a nu stiu ce institutii ce ofera servicii. Asta e ne-am tras singuri covorul de sub picioare....ca de obicei
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

Au vandut Petromul cu tot cu zacaminte la un pret de nimic. Asta insa nu e tot ce au facut. OMV plateste statului roman cele mai mici redevente din lume (aproximativ 6% din valoarea productiei, mimimum mondial este 12%) pentru petrolul extras, insa Adrian Nastase a avut grija sa prevada, in contract, ca aceste redevente nu pot fi modificate pana in 2014.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”