Planuri de concediu

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
bibanul
Posts: 30
Joined: 13 Apr 2009, 09:37
Auto:

Planuri de concediu

Post by bibanul »

In curand plec in concediu, la bulgari, ca pentru Romania nu am bani. Vad ca mai toate route planner-urile si chiar si GPS meu imi propune by default (cu plecare din Iasi) sa trec Dunarea cu bacul pe langa Calarasi, si dupa aia sa intru in Bulgaria. Eu de obicei treceam pe la Vama Veche.

A mai fost careva pe drumul asta? E bun? Cat de mult se asteapta la bac?
KIA Cee'd 1.4 BEST CASA WHITE
IS-06-RHX

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Planuri de concediu

Post by Mihai-Alexandru »

Salut,

Sunt nou pe clubkia.ro insa tocmai m-am intors din BG astfel iti pot spune traseul :

Am iesit pe la Giurgiu la orele 06.30 AM , taxa pod RO : 26 Ron ( la intoarcere BG percep doar 2 Eur !!! ) .
Traseu BG : Ruse - Varna - Burgas ( Sunny Beach ) Eu sunt din Baia Mare si in total am facut 950 km pana la destinatie .
In Bulgaria am parcurs cca 350 km ( Ruse - Sunny Beach )
Consum total : 6.8 L / 100 km , 4 persoane, bagaje multe si rezervor plin pe Ro , AC mereu ( 36 grade afara ) . Detin Kia Cee'd FL. 1.4 90 CP .
Anul trecut am iesit prin Vama Veche insa mi se pare mai bun traseul pe la Giurgiu ( pentru mine venind din N tarii ) .

P.S : Concediul in BG a fost de nota 10 !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Planuri de concediu

Post by quelloo »

da, dar pentru el din iasi nush cat de OK ar fi sa ocoleasca pe la giurgiu...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bibanul
Posts: 30
Joined: 13 Apr 2009, 09:37
Auto:

Re: Planuri de concediu

Post by bibanul »

Mihai-Alexandru wrote:Salut,

Sunt nou pe clubkia.ro insa tocmai m-am intors din BG astfel iti pot spune traseul :

Am iesit pe la Giurgiu la orele 06.30 AM , taxa pod RO : 26 Ron ( la intoarcere BG percep doar 2 Eur !!! ) .
Traseu BG : Ruse - Varna - Burgas ( Sunny Beach ) Eu sunt din Baia Mare si in total am facut 950 km pana la destinatie .
In Bulgaria am parcurs cca 350 km ( Ruse - Sunny Beach )
Consum total : 6.8 L / 100 km , 4 persoane, bagaje multe si rezervor plin pe Ro , AC mereu ( 36 grade afara ) . Detin Kia Cee'd FL. 1.4 90 CP .
Anul trecut am iesit prin Vama Veche insa mi se pare mai bun traseul pe la Giurgiu ( pentru mine venind din N tarii ) .

P.S : Concediul in BG a fost de nota 10 !
Eu ma duc la Elenite...un pic mai sus de Burgas...din IS nu prea imi convine sa ma duc pe la Ruse. Doar daca mai plec cu niste prieteni din BUC si in cazul asta o sa stau o noapte in BUC apoi sa mergem mai departe. Plus ca am citit ca au inceput bulgarii sa lucreze pe pod si se merge doar o banda.

Dupa cum spuneam anul trecut si eu am iesit pe la Vama Veche. Dar pare mai scurt iesind pe la Calarasi (cu vreo 70 de km). Dar pt 70 de km nu stiu daca se merita, in functie de cat stai la bac.
KIA Cee'd 1.4 BEST CASA WHITE
IS-06-RHX

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Planuri de concediu

Post by Mihai-Alexandru »

Ai dreptate; se lucreaza la pod . Eu am ajuns sambata la 16.00 in vama Ruse si am stat cca 30 min in coloana dezorganizata din cauza lucrarilor la pod .

Mi s-a intamplat ceva nostim acolo : a fost aglomeratie , Tir-urile intrau pe banda autoturismelor iar la un momentdat oamenii au vociferat la adresa vamesilor si acestia ne-au dat drumul fara sa ne verifice ; noi eram 4 in masina nici nu ne-a cerut buletinele intrebandu-ne cu nonsalanta : " toti romani ? " :D
Asta a fost controlul iar de taxa de pod ( 2 E la ei iar la noi 6 E !!! ) n-a mai intrebat nimeni .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
valiro
Posts: 84
Joined: 25 Sep 2007, 14:22
Auto: ------a fost Kia Cee'd 1,4
Location: Umeå, S
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by valiro »

am trecut eu anul trecut pe acolo. Dar m-am dus o tura prin Dobrogea.
Nu am asteptat mai mult de 20 min..nu mai tin minte cat am platit. Bacul ala este ceva destul de insolit - cel putin a fost pentru mine
romanism cat cuprinde; "sefu' nu ai o tigare?". vezi ca bacul este folosit si de tir-uri
Odata ajuns dincolo esti ca si in Bulgaria
au fost....2x Cee'd, 1.4, machine silver
Volvo XC70 II D5 AWD, 2008

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by Bonzai2 »

Din vama veche pana in kavarna cel putin drumul e praf.Limitari de 40 pe toata portiunea insotite de radare. Bulgaria e singura tara din europa pe care as ocolio daca as putea :D si nu doar din cauza drumurilor care is identice cu ale noastre, pur si simplu imi repugna tara asta.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by bogdan241 »

desi urasc bulgaria, as alege bulgaria...am fost in wknd o tura pe litoralul .ro si am venit cu un gust amar...
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by eugenflorinmanea »

Eu am fost in Grecia la Nei Pori.
Ce sa zic...apa SUPERBA, conditii la hotel excelente (41 EUR pe noapte in apartament - am fost 4- cu mic dejun).
E frumos si in Bulgaria, dar nu se compara cu Grecia.
SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Planuri de concediu

Post by Razvan_G »

Daca e cineva interesat de un circuit Croatia - Slovenia sau Austria pot sa-l ajut cu detalii. E combinatia ideala intre mare si munte.
Am stat 6 zile in Croatia, 4 zile in Slovenia si 4 in Austria. Croatia e superba si destul de ieftina. Am fost si in peninsula Istria, si la Plitvice si am facut traseul pe langa adriatica. Recomand. Cazare ieftina (fara rezervari). Apartament cu balcon si vedere la mare (+mic dejun) la 35 euro. Am stat cu 30 de euro in apartament studio in Pula :). Doua persoane.
Ah, si in Austria KIA s-a comportat excelent pe soseaua alpina (aka transfagarasanul austriac) http://www.grossglockner.at/it/ :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by Vincze Szilard »

cum ai rezolvat cazarea in austria? ai rezervat deacasa sau te-ai dus si ti-ai gasit acolo
cum e cu taxa de drum in slovenia si italia?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Planuri de concediu

Post by Razvan_G »

Salut Vincze! Iti raspund aici si pentru cealalta intrebare… Nu sunt adeptul rezervariilor on-line. Am facut rezervare pentru doua nopti doar la inceput de pe booking.com (nu-ti taxeaza cardul, doar verifica daca ai bani pe el), in zona lacurilor Plitvice din Croatia, apoi pe cont propriu in fiecare tara.

Probabil vei merge si prin Ungaria: aici vigneta este electronica, o achizitionezi din orice benzinarie si costa 1700 HUF pe 4 zile sau 2700 HUF pe 10 zile. Dai numarul masinii si te baga in baza de date. Plata o poti face cu cardul sau cash. Nu accepta euro.
In Croatia autostrada este cu bariera, intri, iei biletul si la iesirea de pe autostrada platesti: fie cash (pe autostrada se accepta si plata in euro daca nu ai kune), fie cu cardul, insa recomand sa ai ceva euro in cash pentru orice eventualitate. Aici am fost in multe locuri daca te intereseaza detalii.

In Slovenia vignieta minima e de 7 zile (abtibild). Costa 15 euro si se achizitioneaza din orice benzinarie. Eu am luat-o imediat dupa intrarea in Slovenia. Drumurile sunt excelente si daca ajungi pe aici iti recomand pestera de la Postojna si castelul Predjama in grota. Ljubljana merita vazuta… vei gasi parcare subterana fix in centrul orasului, deci nicio problema. Totodata, recomand statiunea Bled si Bohinj, perlele lor (www.bled.si). Cazare in Slovenia nu am gasit sub 50 de euro/noapte/camera dubla (mic dejun inclus). E o tara scumpa, mai scumpa ca si in Austria. Insa nu vei intampina probleme in gasirea de cazare, mai ales in zonele turistice. Vei gasi o gramada de obiective, mergi la orice info tourism si ia-ti o harta a Sloveniei (gratuita, valabil si pentru orice alta tara in care mergi) cu principalele trasee, obiective etc.
Daca planuiesti sa mergi doar pana in Italia la Trieste, nu vei plati autostrada caci e chiar oras de vama, daca mergi in Venezia sau mai departe, va fi exact ca si in Croatia. Diferenta fiind ca e foarte scumpa autostrada in Italia (100 KM = 6 euro). Plata in euro sau card. Drumuri impecabile: 3 benzi pe un sens, late si fine :). Recomand zona Lago di Garda (Desenzano, Sirmione) si parcul de distractii Gardaland de langa Verona.

In Austria, vigneta se achizitioneaza de la orice benzinarie sau intre vami (chiar daca ele nu exista, sunt shop-uri). Costa 7,90 euro pe 10 zile (abtibild). Daca vei trece insa dinspre Slovenia in Austria (eu am mers inspre Salzburg land, zona Kaprun, Zem al See) vei intampina si un tunel de 8 KM care costa 6,5 euro (platit separat, cu bariera). Totodata, ar fi pacat sa nu faci drumul Glossglocker High Alpine road daca vei fi in zona. Numai sa prinzi vreme buna. Costa 29 de euro sa-l traversezi (nu e greseala), sunt 48 de KM de seprentine, opriri la cascade, ghetari etc. Merita. Parcarile incluse.
Cazare in Austria vei gasi din plin, in orice satuc. Eu am stat de ex. doua nopti in Fusch am der Glossglocker la un guest house, o casa a unei famili de vanatori, superba, cu specific austriac la doar 31 euro/camera dubla cu mic dejun. In multe locuri unde scrie „Zimmer frei” vei gasi conditii excelente la 40 de euro/camera dubla. Cam asta era media. La hotel costa 72 euro/noapte. Insa recomand pensiunile sau casele traditionale, te vei simti ca in povesti. Sunt foarte ospitalieri austriecii. Ce mai, pe mine m-au cucerit si voi mai merge la munte la ei. Despre mancare, in general vei gasi meniul zilei la multe restaurante la 11 euro/pers. Daca mergi in Salzburg land am multe recomandari.

Totodata, daca mergi sa stai in oras de ex. Viena, Budapesta recomand rezervarea on-line. Insa mai bine la marginea orasului intr-un satuc. Am scris cam mult, daca mai vrei alte detalii specifice sa-mi spui. :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by Vincze Szilard »

ok
ms mult
sa stii ca mi-au fost de folos informatiile
legat de ungaria si croatia stiu cum ii ca am fost anul trecut
ms de informatii, idea e ca vreau sa stau o saptamana in croatia si pe urma sa ma duc in venetia si deacolo prin pasul stelvio in austria, si prin austria acuma inca imi fac traseu dar nu-i gata 100% ci poate suferii modificari in fct de ce informatii gasesc.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Planuri de concediu

Post by quelloo »

Salut Vincze,
sa-mi zici si mie despre stelvio cand te intorci. vreau sa stiu daca se plateste ca si pe drumul ala alpin din austria.
Mersi..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Planuri de concediu

Post by Vincze Szilard »

ok
numai ca mai este un pic ca din 5 luna viitoare trebuie sa fiu in croatia si numai peste o saptamana ma duc in italia (din croatia in italia)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”