Ghidul schiorului

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Ghidul schiorului

Post by eugenflorinmanea »

Pentru ca tot e sezon si sunt cativa pasionati pe club, propun sa scriem aici experientele noastre in materie de schi: pe unde am mai fost, cazare, stare partii, stare drum, etc.
Incep eu, in ordinea preferintelor (partiile mele preferate):
1. Poiana Brasov
Am fost duminica 13.01.2013
Stare partii: F buna, exceptand Drumul Rosu care era aglomerata si se cam stricase din cauza celor cu placa.
Nivel partii: mediu, dar merge si pentru incepatori daca stiu macar plugul si intoarcerile din plug
Drum pana acolo: bun Bucuresti- Ploiesti (autostrada)- Predeal- Rasnov- Poiana
Nu am avut cazare

2. Sinaia Cota 2,000
Am fost acm 2 ani pe Valea Dorului ; Valea Soarelui
Stare partii : f buna
Nivel partii: incepatori (V Soarelui), mediu (V Dorului)
Nu am avut cazare

3. Baile Homorod
Anul trecut
Partia e f mica (500 m), dar mi-a placut f mult organizarea si cazarea
F buna pentru incepatori care vor sa aprofundeze
Cazati la Pensiunea Kiss - recomand (f buna mancarea, curat, relativ ieftin)

M-ar interesa dc a fost cineva la Voineasa- pe noul domeniu sa ne spuna cateva cuvinte. Am inteles ca e cam greu cu cazarea care se face in Voineasa apoi ai cam 30 km pn la partii cu drum anevoios? Plus nu prea ai unde parca?
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ghidul schiorului

Post by quelloo »

am fost eu in weekend
m-am cazat in voineasa la Casa paul - f primitori oamenii acolo, pret corect, caldura toata noapte, apa calda la discretie, curatenie perfecta.
faci cam 40-45 de min de la voineasa pana la vidra (serpentine, si ceva gropi, dar poti sa-i dai)
probabil ca de acum incolo n-o sa mai fie asa aglomerat ca pana acum (inca e gratis la urcari)
daca ajungi la fix 9 acolo prinzi locuri de parcare in parcarea supraterana sau f aproape de gondola.

instalatii noi (inca neterminat - telescaunul)
3 partii
1 - telescaun (fara tunuri) cam 1 km si ceva, dar are o portiune unde se da la bete si se formeaza coada la telescaun (pentru ca merge la viteza minima neavand sistemele de incetinire la capete)
2 teleski (cam 5-600 de metri) - cea mai buna zapada - chiar daca e mica e continua (nu prea abrupta-buna de invatat)
coada mare la teleski din cauza aglomeratiei
3 telegondola - aprox 3 km (f misto din punct de vedere tehnic - mai lata decat sulinar sau drumu rosu) fara zone de dat la bete
din pacate, f aglomerat acum si zapada sufera (sunt de parere ca va fi perfecta dupa ce vor introduce skipassul)

cea mai frumoasa priveliste . (PS nu am fost in Alpi... dar dintre partiile de la noi si alea din bansko vederea e cea mai misto)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul schiorului

Post by eugenflorinmanea »

F utile informatiile- ma bate gandul sa ma duc si eu pe la jumatea lui Febr (inca nu sunt hotarat ce sa aleg- Poiana sau Vidra)
Cu mancarea cum v-ati descurcat? Ai pe unde manca pe acolo/ de unde sa cumperi mancare?
Partia lunga are tunuri? Erau ceva pietre pe ea?

Multam
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ghidul schiorului

Post by quelloo »

localuri de mancare cred ca sunt dar putine... (in voineasa)
la vidra veneau f multi cu mititei si alte carnuri pe gratar.. f gustoase jos la baza partiei, plus la intermediara un local cu mancare (nimic prea diversificat dar mancare buna)
noi am avut mancare la noi ca nu am stat asa mult oricum.
tunuri pe toata partia mare (la vara cica pun si iluminat pe toata lungimea)
pietre din pacate cam sunt (nu d-alea mari, pietricele micutze prin zapada) din cauza afluxului mare de oameni si faptului ca nu prea ninsese de ceva vreme.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ghidul schiorului

Post by eugenflorinmanea »

A fost cineva la Straja?
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”