Sesiune training MOTUL

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sesiune training MOTUL

Post by Nesta3 »

Chiar daca e un subiect de actualitate, din pacate am fost prezenti doar 5 oameni.
Ca si suport de prezentare a fost foarte ok.Incepand cu prezentarea companiei, care de altfel, e cea mai veche din domeniul lubrifiantilor moto,auto si industriali, e prima companie care dezvoltat primul ulei auto multigrad(folosirea pe durata intregului an) si prima companie care a dezvoltat primul ulei sintetic.
Au fost prezentate principalele componente ale unui motor,care intra in contact cu uleiul, de ce fiecare tara in parte are un ulei specific pentru utilizare(temperaturi, conditii de trafic).Diferente si obligativitati de folosire a unui ulei cu norme specifice fiecarei marci in parte(la VW : 502, 504,506,507, la BMW LL1 LL2 LL3, la AUDI in special motoarele cu Pompe Duse etc).
Cel mai important: orice motor trebuie sa consume ulei.Acest consum este dat de producatorul de motoare de la primul km, iar ulterior, acest consum poate creste in functie de uzura motorului, stilul de mers, km parcursi.Deci @alimos, poti sta linistit.
Ar fi multe de zis, dar, ca si ieri, daca stam sa aprofundam, discutam zile intregi.
Ni s-a promis ca in vara vom mai face un training.Poate reusim sa ajungem in nr cat mai mare.
Multumim Motul pentru locatie, suport, modul de prezentare si bineinteles, cadourile primite.
Cateva poze:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sesiune training MOTUL

Post by zombi »

Da, mie mi-a placut, a fost super interesant! =D>

Intr-adevar, s-au discutat subiecte concrete, tehnice, fara iz comercial. Din acest punct de vedere, Bravos MOTUL!

Multumim si lui Mugur pentru ocazie! Pacat ca am fost atat de putini, dar toti cei prezenti cred ca au plecat multumiti!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sesiune training MOTUL

Post by quelloo »

sorry pentru masa distrusa :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Sesiune training MOTUL

Post by MeGeNe »

A fost foarte interesant. Din pacate, am fost doar 5 participanti... Nici macar nu au fost toti cei care s-au trecut pe lista... Pacat...
Nu mi-a ars de facut poze, era prea interesant ceea ce se discuta. Si cu asa sala goala, oricum n-avea rost.
Ma bucur ca v-a placut si va asigur ca si pe viitor vom avea mai multe astfel de activitati.
A fost multa informatie de foarte buna calitate. Cu ocazia asta, sper ca s-a mai demolat folclorul de genul "uleiul C... e cel mai bun si uleiul M... e cel mai prost ca asa a zis Gica mecanicul". Totodata, ni s-a raspuns cu profesionalism multor intrebari legate de subiectul uleiuri si lubrifianti.
Multumiri MOTUL pentru organizare! Multumiri si lui Doru Atmacof pentru prezentare, mai ales ca acest efort a fost facut pentru cativa oameni.
Este posibil ca in toamna sa se mai organizeze un astfel de training. Sper ca atunci vor fi mai multi interesati. Cei care au participat pot confirma ca merita cu prisosinta.
Pana atunci, conduceti prudent si aveti grija ce ulei folositi! :)
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Re: Sesiune training MOTUL

Post by ionutu_neagu »

Noroc tuturor !
Felicitari pentru intalnire !
Eu nu am putut ajunge !
Am fost plecat cu sotia mea din Bucuresti !
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”