Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by MosNicolae »

Imi doresc ca in vara sa "exploatez" noua mea pasiune: bicicleta. Intrucat nu am gasit* suficienti nebuni sa plec pe bicicleta din Bucuresti, voi pleca cu bicicleta in portbagaj.

Va rog sa ma ajutati sa identific trasee si obiective frumoase, pe care le cunoasteti, cu lungimi medii **(10-50 km), si care ar putea trezi pasiunea pentru drumetie intr-un pusti de 12 ani: pesteri, cascade, ghetari ***, saline, etc.

Daca puteti adauga si poze, distante, harti...

* - cei de pe ciclism.ro sunt maniaci. Ei nu fac plimbari, ei sunt mereu "in competitie": cea mai mare viteza, cel mai lung traseu, etc
** - trasee de bicicleta - de preferat sa nu fie pe drumuri publice, doar stiti ce de bizoni sunt pe sosele ! :(
*** - am fost anul trecut la ghetarul de la Scarisoara. In localitatea Garda, esti intampinat de localnici care iti spun ca drumul este jalnic, ca-ti distrugi masina... Si se ofera sa te duca ei cu 100 - 200 lei (4-6 persoane - 10 - 15 km). Adevarul este ca nu este un drum usor pentru o masina, dar eu am urcat pana la jumatate cu Cee'd SW fara sa am probleme. Am crezut ca traseul va fi din ce in ce mai rau. Din contra: am regretat ca tocmai portiunea usoara am facut-o pe jos. Mi-ar placea sa refac traseul cu o bicicleta MTB.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by Razvan_G »

Daca mai vii pe la "grantia" si dintre Bihor si Alba iti recomand traseul: Pietroasa-Boga-Glavoi-Padis din judetul Bihor (bineinteles, pe timp de vara). Este superb! Mai ales pentru bicicleta (mountain bike). Zona se afla chiar langa Chiscau - Pestera Ursilor. La Boga (statiune), exista in stanca asa zisul "Calugar" de la Pieterle Boghii, cascada, urmeaza platoul imens (vara e plin de corturi si excursionisti) de la Glavoi unde vei descoperi Cetatile Ponorului, Focul Viu (este vorba de un ghetar intr-o grota), Piatra Galbena (o stanca de un poti admira frumuseata Apusenilor) si multe altele... in total vreo 10 km de la baza pana la Padis... bineinteles, poti urca si cu masina si sa faci plimbari. Recomand cu incredere. E apreciata zona, vara e plin de straini, unguri cei mai multi.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by scubli »

Daca tot s-a deschis un topic pt. asa ceva, @Razvan_G te rog sa-mi propui si mie ceva trasee frumoase de bicicleta pe langa Oradea, nu off road ci asfalt curat. :D Trasee de aproximativ 200km ce sa contina cam de toate. Sunt un impatimit al cursierelor
Numai bine.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by Teddy »

Traseu frumos pe timp de vara ar fi Oradea-Brad prin Varfurile =D>
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

cmg_george

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by cmg_george »

Bita bita bita :D
Imi este asa dor... Daca organizam ceva in vara si eu sunt amator.
ionutcc este cel mai in tema la capitolul asta cred, sa speram ca da si de topic.

Un traseu facut de mine cu bita acum ceva ani a fost in Dambovita pe drumul taberelor: Caprioara, Vanatorul (Parca mai era una :oops: ) si de acolo pe forestie spre Sanatoriul TBC Moroieni(n-am ajuns). Nu stiu acum cum se mai prezinta drumul.

PS.:La Scarisoara am urcat si eu masinuta si pot sa spun ca a ajuns cu bine pana sus.

tgvradu
Posts: 82
Joined: 07 Jul 2008, 16:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by tgvradu »

preferati asfalt sau si alte stiluri?....va pot ajuta in privinta constructiei unui bike
pana la urma nu esti singurul "nebun" :D la vara daca reusesc imi construiesc unul si mergem sa ne dam pe munte :D
Kia Cee'd 1.4 GSL So Red INCUS Design B-61-LRC
http://picasaweb.google.com/raadul

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by aktymel »

ma bag si eu :D la o plimbare cu bicla:D Acum 2 ani am facut Pitesti-C de Ag- Vidraru. am avut la noi cort,paturi,gratare.. etc ... rucsaci la spinare :D si am stat 2 zile dupa care ne-am intros epuizati. Traseu de aprox 150 km(dus-intors) dar a meritat :)
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by onix »

Pate facem o intalnire pe biciclete :D
Image

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Pasionati de bicicleta ? Propuneti trasee !

Post by singlecrys »

O sa postez aici in legatura cu Turul Frantei!Sunteti pasionati...cred ca da, si dupa cum stiti marele Lancie e pe locul doi, pe primul fiind Contador, pistolerul care ne-a impuscat pe toti in etapa a 15-a!Surpriza vine din partea lui Bradley Wiggins, care e pe locul 3 la general, dar la o distanta considerabila fata de Albertinio!Azi e zi de pauza, etapa a 16-a maine, stiti voi la ce post de televiziune :) acolo unde comentator e baiatul ala scuipat in direct de un mare oier :lol: ! Merita din plin sa fii cu ochii pe le tour, mai mult pentru peisajele extraordinare din Franta si din imprejurimile ei!

PS: echipa Lampre are in dotare Cee`d-ulete pentru cararea bicicletelor pentru rutieri!
Image
Image
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”