Transfagarasan 25-26 iulie 2009

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Transfagarasan 25-26 iulie 2009

Post by scraachmyback »

Wazzup!!!
Vin cu o noua propunere :d
Eu nu am fost niciodata pe transfagarasan si ma tin de mult sa merg p-akolo...acum k am si masinuta asta frumoasa ma gandeam sa facem o escapada p-akolo.
Va las pe voi sa decideti data si toate cele si poate mai multe detalii de la cei care au mai fost.
Avand in vedere ca o sa vina si ziua Clubului poate ne incadram atunci(zic yo, daca nu sunt alte propuneri pentru ClubKIA B-day :P)
mersi si astept propuneri, sugestii si informatii

Coloana pe transfagarasan WOW ar fii super si cu steguletze normal :D
Cheers!!!

Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by crispisu »

Te ocupi de organizare? ca Bamb0ocha nu cred ca s-a odihnit suficient ca sa se poata apuca din nou de treaba...

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by danx »

idee buna, dar sunt cateva obstacole:
1. trebuie sa asteptam sa se deschida, posibil sa nu se intample pana la ziua clubului
2. Drumul e ca porcu dinspre Cour d'Argesch, ce a fost intre Fundata si Rucar la intoarcerea de la Bran e mic copil.

Dar sunt si upsides:
pe partea inspre Sibiu e mult mai bun, si chiar ne vom putea da destul de fain pe serpentine.
Eu cel putin abia astept, ador drumurile pe serpentine....
P.S. Am putea incerca niste coborari/urcari in forta pe acolo. Asta daca mai sunt si alti fani ai serpentinelor printre noi.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by scraachmyback »

Singur la organizare nu ma bag ..mai ales k nu cunosc zone p-akolo si multe altele...d-asta am deschis topicul sa aflam informatii si toate cele pentru a ne pregatii ...nu dau inapoi de la a organiza ceva dar sunt sigu ca exista alti colegi care sunt mai bine dotati decat mine... eu nu prea am umblat prin tara si nu vreau sa ma avant...ma consider MIC...dar daca este vorba de a ajuta la organizare, oricine poate conta pe mine.


Eu am dat zvonul ...hai sa-l complicam acum :D
bing bang :D

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by scraachmyback »

yuhuuu ma bucur k idea mea ia amploare...nu conteaza data si mai ales k momentan e inchis si nu avem info pentru cand o sa se deschida...dar chiar vreau sa merg p-akolo ...ma tot uit la poze de vre-o luna :D

si btw... e Hapty B-day ClubKIA

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by eugenflorinmanea »

Transfagarasanul se deschide pe 11 iunie si se inchide la jumatatea lui Septembrie. Drumul e...pur si simplu mirific!!! Eu sunt un fan as putea zice...numai anul asta am fost de 2 ori....
Plus ca e ceva spectaculos...Inchipuiti-va cam asa- plecat din B de la 40 de grade... Urcat cu vreme cat de cat...OK (coboara temperatura cam pala pe la 10 grade)...Apoi intrat in tunelul ce strabate muntele si cand iesi de acolo...iti pica fata- parca ai intrat in iad- zapada, ninsoare, ceata de nu vezi la 2 pasi si 2 grade!!!

Drumul in judetul Arges e cam prost...dar il mai carpesc din cand in cand. Nu e mai rau ca intre Bv si Moeciu...sigur... Cu putina atentie poti sa il strabati. Iar in judetul Sibiu, e ... cam ca pe autostrada asa... Foarte foarte bun. Eventual daca nu vreti sa o luati pe drumul prost, putem veni de la Sb pana sus la Balea Lac si apoi sa ne intoarcem. Dar sa stiti ca peisajele sunt super si in judetul Arges (cascade, stepa, turme de oi...etc).

Din pacate nu prea putem sa facem demarari in tromba, urcat in forta- drumul este foarte foarte periculos, cu niste curbe de mai mult de 90 de grade, parapetii cam lipsesc. Plus ca daca ne prinde politia ca facem chitibusii pe Transfagarasan si mai ales si in coloana... Nu permis luat... puscarie scrie pe noi!!!
Eu oricum nu m-as juca... plus ca peisajul pur si simplu iti taie rasuflarea, nu mai ai loc si de altele...

Diseara o sa atasez si eu cateva poze.
SAAB 9-5

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Propunere Transfagarasan

Post by Miki »

bamb0ocha wrote:bamb0ocha s-a odihnit suficient :D Suntem back in business de mult (de Luni dimineata)... doar ca suntem la partea de "brain-storming" si culesul ideilor. Despre Transfagarasan ce sa zic? Super ideea dar nu stiu daca neaparat de 1 Iunie. Poate ne suparam si mai punem de-un mega-eveniment de "Happy Birthday Club KIA". Vedem ce zice si lumea ca nu suntem de capu` nostru :D

=D> nu degeaba aveam incredere in tine :lol: , stiam ca poti :D !!!


Transfagarasanul e super frumos! (scraachmyback inseamna ca esti mai mic si decat mine :lol: ), noi venim la intalniri in functie de sofer (ALPINAD :) )
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by crispisu »

Pai nu cred ca ii arde cuiva de joaca pe Transfagarasan. Eu personal, nici nu am curajul sa vin cu mashina...o sa il rog pe tipitip sa ma ia de suflet :lol:
In plus, atunci cand conduci numai chef de admirat peisaje nu ai...asa ca...prefer sa fac Transfagarasanul din dreapta

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by scraachmyback »

wow supertare...d-abia astept...banuiesc k ne putem oprii pe undeva la un gratarel si sa admiram peisajul, ca pentru soferi o sa fie cam trist :P...cum ai zis si u drumul foarte foarte periculos deci atentie mai mare :P
astept poze :P

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by claK »

Salutare!
Ideea este buna, insa greu de facut Transfagarasanul in coloana, si asa cum mai spunea cineva, ca sofer nu vezi decat inainte. Eu am stat in dreapta si nu eram in stare sa filmez, deoarece vroiam sa fiu atenta la drum, insa este extraordinar de frumos traseul, peisajele, cascadele nu mai spun.

Dupa cum se vede treaba, suntem profund marcati de intalnirea nationala, si abia asteptam sa o luam de la capat.
Sincera sa fiu, ieri imi venise si mie o idee sa va propun o iesire, dar astept pana la intalnirea de sambata viitoare din Bucuresti.
B-84-HXE

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by crispisu »

:lol: eu zic sa nu mai astepti ca ti-o poate lua cineva inainte...

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by scraachmyback »

hehe "bate fierul cat e cald"...sa curga propunerile si sunt sigur k noi o sa le onoram pe toate cu drag si spor :D

scraachmyback
scraachu'
Posts: 734
Joined: 22 Nov 2008, 21:12
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by scraachmyback »

wow apropo tocmai am observat k am depasit 100 de posturi ... Szuper :D...hapty B-day to me again :D

si la mai muuuuuulte :D

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by shpid3r »

ca sa va fac chef de plimbare, am urcat niste poze din august 2008, de pe transfagarasan (urcat din arges, coborat in sibiu)
Click to view
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere Transfagarasan

Post by eugenflorinmanea »

Eu propun un weekend la Veliko- Tirnovo, cu cazare in satul Arbanassi.

Distanta- OK (190 km)
Drum-OK (pana la Giurgiu e super, mai putin portiunea pana in Adunatii Copaceni, apoi pana la Veliko e pe 2 benzi, dar foarte bun).
Cazare- super ieftina (in jur de 30 EUR la 4 stele)
Mancare- super ieftina si mananci de spargi
Oraselul- foarte cochet si asemanator cu Sighisoara

La Arbanassi e un hotel care cica e super (fostu' hotel al dictatorului- Arbanassi Palace) cu piscina, priveliste super
http://209.85.129.132/search?q=cache:Jw ... lr=lang_ro


Costuri taxa de pod 12 EUR (dus- intors) si Buvignieta 6 EUR.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”