Varna Bulgaria

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Varna Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

A fost cineva pana acolo cu masina? Cam care ar fi varianta optima si cum e drumul?? Am azuit ca e si o bucata de autostrada?

Multumesc
SAAB 9-5

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Varna Bulgaria

Post by sonty »

am fost eu anul trecut in vara. pentru tine probabil ruta optima este aia pe care m-am intors eu, prin giurgiu. in esenta aia 3 portiuni de drum:
1. bucuresti - giurgiu: drum bun cu 2 benzi pe sens. taxa de pod parca era 7-8 euro nu 30 cat e cu bacul.
2. giurgiu - shumen: alt drum bun c-o singura banda pe sens si pe care singurii care merg aiurea sunt romani.
3. shumen - varna: autostrada cu gropi mici, dar care merge de voie la 130km/h. pe autostrada asta m-a depasit un ceed de elvetia :D.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by claK »

Buna dimineata!
Eugen, din Bucuresti ai 3 trasee pentru Varna:
Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Varna (autostrada 100 km, in mare ok, insa mai are restrictii de viteza pe ea)
Bucuresti-Calarasi-Ostrov-Varna (traversarea Dunarii cu bacul, 20-30 lei)
Bucuresti-Constanta-Vama-Varna (numai terestru, traseu pe malul marii)

Cel mai scurt este cel prin Ruse, ai taxa de pod si viniegta la bulgari de platit.
Cel mai utilizat de mine, cel prin Ostrov, in plus 20-30 km fata de cel prin Ruse, insa nu este foarte circulat.
Cel prin Constanta, avantajul autostrazii de la noi, are in plus aproximativ 100 km fata de cel prin Ruse.

Radarele la ei, sunt pistoale sau sunt niste chestii puse pe capota masinii, nu ai cum sa nu le vezi, dar e bine sa respecti limitele in localitati sau pe limitarile pe autostrada.
Desi am facut multe drumuri la ei, n-am avut niciodata nicio problema cu politia, insa contrar a ceea ce a spus Sonty, sa fii atent la soferii bulgari (depasiri in curba, panta fara vizibilitate,.....).
Daca te mai pot ajuta cu ceva, intreaba si-ti voi raspunde.
O zi buna, Claudia
B-84-HXE

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

Multumesc mult pentru informatii Claudia!!
Imi puteti recomanda un hotel bun acolo unde v-ati simtit voi bine? (minim 4 stele cu psicina interioara)

Pana acum am gasit oferta interesanta la Hotel Kaliakra Superior - 33 EUR pe noapte de persoana ultra all inclusive (e in Albena).
SAAB 9-5

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by claK »

eugenflorinmanea wrote:Multumesc mult pentru informatii Claudia!!
Imi puteti recomanda un hotel bun acolo unde v-ati simtit voi bine? (minim 4 stele cu psicina interioara)

Pana acum am gasit oferta interesanta la Hotel Kaliakra Superior - 33 EUR pe noapte de persoana ultra all inclusive (e in Albena).

Eugen este super hotelul gasit, mergi cu cea mai mare incredere. In Albena un alt hotel mai bun este Flamingo 5* insa nu ofera all inclusive. Spune-mi si mie de ce perioada e vorba la acest pret.
Daca veti merge in Albena, atunci clar iti recomand drumul prin Ostrov, din punctul meu de vedere a fost cel mai direct si liber. Desi nu vei avea autostrada, drumul este putin circulat, si nici nu mai platesti taxa de pod.
Hotelul se afla exact pe malul marii, este intr-un capat al statiunii. I l-am recomandat sefului meu acum 2 ani, a fost acolo in vacanta, si chiar zilele astea imi spunea ca inclusiv copiilor le-a ramas gandul la hotel , si vor din nou acolo.

Eu merg de multi ani la bulgari pe litoral, inclusiv vara cand fugeam cate un week-end tot la ei mergeam, insa din statiunile care le-am vazut eu la ei, mie personal tot Albena imi place cel mai mult. Este o statiune mica, cocheta, linistita, in general super ok pentru familisti sau pentru cei care vor sa se odihneasca.
B-84-HXE

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Varna Bulgaria

Post by sonty »

la pretul ala sunt si eu interesat de perioada :).
cateva completari:
1. dezavantajul variantei prin vama e portiunea dintre vama si varna, din care eu am vazut doar o portiune, dar mi s-a parut cam cu gropi si atunci cand am trecut eu pe-acolo era plina de romani care se depaseau.
2. pe portiunea shumen-giurgiu m-au depasit in orb doar niste romani cu SUV-uri pe care i-am depasit dupa giurgiu unde redescoperisera cumintenia si stateau la 60/h.
3. apropo de radare, am dat o singura data intr-unul la intoarcerea din sofia spre craiova. in timp insa am inceput sa-i invat. daca-i o linie dreapta lunga sigur sunt pe un drumeag lateral, daca-i o curba fara vizibilitate aproape sigur sunt imediat dupa ea, daca se mai despart si sensurile din cauza unui palc de copaci si mai e si curba atunci acolo sunt sigur, etc. si sa nu crezi ca aici e vorba de 1-2 cazuri. pe portiunea oriahovo-sofia, facuta mai des de mine, am gasit si 10 radare pe 150km. cel mai dragut e cand stau unii la intrarea in sat si altii la iesire :). chiar si pe autostrada i-am vazut des la iesirile din tuneluri unde e limitare de 80. pe portiunea spre grecia iarasi am auzit ca stau de paza la linia continua.
amenzile incep de la 50 de euro si spaga de pe la 15-20, care cam inseamna o noapte de cazare, asa ca si eu recomand cumintenie totala si relaxare :)
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by raul »

Pentru căutare cazare Bulgaria vă recomand cu căldură ( ufff ufff !) booking.com unde vă puteţi alege perioada şi aveţi şi poze ale hotelului plus impresii ale turiştilor .Totodată căutaţi şi cazare în Nisipurile de Aur preţurile nu sunt prea mari (all inclusive ). Anul trecut am fost în Nisipuri şi a fost super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

Aici cazare si am inteles ca sunt seriosi
http://www.vacantebulgaria.ro/viewOffer ... fer_id=270

Eu vreau de 1 Mai.

Puteti sa dati mai multe detalii despre drumul prin Ostrov? Am citit pe un forum ca daca ai masina joasa, risti sa o zgarii pe dedesubt pe BAC din cauza balansului.

In rest drumul e OK? (adica nu cratere ca intre Moeciu si Bv- eu am ramas marcat de drumul ala- cred ca e cel mai prost drum national pe care l-am intalnit pana acum :):) )

Claudia poti sa imi descrii putin traseul prin Ostrov?? Cam pe unde trebuie sa o iau.. atat in Bg cat si in Ro?? Ma intereseaza mai ales stanga- dreapta si unde :):)

Multumesc mult si daca ma sunteti doritori..cu mare placere (eu plec joi pe 30 Aprilie pe la 2:30). Vom merge 2 Kia.
Vedeti ca daca achitati pana pe 24 martie aveti discount 10%.
SAAB 9-5

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by zombi »

Si un sfat prietenesc: Sa ai leva marunt, adica de 5 sau 10 leva pentru baietii cu sapca pe o parte. Daca ai probleme, "uiti ceva" in pasaport sau acte, si gata, s-au rezolvat problemele =D>. Eu am trecut de multe ori pe la ei si multi te intreaba unde mergi, daca mergi la ei in tara, asa cum este cazul tau sunt mai indulgenti, daca zici ca mergi in Grecia sau Turcia [-X , valeu si aoleou. Drum bun!!!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by raul »

Se poate ieşi din Bucureşti pe A2 pînă la ieşirea spre Călăraşi şi apoi prin DN3 pînă la intrarea în Călăraşi şi intri pe varianta spre bac ( este indicator ) circa 8 km . Bacul costă 25 RON traversarea de maşină . La Silistra plăteşti taxa de drum 5 euro /7 zile şi apoi drumul spre Dobrich de unde ai indicatoare spre Varna ,Albena şi Nisipuri .Drumul este din panouri de beton , porţiuni asfaltate ,bunicel , poţi merge şi cu 100 km pe acolo .După Dobrich este drum bun ca pe DN1. Drum bun !!!!!!!
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

O sa am vreo problema cu garda la sol...exista pericolul sa atinga atunci cand o urc pe BAC?? Sau abereaza ala de pe club logan... (el zicea ca a fost cu un Seat Ibiza)
SAAB 9-5

silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Varna Bulgaria

Post by silvius »

Nu este nici o problema. Am fost eu. Trebuie sa urci/cobori intr-o parte.
Merida HFS2000 XT SLX LX AVID ROCKSHOX
Kia Ceed Best 1.4 GSL Oil Blue

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by raul »

Cu grijă merge, acum 10 ani am mers cu un golf IV cu bacul şi a mers fără probleme.
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

silvius wrote:Nu este nici o problema. Am fost eu. Trebuie sa urci/cobori intr-o parte.

Poti sa fii un pic mai explicit...ca nu prea m-am prins cum vine asta...

Multumesc
SAAB 9-5

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Varna Bulgaria

Post by claK »

Asa, Eugen, traseul in Romania, autostrada A2 pana la Calarasi, apoi intrebi la o benzinarie cum ajungi la bac. Desi este o tentativa de oras, reuseam fenomenul sa ne plimbam prin el in cautarea bacului mai mereu. Legat de bac, noi am trecut si cand era seceta, si cand au fost inundatii, de era Dunarea cu cativa metri peste normal, n-am avut probleme niciodata. Ca masini am fost cu: matiz, cielo, octavia, fiat doblo, fiat albea, si niciodata nu au dat cu ele de pamant, insa se urca foarte usor si esti ghidat.
Dupa coborarea de pe bac, ajungi in vama, iar dupa ce treci vama, intri in Silistra, la primul semafor faci stanga, si de acolo numai inainte. Vei ajunge in orasul Dobrich la 100 si ceva de km, nu mai stiu exact cat, il traversezi efectiv tinand drumul drept, la iesire vei avea un giratoriu unde vei gasi si indicator spre Albena. Tii drumul numai drept pana in statiune.
Ca si sosea nu era perfect, insa era ok, nu erau cratere (mai prost a fost la primul drum al nostru insa de atunci tot repara si ei).
De retinut, statiunea este cu circuit inchis: la intrarea in statiune ti se va da de la bariera un card, ala trebuie dat inapoi de cate ori iesi din statiune, insa la receptie sa mentionati ca aveti masina si platiti parcare pentru zilele care le veti sta, altfel va trebui sa platiti la bariera de fiecare data cand iesiti din statiune, si va ajunge mai mult.
Drumul nu este greu si este chiar placut, veti vedea ca inainte de a ajunge in statiune chiar veti cobora niste munti mai mici. Am vazut ca vreti sa plecati dupa amiaza, daca puteti eu v-as recomanda sa plecati dimineata astfel incat sa fiti acolo la pranz.
Daca mai vrei detalii, si-mi amintesc, cu placere.
B-84-HXE

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”