In Polonia cu Cee'd-ul

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

Doresc sa calatoresc la Poznan pe traseul Dej-Satu Mare-Kosice-Poznan.Stie cineva care este regimul de taxe de drum in Slovacia si Polonia?(vignete,porti de taxare,etc).Merci cu anticipatie!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by aeon »

offtopic: da te plimbi nu gluma =D>
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Ultras
Posts: 6
Joined: 24 Aug 2009, 22:38
Auto:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by Ultras »

@serdimi
Iti recomand sa vezi un meci al echipe Lech Poznan . Cei mai fanatici suporteri din Polonia !

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

@aeon-astea sunt plimbari "de musai".Am o fiica in UK,iar asta mai mica merge la un Erasmus in Poznan.Cum legaturile feroviare sau aeriene sunt de rahat in aceasta directie,mai bine fac eu 1200 km,ca nu-mi ia mai mult de 12-14 ore.
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by DjFuN »

serdimi daca te chinui putin 1200km ii faci si in 10 ore :)
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by bprodan »

serdimi wrote:Doresc sa calatoresc la Poznan pe traseul Dej-Satu Mare-Kosice-Poznan.Stie cineva care este regimul de taxe de drum in Slovacia si Polonia?(vignete,porti de taxare,etc).Merci cu anticipatie!
Am fost eu in acewasta vara. In slovacia e rovigneta - 4-5 Euro. Atentie sa ceri doar slovacia, ca pot sa iti dea si de cehia, si mai costa in ca 7 euro.
In polonia se merge fara, se taxeaza pe autostrada din 100 in 100 de km cred. Ambele tari sunt destul de lipsite de autostrazi, deci atentie la drum - planificarea timpului. In polonia se construieste intens, ai grija sa ai harti cat mai la zi.
Slovacia accepta euro peste tot, la polonezi doar uneori. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

DjFuN wrote:serdimi daca te chinui putin 1200km ii faci si in 10 ore :)
Hai ca esti FUN,unde scot eu medie de minin 120km/h?Am sosit recent din vest si pe Germanica am acos medie de 107km/h si nu am menajat masinuta.Spune-mi ca ai glumit!!!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

@bprodan-merci de informatii,ar mai fi ceva;care e pretul la benzina in Polonia?
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by Razvan_G »

Ciao! Eu ma aflu in Varsovia. Sunt aici de sambata!
Am plecat pe traseul: Oradea-Debrecen-Miskolck-Kosice-Presov-Rezsozow-Radom-Warsaw...
La unguri am mers vreo 50 de km pe autostrada, am platit 1500 de HUF pe 3 zile vignieta, la slovaci, intre Kosice si Presov este autostrada, doar 30 de km, 5 euro costa pe 7 zile. La polonezi nu sunt autostrazi, cel putin nu pe traseul pe care am mers. Drumurile sunt bune, foarte LATE, dar au foarte multe restrictii de viteza (50, 70, 100). In fiecare localitate sunt RADARE!!!, politistii stau la panda ( au KIA CEED de politie :) )... se circula incet si e aglomerat. Mi-a laut 11 ore de condus pana in Varsovia. (cu opriri, desigur)

Maine plec la Lublin. Despre Poznan nu stiu ce sa-ti zic, daca mai ai alte nelamurir intreaba-ma. Benzina e putin, putin mai scumpa ca la noi. Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

@Razvan_G-Merci de raspuns si-ti doresc sa umbli bine pe la polonezi.As vrea sa stiu daca trebuie sa cumpar zloti sau merge si cu euro.In Slovacia ai platit rovigneta in euro sau coroane?
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by Razvan_G »

La slovaci se plateste in euro (moneda lor oficial), coroanele nu se mai folosesc (din cate stiu). Vignietele le vei gasi in benziarii.

Despre zloti, eu am carte de credit si am scos de la automat. E cel mai sigur asa. La bancile din Romania vei putea cumpara zloti doar daca faci comanda. Desigur, la benzinarii poti sa achiti direct cu cardul. Ca sa-ti faci o idee, 1 zlot e echivalentul a 1 RON :mrgreen: . Deci preturile sunt asemanatoare cu ale noastre, un picut mai scumpe. Un litru de bezina (Pb95) te va costa 4,3 zloti.

Nu poti plati in euro in Polonia. Este o colega langa mine si mi-a confirmat ca numai in zloti poti plati.

Polonezii au putine autostrazi, nu stiu daca pe traseul tau le vei intalni. Despre drum, eu am scos o viteza medie din Oradea pana in Varsovia 73 km/h si un consum de 6,9%. Radare (camere) aproape in fiecare localitate. Enervant de-a dreptul. :)
Iti urez drum bun si toate cele bune! Eu ma intorc luni acasa (pe 6 octombrie), poate ne sincronizam. :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: In Polonia cu Cee'd-ul

Post by serdimi »

Multumesc Razvam si de informatii si de propunerea de a ne sincroniza,dar nu cred ca e posibil.Anul universitar incepe in 5 oct.Acuma fiica-mea asteapta sa definitiveze toate actele la universitate in Cluj,dupa care vom putea pleca.Dar Pamantul fiind rotund,poate vom reusi sa bem o bere si sa schimbam impresii cu alta ocazie.Sa umbli bine!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”