Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by patton »

Daca cumpar filtrul de la img si ma duc cu el la mit sa fac revizia e acceptat? As pune pariu ca nu ar accepta asa ... din prima.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by xp »

@sender78 :Felicitari ! =D> Toata stima =D> Nu te lasa .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by BUNU »

Ai intreaga mea stima si sustinere @sender78.=D>
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by cmihai »

bravo domnu sender =D> =D> ...felicitari ca sustii in continuare aceasta campanie....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Boby

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Boby »

Pai si noi sustinem sau am sustinut prin acele 380 voturi.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by cmihai »

stiu ca am semnat si eu petitia....ma refeream la faptul ca sender ne sprijina in continuare cu demersurile....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

In primul rand eu trebuie sa multumesc tuturor celor care au semnat prima petitie, iar acum vom merge pana la capat cu acest demers
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

A&M Co
Posts: 15
Joined: 25 Jan 2008, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by A&M Co »

Chapeau, sender78 =D>
Kia Cee'd 1.4 GSL; Classic; Machine Silver; B-100-AMC

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by dulaul »

@sender78 meriti toata consideratia noastra pentru efortul depus, jos palaria ! Cu siguranta vei/vom reusi pana la urma !

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Misu »

=D> =D> =D>
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sonty »

ideea lui gabi mi se pare geniala.
din partea mea as vrea doar sa revin cu obsesia mea de 2 ani de zile incoace: implicati-i pe aia de la KIA Europe. cand or auzi aia ca aproape 400 de clienti sunt nemultumiti si fac valuri o sa le explice romanilor cum e cu raspunsul prompt fiindca le va afecta lor rata de profit. cand or mai auzi si de reclamatie la aia de la ISO dau in palpitatii.
momentan ne vom lupta cu departamentul lor juridic care se pare ca n-are nici o treaba cu nimic.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
horiailie
Posts: 8
Joined: 29 Jan 2010, 15:24
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by horiailie »

Imi permit sa ma bag in seama si sa va impartasesc cate ceva din experienta mea pe un alt forum: hyundaiclub.ro.
In 31.oct.2009 10 membrii ai clubului am avut o intalnire cu mai marii de la Hyundai Auto Romania de pe partea de After Sales. Una dintre problemele discutate a fost si posibilitatea ca utilizatorii sa se prezinte cu propriile piese, accesorii si consumabile in service. Aceleasi argumente ce le-au dat tovarasii de la Kia ni le-au dat si cei de la Hyundai.
Au spus ca daca fiecare piesa e insotita de certificate de origine si conformitate aceasta ar putea fi acceptata, dar au avut cazuri in care au venit utilizatori cu filtre de aer in cutii identice cu cele ale reperelor originale, aveau si holograma, dar cu toate astea produsele erau contrafacute iar ambalajele soseau pe un alt canal din turcia sau china.
In aceste conditii au hotarat ca pentru lucrari in afara garantiei sa acorde o garantie pe manopera de 3 luni de zile si garantia piesei e cea data de vanzator, iar in cazul achizitiei de piese din reteaua Hyundai, garantia pe intreaga interventie manopera+piese va fi de 2 ani.

User avatar
ananeagu
Posts: 37
Joined: 11 Mar 2008, 14:17
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by ananeagu »

Buna ziua vin si eu cu o sugestie in atentia celor care au facut demersul la KIA ROMANIA. Propun sa fromulam o scrisoare de intenti catre Kia Koreea sau MIT Motors International in care sa precizam ca suntem o comunitate destul de mare de proprietari/utilizatori de autoturisme KIA care sunt nemultumiti de preturile practicate la piesele de schimb, consumabile etc la serviceurile autorizate din Romania. De asemeni in sprijinul demersului putem argumenta si cu site-ul polonez oficial al KIA care au preturi mult mai mici la consumabile piese de schimb(ambele tari in UE). Mai pe scurt sa sesizam si sa intrebam de ce suntem obligati sa platim mai mult pentru aceleasi produse si aceleasi servicii, oare asta nu este o dovada clara de discriminare prin pret pe ce criterii? Poate sunt si ceva probleme aici in sensul ca minunatii nostrii romanasi fac cam ce vor ei si la ce tarife vor ei? Ce parere aveti de idee? Si cred ca am putea sa si semnam toti cei 5000 de proprietari/utlizatori sau am putea sa trimite atas si rezultatul petitie electronice?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

@ananeagu

Legat de preturi, pot doar sa mentionez ca avem o economie de piata in care fiecare isi stabileste preturile dupa cum considera necesar, intre anumite valori ale adaosului comercial.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna egalizarea preturilor pe plan european, spre exemplu.

Tocmai din acest motiv am initiat actiunea legata de respectarea drepturilor consumatorilor specifice in domeniul achizitiei pieselor de schimb.

@horiailie

Din cate inteleg eu la Hyundai politica este urmatoarea : va lasam sa aduceti piesele voastre dar va oferim garantie manopera 3 luni de zile, iar pentru piesa trebuie sa va indreptati catre vanzatorul de la care ati cumparat pentru a beneficia de aceasta.

Daca am inteles corect cele expuse de tine, pot sa spun ca este un inceput foarte bun si ca cei de la Hyundai au inteles ca nu au cum sa oblige un client sa cumpere piese doar de la ei.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Misu »

tocmai am facut revizia la img si pe foile date de ei scrie exact acelasi lucru:3 luni garantie pentru pentru ce aduci tu de acasa si 2 ani pentru ale lor. acum nu mai stiu exact textul dar ma uit in seara asta si va spun
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”