Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by dulaul »

Votat :mrgreen: Sunt deja 167 de voturi pentru =D> Am vazut ca la aceasta initiativa au aderat si oameni care au o alta marca !
@sender78 singura finalizare a acestei petitii online este raspunsul (afirmativ sau nu) a KIA Romauto sau este necesar strangerea unui anumit numar de voturi ?
Atat @edddie_m cu care au cam iesit scantei (sper ca esti bine) :mrgreen: cat si @sender78, merita respectul nostru pentru concretizarea acestei idei. Sa speram si intr-o solutionare favorabila a acestui lucru.

Bafta
dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

andreistn01
Posts: 35
Joined: 13 Nov 2008, 20:04
Auto:

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by andreistn01 »

Dap Foarte buna ideea voastra felicitari si multa bafta =D>

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Nu avem nevoie de un numar exact de semnaturi, dar deja sunt 270 de oameni care si-au exprimat acordul cu privire la acest demers, care are ca scop obtinerea unui raspuns oficial din partea importatorului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by aeon »

Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Foarte dragut din partea lor.

295 de persoane au gasit link-ul si doar ei nu au reusit sa-l gaseasca :lol: =D>

E distractiv sa vezi ca vorbesc de politica Kia dar nu se face nicio referire la cadrul normativ national si european in domeniu.

Se arunca in discutie OG 21 si HG 449, dar voi reveni cu detalii despre acestea, inclusiv citate.

Nu ma voi lansa in polemici pe forum, dialogul se va purta pe alte canale cu importatorul.

Raspunsurile vor fi mai apoi postate pe forum.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Piticu21 »

in principiu e normal si logic sa ceara numai consumabile autorizate kia. (daca stii acelasi lucru se intampla si la Dacia).

Partea proasta e ca nu este afisata nicaieri lista consumabilelor autorizate kia din care iti poti alege sa zicem. Adica ai ulei castrol, sau ulei aral, sau whatever si tu alegi care vrei dintre ele pentru masina ta. Si le cumperi de la service (pentru ca asa e normal).

inspaimantator de rapid raspunsul kia romauto.
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Sunt bine :lol: si sunt al 301-lea care e semnat.(Stiu ca trebuia sa fiu printre primii da tot uitam seara sa iau vin-ul masinii :lol: ).

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by dulaul »

@edddie_m ma bucur pentru tine. Acum cred ca esti destul de multumit pentru faptul ca demersul tau sa concretizat cu ajutorul lui @sender78 si a clubKIA.ro
Link-ul catre aceasta petitie eu l-am pus in avatarul de la messenger astfel incat au mai aflat de demersul nostru si ale persoane care nu au legatura cu marca KIA dar care au inteles esenta acestei petitii si evident au si votat :mrgreen:
@sender78 care este urmatorul pas? Mai exact cand ar trebui sa solicitam un raspuns din partea KIA Romauto pentru a sti care este pozitia acestuia?

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Pai se pare ca deja sa primit un raspuns.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Personal eu nu consider acel mesaj un raspuns din partea Kia pentru simplu fapt ca nu au stiut la ce raspund atata timp cat au mentionat faptul ca nu au citit petitia. Nu inteleg cum pot avea un raspuns oficial la ceva ce nu au citit si nu stiu exact ce se mentioneaza.

Doleantele noastre vor fi transmise catre importator printr-o adresa, impreuna cu semnaturile .

Cand se va primi un raspuns la acea adresa, vom stii ce facem mai departe, pana atunci exista un mail de la Kia, prin care se raspunde la ceva ce ei nu au citit.

Ma rog, nu are sens sa comentez.

Oricum, voi face un scan al documentelor transmise catre Kia si voi adauga un link pe forum pentru informarea voastra.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bibanul
Posts: 30
Joined: 13 Apr 2009, 09:37
Auto:

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by bibanul »

Sa zicem ca la piese au dreptate, si nici nu stiu daca vei gasi sa cumperi de undeva piese originale. Dar la consumabile gen ulei de motor nu vad unde e problema lor. Nu au decat sa zica k accepta doar ulei Castrol X, eu o sa cumpar acel ulei de unde gasesc eu mai ieftin si ma duc la ei sa mi-l schimbe.
KIA Cee'd 1.4 BEST CASA WHITE
IS-06-RHX

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by aeon »

sunt de acord cu ei....piese originale kia....dar vreu si eu sa le cumpar de la importator (sau un magazin de-al importatorului), nu de la service-u (unde imi fac revizia) care isi pune si el adaos de 200% sa ma jecmaneasca el pe mine pe motivu garantiei....si apoi vreau sa vad si eu o lista de preturi cum a gasit un coleg de-al nostru si a postat intr-un topic linkul cu piese de la hyundai.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Petiţie pentru acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Va spun doar atat:

veti avea o mare surpriza atunci cand veti vedea care este cu adevarat definitia data de cadrul legislativ pentru piesele originale.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by tipitip »

Într-adevăr, cei interesaţi de poziţia importatorului, referitoare la condiţiile efectuării reviziilor periodice cu consumabile aduse de utilizatori, găsesc această poziţie oficială în răspunsul dat de Kia Romauto aici viewtopic.php?p=131046&f=44#p131046
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Sa ma scuzi tipitip, dar ai putea sa fi putin impartial.

Te rog si aici, asa cum am facut-o si prin pm, sa-mi dai un forward la mesajul importatorului, nu de alta dar ma tem ca a facut referinte la anumite acte normative care nu mai sunt in vigoare si vreau sa ma edific.

Cred ca este in interesul comunitatii sa stim exact ce mesaj si mai ales ce atasamente a transmis importatorul, nu?

Oricum acel raspuns de la importator este haios, mai ales din cauza faptului ca numai ei nu au gasit petitia.

Logic, ma intreb la ce au raspuns daca nu au gasit petitia online, astfel incat personal nu consider ca poti raspunde la ceva ce nu ai primit, sau nu ai citit.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”