Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Da, am uitat sa mentionez ca intalnirea va avea loc in Bucuresti.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by tipitip »

sender78 wrote:Cine doreste sa ma insoteasca, il/o rog sa imi transmita intentia in discutie pe forum sau PM, dupa preferinte.
:smt041 INTENŢIE :smt041

...mă rog, era logică disponibilitatea mea de a reprezenta şi în această situaţie ClubKIA.ro, dar dacă trebuie spus asta expres, ridic 2 deşte.

Acum ca idee... de ce fix pe 6?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

atunci s-a nimerit sa aiba timp fiecare dintre parti.

lasand la o parte anumite aspecte din trecut, sunt sigur ca urmarim amandoi acelasi lucru si anume, respectarea noastra in calitate de clienti.

iti trimit nr meu de tel pe PM
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by xp »

sender78 wrote:O veste buna.

In aceasta dimineata am primit confirmarea pentru o intalnire in data de 6 aprilie la pranz.
Ceva noutati ? A avut loc intalnirea?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Scriu putin pe fuga fiindca nu am prea mult timp acum dar, pot sa va confirm faptul ca am avut o discutie cu reprezentantii importatorului iar vestile nu sunt rele.

Voi detalia mai concret, mai tarziu.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by xp »

=D> =D> Asteptam cu viu interes . Multumim celor implicati in aceasta actiune =D> =D>
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Si acum, rezultatele discutiilor:

1. Importatorul nu interzice utilizarea de catre unitatile service a consumabilelor aduse de catre client, fiecare unitate service fiind libera sa stabileasca acest lucru. In acest sens recomandarea mea este sa utilizati argumentele juridice prezentate anterior, atat in petitie cat si in raspuns, in cazul in care doriti sa aduceti propriile consumabile iar service-ul va argumenta ca nu are "mana libera" de la importator.

2. Garantia generala a masinii nu este afectata, daca la cererea clientului se monteaza, spre exemplu un filtru de polen sau placute de frana procurate de la un comerciant aflat in afara retelei Kia. Pe cale de consecinta garantia aferenta acelui filtru de polen sau placutelor de frana este in sarcina comerciantului ce a efectuat vanzarea, producatorul auto garantand in continuare intregul ansamblu al masinii cu exceptia defectiunilor aparute ca urmare a utilizarii consumabilului cumparat din exteriorul retelei Kia.
In cazul in care se utilizeaza consumabile aduse de client, unitatea service va garanta manopera, fiind lipsita de raspundere in cazul in care produsele aduse de catre client vor genera o defectiune, aceasta din urma nefiind acoperita de garantia oferita de producatorul masinii. Singura exceptia de la aceasta regula este materializata in situatia in care se constata ca defectiunea produsa este generata de o montare neconforma cu standardele de manopera in vigoare, caz in care unitatea service va fi obligata sa efectueze reparatia in mod gratuit, chiar daca piesa in discutie a fost achizitionata din exteriorul retelei.

3. In cazul producerii unei defectiuni, la cerere, unitatea service este obligata sa detalieze cauza care a stat la baza acelei defectiuni, printr-un document transmis clientului.

4. In acest moment, producatorul auto nu impune utilizarea unei marci anume de ulei de motor, lichid de frana sau lichid de racire, fiind acceptate acele marci ce indeplinesc cerintele specificate de catre producator in manualul de utilizare a masinii.

Conform mentiunilor scrise ale importatorului " Lubrifiantii recomandati de producator trebuie folositi astfel incat, acestia, sa intruneasca conditiile minime de calitate . De exemplu pentru Europa , producatorul korean Kia Motors Europe , recomanda utilizarea uleiurilor de motor furnizate de producatorul SHELL, conform specificatiei motoarelor. Clientii pot gasi aceste recomandari si declaratii in manualele de utilizare , capitolul 8."

"Kia Motors Co. importatorii locali Kia si reparatorii agreati de acestia nu impun folosirea unui anume brand de lubrifiant ci doar verifica si impun respectarea specificatiei acestora."

Cu alte cuvinte putem folosi lubrifianti din afara retelei, insa, recomandarea atat a importatorului cat si a mea este sa pastrati factura de achizitie in vederea tragerii la raspundere a comerciantului de la care ati achizitionat, in situatia in care se dovedeste ca acel bun a cauzat o defectiune si sa nu cumparam un produs "no name" de la coltul strazii.


5. Kia RomAuto va publica pe site-ului importatorului http://www.kia.ro urmatoarele informatii ce vin in sprijinul clientilor sai:

- timp normat pentru fiecare revizie (impus contractual fiecarui service), astfel incat sa putem verifica singuri, pe factura, daca un
service a depasit timpul normat sau nu
- pret recomandat pentru piese si consumabile de origine


6. KIA ROMAUTO, in calitate de importator autorizat KIA, verifica si monitorizeaza activitatea reparatorilor sai agreati. Conform standardelor impuse de producator, acesti reparatori autorizati trebuie sa ofere servicii de calitate si satisfactie tuturor clientilor KIA.
Din acest motiv daca exista sesizari , din partea clientilor, importatorul local le va acorda prioritate si va gasi cai de rezolvare imediata.

7. In cazul in care va decideti sa achizitionati toate consumabilele din cadrul unui service autorizat pentru operatiunile aferente lucrarilor de intretinere, reparatii, garantii, actiuni de retragere sau service gratuit, conform importatorului unitatile service au obligatia sa utilizeze doar “piesele de schimb constructor”. Astfel in cazul in care un service va utiliza alte produse decat cele "de origine" importatorul vine in sprijinul clientilor prin intermediul celor mentionate la punctul 6, avand astfel posibilitatea sa transmiteti o sesizare la care sa anexati si o copie a facturii, in vederea investigarii acestor situatii.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by aeon »

bun asa...un pas inainte =D>
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by xp »

Acum sa vedem si cate service-uri vor tine cont de cele stabilite de importator.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by tipitip »

În jurul orei 15 am primit răspunsul D.lui Director Gabriel Vlaicu către sender78 ca fiind completare la concluziile prezentate de colegul nostru şi poziţie oficială Kia Romauto:

"Buna ziua,

Am convingerea ca discutia desfasurata, pe o durata de aproximativ 3 ore, nu a fost in zadar.

Cu toate acestea, desi am convenit sa separam categoria lubrifiantilor de categoria piesele de schimb constructor, dvs. amestecati, din nou, aceste categorii. Faceti mereu referire la un filtru de polen atunci cand vorbiti despre lubrifianti.

Distributia pieselor de schimb constructor KIA, cat si activitatea de reparatie si intretinere, se face printr-un sistem de distributie selectiv cantitativ, asa cum este acesta definit in regulamentul privind aplicarea art.5 alin(2) din Legea concurentei nr:21/1996.

Numai “piesele de schimb constructor” se folosesc la lucrarile de intretinere, reparatii, garantii, actiuni de retragere sau service gratuit, acestea beneficiind de garantia producatorului. In general, lubrifiantii nu sunt furnizati de producatorul korean.

In cazul in care vreti sa folositi piese de constructor furnizate de alti agenti economici independenti de reteaua locala KIA, v-am recomandat sa pastrati facturile si certificatele de conformitate ale acestora.

Folosirea pieselor de schimb de calitate echivalenta poate afectea garantia intregului produs. Acceptul montarii acestor piese de calitate echivalenta, daca se face intr-un atelier autorizat de un importator local KIA, se face pe raspunderea reparatorului autorizat KIA.

Reparatorul autorizat este obligat sa acorde garantie, pieselor furnizate de acesta cat si a manoperei aferente inlocuirii acestor piese, conform OG21/1992 si legii 449/12.11.2003 . In cazul in care nu furnizeaza el piesele de schimb, garantia acestora trebuie acordata de furnizorul acestora.

Lubrifiantii recomandati de producator trebuie folositi astfel incat, acestia, sa intruneasca conditiile minime de calitate . De exemplu pentru Europa , producatorul korean Kia Motors Europe, recomanda utilizarea uleiurilor de motor furnizate de producatorul SHELL, conform specificatiei motoarelor. Clientii pot gasi aceste recomandari si declaratii in manualele de utilizare , capitolul 8.

Kia Motors Co. importatorii locali Kia si reparatorii agreati de acestia nu impun folosirea unui anume brand de lubrifiant ci doar verifica si impun respectarea specificatiei acestora.

KIA ROMAUTO, in calitate de importator autorizat KIA, verifica si monitorizeaza activitatea reparatorilor sai agreati. Conform standardelor impuse de producator, acesti reparatori autorizati trebuie sa ofere servicii de calitate si satisfactie tuturor clientilor KIA.

In acest sens importatorul local , permanent, monitorizeaza gradul de satisfacere al clientilor prin diferite metode de interogare. Gradul de satisfacere a clientilor este indicatorul de performanta care determina, pe langa rezultatele profitabilitatii si ale eficientei activitatii de dupa vanzare, daca parteneriatul cu agentul economic respectiv mai poate continua sau nu.

Si din acest motiv daca exista sesizari , din partea clientilor, importatorul local le va acorda prioritate si va gasi cai de rezolvare imediata.

In sprijinul clientilor, cu privire la preturile practicate de reparatorii autorizati KIA, importatorul local va pune la dispozitia acestora listele cu preturile, pieselor de schimb constructor, de vanzare cu amanuntul propuse.

Cu toate ca reparatorii autorizati KIA au obligativitatea de a prezenta aceste preturi clientilor, inainte de inceperea lucrarilor, importatorul local le va afisa, din nou inclusiv normele de timp aferente intretinerii periodice, pe site-ul http://www.kia.ro

Daca dvs. sau persoanele pe care le reprezentati au alte propuneri, sesizari etc. eu va garantez ca, intreaga echipa de dupa vanzari a importatorului, va sta la dispozitie.

Cu deosebita stima,

Gabriel Vlaicu - Aftersales Manager"
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by sender78 »

Avand in vedere ca incepand de maine se va aplica Regulamentul (UE) NR. 461/2010, prin care se instituie dreptul consumatorului de a face reviziile si reparatiile in orice service, fara a pierde garantia va rog sa cititi detaliile pe care le-am postat la

viewtopic.php?f=87&t=8436
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by kaspersky »

tipitip wrote:
In sprijinul clientilor, cu privire la preturile practicate de reparatorii autorizati KIA, importatorul local va pune la dispozitia acestora listele cu preturile, pieselor de schimb constructor, de vanzare cu amanuntul propuse.

Cu toate ca reparatorii autorizati KIA au obligativitatea de a prezenta aceste preturi clientilor, inainte de inceperea lucrarilor, importatorul local le va afisa, din nou inclusiv normele de timp aferente intretinerii periodice, pe site-ul http://www.kia.ro

oare unde le-au pus pe site ca nu le gasesc? :shock:
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by sender78 »

Cred ca nu au facut nimic, astfel incat am transmis un mesaj celor cu care am stat de vorba in data de 6 aprilie, pentru a vedea daca uitarea este intentionata sau este doar uitare.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by bubumisu »

sender 78

Nu cred ca e off-topic, dar in fine
Promiteai cu ceva timp in urma ca o sa contactezi producatorul pentru a o lamuri cu tipul de ulei de motor recomandat pentru kiutzele noastre.(de fapt mai exact updatarea specificatiilor recomandate)
Vad ca acuma ei declara oficial ca se recomanda uleiurile Shell. E doar intelegere intre ei sau sunt cele mai bune?
Sau sa ne luam in primul rand dupa specificatiile unui ulei de motor si de abia dupa aia dupa brand?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by mortymer »

dar pe cuvan ca nu mai stiu de unde am luat asta
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”